Mój ploter laserowy 1600x3000

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Mój ploter laserowy 1600x3000

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 28 mar 2008, 15:41

Witam wszystkich.

Chciałbym się Wam pochwalić konstrukcją pierwszego wielkoformatowego plotera laserowego. Ploter został zaprojektowany przez mnie i wykonany w jednej z podwarszawskich firm tworzących konstrukcje stalowe. Jest zrobiony ze stali konstrukcyjnej i stali nierdzewnej. Wiele elementów było wycinane laserem do stali. Przeznaczenie - ploter zamówiony przez jedną z firm z Torunia do cięcia materiałów i grawerowania w plexi. Na zdjęciach jest sama konstrukcja mechaniczna. Elektronikę dodam w przyszłym tygodniu.

Parametry:

- pole pracy 1600x3000, z czego stół nieruchomy długości 2400 mm + stół zdejmowany 600 mm,
- cały stół pokryty "plastrem miodu",
- od spodu spaliny ciągną dwa wyciągi rurowe,
- waga maszyny nie przekracza 250 kg,
- moc lasera 60W,
- sterowanie niestety jeszcze chińskie (następna już na naszym własnym),
- sterowanie mocą lasera manualne i PWM (przełączane),
- w osi wzdłużnej maszyny pracują równolegle 2 silniki krokowe,
- w obu osiach napędy paskowe.

Zdjęcia znajdziecie w mojej galerii: https://www.cnc.info.pl/album_personal.htm?user_id=1302
Załączniki
galeria0.jpg
galeria0.jpg (43.29 KiB) Przejrzano 1136 razy


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:

Awatar użytkownika

kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#2

Post napisał: kot1979 » 29 mar 2008, 08:28

jak na takie gabaryty to konstrukcja strasznie lekka , az ciezko mi uwierzyc by maszyna wazyla 250 kg.
Moja mala frezarka dolnowrzecionowa do drewna wazy cos z 500 kg. 90cm x 60 cm cos kolo:)
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 29 mar 2008, 08:50

Trudno mi dokładnie to stwierdzić, bo przecież wszystko liczone jest materiałami. Dość, że 6 facetów przenosi ją bez trudu. Poza tym konstrukcja maszyny laserowej nie musi być taka mocna, jak frezarki.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#4

Post napisał: Jaszuk88 » 29 mar 2008, 11:37

Wygląda profesjonalnie. Nareszcie inny kolor niż niebieski, ja wolę szarości jasne :smile:
Jeszcze ładne napisy, naklejki bezpieczeństwa itp. :wink: osłona osi X rozumiem, że zdjęta do zdjęcia.
O mechanikę nie pytam bo napewno profesjonalnie zrobiona. Gratuluję projektu.

Awatar użytkownika

kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#5

Post napisał: kot1979 » 29 mar 2008, 21:21

u mnie w szesciu grubosciowke noslismy:) 650 kg:) ale zgadzam sie az taka wielka konstrukcja do lasera nie jest potrzebna:) ogolnie calkiem fajnie wyglada. A gdzie komputer z monitorkiem LCD taki przypiety do maszyny:)
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Piotr Rakowski » 30 mar 2008, 08:07

Jaszuk88 pisze:Wygląda profesjonalnie. Nareszcie inny kolor niż niebieski, ja wolę szarości jasne :smile:
Ja natomiast grafit, pomarańcz i kolor stali nierdzewnej.
Jaszuk88 pisze:Jeszcze ładne napisy, naklejki bezpieczeństwa itp. :wink: osłona osi X rozumiem, że zdjęta do zdjęcia.
Gorzej - jeszcze nie zrobiona. Z resztą nawet na zdjęciach widać braki kilku drobiazgów.
Jaszuk88 pisze:O mechanikę nie pytam bo napewno profesjonalnie zrobiona. Gratuluję projektu.
Starałem się wyważyć sobie wszystko, każde za i przeciw. W osi Y (wzdłużnej) są prowadnice na wałkach podpartych na całej długości + wózki otwarte w obudowach aluminiowych. To rozwiązane dla maszyn o sporych prędkościach pracy i małych obciążeniach dynamicznych wydaje się być najlepsze. Stawia znacznie mniejsze opory, niż prowadnice trapezowe. Trapezowa jest z osi X, ale tylko dlatego, że miałem za mało miejsca na podwójną prowadnicę wałkową. Dzięki za gratulacje :lol:
kot1979 pisze:u mnie w szesciu grubosciowke noslismy:) 650 kg:) ale zgadzam sie az taka wielka konstrukcja do lasera nie jest potrzebna:) ogolnie calkiem fajnie wyglada. A gdzie komputer z monitorkiem LCD taki przypiety do maszyny:)
No i my przenosiliśmy maszynę 450 kg w sześciu, ale tę daje się podnieść w sześciu bezproblemowo. Chciałem taki komputerek dorobić, ale już nie ma na to czasu. Poza tym w miejscu, gdzie będzie stała mają specjalny komp. do sterowania, więc takie rozwiązanie to "śpiew przyszłości". Ale dzięki za podpowiedź.

W ogóle chciałbym jeszcze nadmienić, że dość istotną własnością konstrukcyjną jest to, że stół maszyny daje się odkręcić, więc cała maszyna zostanie wniesiona do pomieszczenia przez standardowe drzwi 80 cm. Takie był z resztą założenie wstępne.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#7

Post napisał: Jaszuk88 » 30 mar 2008, 08:25

kot1979 pisze: A gdzie komputer z monitorkiem LCD taki przypiety do maszyny:)
Ja osobiście mam zle doświadczenia ze sterowaniem na maszynie. Uważam te tam gdzie tylko się da sterowanie powinno być poza maszyną.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post napisał: Piotr Rakowski » 30 mar 2008, 08:52

Jeśli sterujesz Machem - być może, ale gdy masz mikroprocesorowy sterownik - nie ma problemu.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#9

Post napisał: Jaszuk88 » 30 mar 2008, 09:18

Moje doświadczenie dotyczy maszyn przemyslowych -"fabrycznych" :smile:
Przy dużych drganiach występują przypadki np. wypięcia przewodów. To się zdaża i są to trudne do zlokalizowania usterki do tego kupa kurzu itp. W Tojej maszynie ten problem raczej nie powinien wystąpić. Ja mam uraz :razz:

Awatar użytkownika

kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#10

Post napisał: kot1979 » 30 mar 2008, 11:46

niemniej w tej maszynie duzych drgan nie bedzie. Zastanawia mnie tylko czy jak rozbierze sie maszyne bedzie , po zlozeniu dalej o tych samych parametrach? ale pewnie o tym pomyslales.

zreszta kto ma drzwi 80 w firmie z maszyna do ciecia laserem:)))
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”