Pierwsze proby - ogolne zalozenia, podstawowe pytania...

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
kinats
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 16
Rejestracja: 07 paź 2005, 01:49
Lokalizacja: Bochnia

Pierwsze proby - ogolne zalozenia, podstawowe pytania...

#1

Post napisał: kinats » 11 paź 2005, 04:36

Witam.
Na wstepnie zaznacze ze zdaje sobie sprawe, ze na wiekszosc pytan ktore tu postawie, przynajmniej poczesci bylbym w stanie znalezc odpowiedz na tym forum, niestety ilosc tematow oraz moja niewiedza, sprawia, ze mam problem z odszukaniem pewnych postow, z pytaniami ktore bede powielal :( prosze wiec o wyrozumialosc...
Powoli przymierzam sie do pierwszych prob zbudowania plotera termicznego.
Mam mala firme "reklamowa", posiadam ploter tnacy, chcialbym poszerzac park maszynowy, a finanse wygladaja tragicznie, do tego ogolnie mam ciagotki do rozwiazan "lopatologicznych" wiec chcialbym sprobowac.
Oto kilka podstawowych zalozen:
- nie mialem nigdy zbyt wiele wspolnego z elektronika, i nie czuje sie na silach aby zglebiac ten temat i probowac "lutowac" jakies uklady sterujace itp, wiec musze sie "szarpnac" na jakis sterownik ktory tchnie "zycie" w silniki krokowe ;), uklad chcialbym nabyc jakis w miare uniwersalny, ktory pozwoliby mi wysterowac 3 osie, kompletnie sie na tym nie znam i licze na jakies glosy doswiadczonych uzytkownikow
- jesli chodzi o silniki krokowe, dopuszczam dwie opcje (w tym momencie nie posiadam zadnych), jedna to taka, gdzie "wyczaruje" bardzo niskim kosztem silniki ktore pozwola zbudowac prosty ploter termiczny, druga to taka, ze szarpne sie na jakies konkretniejsze, ktore bede mogl zaadaptowac do ewentualnych przyszlych maszyn (jesli uda sie z termicznym, nastepny bedzie frezujacy w tworzywach sztucznych).
- co do konstrukcji, powiedzmy ze jest to sprawa drugorzedna, pod tym katem jestem dosc praktyczny, lubie improwizowac, co dosc czesto mi wychodzi, docelowo chcialbym oprzec konstrukcje na profilach aluminiowych a naped na paskach zebatych, pracowalem kiedys na ploterze termicznym, i mam jakis tam poglad jak to powinno wygladac itp itd.

Aby nie rozpisywac sie przynajmniej w tym momencie kilka podstawowych pytan:

- jaki sterownik aby byl w miare uniwersalny (sterowanie 3 osiami, w opcji po 2 silniki na kazda os) gdzie i ewentualnie za ile moglbym taki nabyc, czytalem w postach ze na tej stronie ktos robi jakis i sprzedaje, ale w dziale "gielda" nie znalazlem nic takiego (moze nie szukalem na tyle dokladnie)
- jakie silniki (jakiej mocy, ewentualnie od czego) "wystarcza" do poruszania plotera termicznego, ewentualnie jakie pozwolily by mi na zaadaptowanie w przyszlosci tych silniczkow do niewielkiego plotera frezujace w pcv/plexi

Na poczatek chcialbym zakupic elektornike i silniki, sprobowac je jakos podlaczyc i zobaczyc czy to faktycznie zadziala (pod katem sterowania z jakiegos programu), mysle ze to zmobilizuje mnie dosc szybko do dalszych prac.

Za jakiekolwiek wskazowki z gory dziekuje.
Pozdrawiam.
Piotrek

P.S. Na tym etapie, nie interesuje mnie zbytnio precyzja, jak i szybkosc, zakladam ze do tericznego ani jedno ani drugie nie jest zbytnio wymagane...



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7604
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 11 paź 2005, 07:34

witam! po zalogowaniu się na Forum pojawia sie zmieniający sie napis - silniki krokowe/akcesoria CNC/prowadnice/ itp . kliknij na niego - tam znajdziesz informacje o sterownikach , paskach zębatych itp. pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


Autor tematu
kinats
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 16
Rejestracja: 07 paź 2005, 01:49
Lokalizacja: Bochnia

#3

Post napisał: kinats » 11 paź 2005, 08:10

no tak :) kilka razy mialem tam zagladnac, ale zreguly pod koniec przegladania forum danej nocy i brakowalo sil :)
No to teraz jedno takie pytanie podstawowe, jesli kupie sobie takie sterowniczki, na poczatek dwa, i zalozmy plyte glowna do tego (tak zeby odrazu jakos to spiac sensownie) to jesli np wynajde sobie jakas stara stacje dyskow, lub tez jakas drukare niechodzaca, i wymontuje z niej silniczki to bede sie mogl pobawic tym wszystkim jakos ?? :) :)


yoyer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 07 sie 2005, 18:22
Lokalizacja: WLKP

#4

Post napisał: yoyer » 11 paź 2005, 09:20

Witam. Nie wiem czy silniczki ze stacji sie nadadza - ale chyba sa to silniki unipolarne i maja 5 lub 6 wyprowadzen. W tym przypadku albo sterownik dla unipolarnego albo poprzez proby znajdz przewod\y pod ktore nalezy podpiac zasilanie (ja mialem unipolarny z 6 przeowdami - wtedy dwa sa od zasilania) a do pozostalych testujac dojdziesz ktore pokolei steruja silnikiem - za kazdym razem jak przylozysz mase do jakiejs koncowki (+ do zasilania na tamten 1 czy 2 przeowdy) silnik wykona krok. Ale mowie, ze te silniki sa bez rewelacji :)

Ja na allegro kupilem 3 sztuki silnikow bipolarnych po 16zl za sztuke wiec tragedii nie bylo :)


Moc silnikow potrzebna do poruszania osiami bedzie tym mniejsza im lepiej bedzie wykonane rozwiazanie przesuwania osi - mniejsze tarcie, opory - mniejsza potrzebna moc. Ale i tak lepiej miec silniczek silniszy niz slabszy.

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#5

Post napisał: webserver » 11 paź 2005, 19:13

kinats pisze:wynajde sobie jakas stara stacje dyskow, lub tez jakas drukare niechodzaca, i wymontuje z niej silniczki to bede sie mogl pobawic tym wszystkim jakos ??
Witam co do stacji silnikow ze stacji to chyba sie specjalnie nie nadaja raczej polecam allegro mozna kupic fajne silniki za smieszne ceny :wink:
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
kinats
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 16
Rejestracja: 07 paź 2005, 01:49
Lokalizacja: Bochnia

#6

Post napisał: kinats » 11 paź 2005, 19:27

nie no nie dajmy sie zwariowac, z tymi silnikami od stacji dyskow, to chodzil otylko i wylacznie o to, ze niestety moj budzet jest tragiczny, jesli bede chcial nazbierac te 1-2tys zeby kupic wszystko odrazu, to nie ma szans, mam malutka firemke ktora jakies dochody przynosi, ale wiekszosc idzie na przelew (za mlody jestem zeby odkladac), wiec chce najpierw sterownik kupic na 2 silniki przynajmniej i moze ta plytke glowna, i zebym sie juz mogl tym bawic to chcialem poszukac po domu jakiejs stacji dykow zeby cokolwiek miec podpiac do tych sterownikow i zeby jezdzilo czy cos :)
No i tak w ogole czy to co na stronie jest, tzn konkretnie ten sterownik ktory jest na stronie sprzedawany nada sie bez problemow, pod katem czy jest dosc uniwersalny (sterowanie max 3 osiami, w opcji z dwoma osiami ewentualnie 4 silniki) ?
Bo jesli jest ok, to kaska mi splynie w ciagu kilku dni jakas luzna, to bym sobie kupil na poczatek takie cos :) zeby od czegos zaczac, nie chce robic najpierw konstrukcji, bo wiem ze z tym bede mial najmniejszy problem, jesli chodzi o elektronike to jest problemik, LED'y ostatnio lutowalem i do dzis swieca, kabelki potrafie zlutowac, podpiac odpowiednio i w ogole, ale uklady na plytke czy cos to juz nie moja brocha poprostu:)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#7

Post napisał: webserver » 11 paź 2005, 19:37

kinats pisze:nie no nie dajmy sie zwariowac, z tymi silnikami od stacji dyskow, to chodzil otylko i wylacznie o to, ze niestety moj budzet jest tragiczny, jesli bede chcial nazbierac te 1-2tys zeby kupic wszystko odrazu, to nie ma szans, mam malutka firemke ktora jakies dochody przynosi, ale wiekszosc idzie na przelew (za mlody jestem zeby odkladac), wiec chce najpierw sterownik kupic na 2 silniki przynajmniej i moze ta plytke glowna, i zebym sie juz mogl tym bawic to chcialem poszukac po domu jakiejs stacji dykow zeby cokolwiek miec podpiac do tych sterownikow i zeby jezdzilo czy cos
No i tak w ogole czy to co na stronie jest, tzn konkretnie ten sterownik ktory jest na stronie sprzedawany nada sie bez problemow, pod katem czy jest dosc uniwersalny (sterowanie max 3 osiami, w opcji z dwoma osiami ewentualnie 4 silniki) ?
Bo jesli jest ok, to kaska mi splynie w ciagu kilku dni jakas luzna, to bym sobie kupil na poczatek takie cos zeby od czegos zaczac, nie chce robic najpierw konstrukcji, bo wiem ze z tym bede mial najmniejszy problem, jesli chodzi o elektronike to jest problemik, LED'y ostatnio lutowalem i do dzis swieca, kabelki potrafie zlutowac, podpiac odpowiednio i w ogole, ale uklady na plytke czy cos to juz nie moja brocha poprostu:)
Pozdrawiam
hmm
co do sterownika to jest uniwersalny mozna nim sterowac wszystkie silniki nipolarne 6 przewodowe i bipolarne 4 przewodowe oczywiscie dla kazdego silnika potrzebujesz 1 sterownik jesli bedziesz mial os X napedzana 2 silnikami to musisz miec 2 sterowniki i pojscia spiete razem zeby byly sterowane takimi samymi sygnalami :wink:
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
kinats
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 16
Rejestracja: 07 paź 2005, 01:49
Lokalizacja: Bochnia

#8

Post napisał: kinats » 11 paź 2005, 19:43

powiedzmy ze jeszcze nie wiem co to unipolarne itd, ale na tym etapie to malo wazne skoro obsluguje wszystkie, jak bede na etapie kupowania silniczkow to sie zaczne interesowac co ktory i dlaczego... ;)
A co do sterownika na kazdy silnik, to gdzies przewinal sie temat ze mozna spiac takie same silniczki jakos, nie pamietam czy szeregowo czy rownolegle... ;)
Zreszta poki co to mysle ze raczej przy termicznym rozwiaze jakos przekazywanie napedu z jednego silnika na dwie strony (gora/dol - lewo/prawo)...
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#9

Post napisał: webserver » 11 paź 2005, 19:46

kinats pisze:A co do sterownika na kazdy silnik, to gdzies przewinal sie temat ze mozna spiac takie same silniczki jakos, nie pamietam czy szeregowo czy rownolegle...
Pewnie ze mozna ale to nie jest dobre wyjscie bo oba nie maja takich samej mocy :?
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
kinats
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 16
Rejestracja: 07 paź 2005, 01:49
Lokalizacja: Bochnia

#10

Post napisał: kinats » 11 paź 2005, 19:48

dzis rozgladalem sie u zaznajomionej firmy produkujacej urzadzenia chlodnicze, czy nie maja czasem profili alu ktore by sie nadaly, ale niestety maja tylko takie ozdobne w ktorych sie chowa oswietlenie witryny, albo stanowczo zbyt "cienkie". A juz mialem piekna wizje ze bede mial dostep do profili po cenach mocno hurtowych przy ilosci np 3mb no i do tego pod nosem.... :( Gosc mi zaczal proponowac ze katownik 20'tke sfazuja i mi wyspawala z tego piekny profil ale chyba nie rozumial o co mi chodzi do konca ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”