Konfiguracja LPT do CNC

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
camel131
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 84
Rejestracja: 27 gru 2004, 21:27
Lokalizacja: gdansk
Kontakt:

Konfiguracja LPT do CNC

#1

Post napisał: camel131 » 22 lut 2005, 16:28

Kolega markcomp77 po moich problemach zasugerował mi że mój problem zasługuje na forum cnc . Dlatego myślę że wielu początkujących boryka się z takimi problemami jak odpowiednie ustawienie (podłączenie odpowiednich pinów) w LPT odpowiadające za odpowiednie wyprowadzenia sygnałów potrzebnych do sterowania cnc.
Myślę tu o podstawach wiadomości : jaki sterownik wymaga jakich sygnałów , jaki program obsługuje jakie piny w lpt ,aby to zadziałało. Może jakaś łopatologia rysunkowo-opisowa by się przydała.
Nie jestem pewien czy ten temat w dobrym dziale umieszczam .
Dodatkowo dobrze byłoby zobaczyć jakiś ranking programów do obsługi cnc,.



Tagi:


abel
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 22 lut 2005, 14:08
Lokalizacja: Cz?stochowa

#2

Post napisał: abel » 23 lut 2005, 13:39

Niestety, ale tego problemu nie da sie prosto i jednoznacznie rozwiazać. Niema jednego standardu podłaczenia sterowników CNC do złacza LPT. Różne programy sterujace wykorzystują te same piny przypisyjąc im różne funkcje (sygnały). W wielu programach można to samemu konfigurować (opisy są w "helpach" albo w informacjach na stronach www twórców programów), ale są i takie, które wymagają wykonania odpowiednich kabli łączących komputer ze sterownikiem.
Drugie pytanie dotyczace sygnałow wymaganych przez sterowniki. Zakładając, że nie bedziesz aię bawił sterownikami (mimo prostoty układowej i niskich kosztów to szkoda czasu i pieniędzy) bezpośrednio sterowanych fazami, sterowniki zasilane ze złącza LPT, zawsze wymagają sygnałów: CLOCK (oznaczane CLK) - sygnałow sterujących kolejnymi krokami silnika i DIRECTION (oznaczane DIR) - sygnały sterujace kierunkiem obrotów. To jest standard i takie sygnały generuje każdy program sterujący poprzez złacza LPT. Są i inne (dodatkowe) sugnały sterujące, ale zależą one od induwidualnych mozliwości programów. Tego już trzeba szukać w opisach.
Sprawa rankingu programów sterujacych. Nie wiem czy jest możliwy naprawdę obiektywny. Podejrzewam że byłaby bardzo duża rozbieżność w ocenach. Trudno robić ranking programów w sytuacji, gdy każdy użytkownik ma inny sterownik, nie zawsze dobrze zrobiony, i ten sam program u jednego może pracować znakomicie a u innego sypać się. Ja uzywałem TurboCNC, KCam4, Master5, Mach1, Mach2, CNCPlayer, Joala, i różnie to bywało, raz lepiej raz gorzej ale nie odważę sie jednoznacznie podać tego najlepszego.
Powodzenia.


Autor tematu
camel131
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 84
Rejestracja: 27 gru 2004, 21:27
Lokalizacja: gdansk
Kontakt:

#3

Post napisał: camel131 » 23 lut 2005, 14:40

No i właśnie o tego typu wypowiedzi mi chodziło bo w dziale elektroniki markcomp77 rozpoczął podobny wątek ale jak poczytałem to niestety rozmawiają ludzie po przejściach (doswiadczeni w temacie cnc).
Myślę żę jako taki ranking programów to złe słowo ale dla początkującego wystarczy wiedzieć jaki program sprawdzi się do załorzonej pracy lub sterownika.


robol
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 08 lut 2005, 22:27
Lokalizacja: Podkarpacie

#4

Post napisał: robol » 22 mar 2005, 22:13

No właśnie !!!
Popieram kolegę z powyższego postu w sprawie „łopatologii” !
Mam taki problem czysto teoretyczny  jakie są kolejne etapy budowy i zbierania doświadczeń przy budowie CNC? Zakładamy że mam kompa do sterowania kilka silniczków jakiś soft ściągnięty np. MACH x.x lutownicą i chęci no i oczywiście jakiś układzik mechaniczny (np. mini „obrabiarka”) jak z tego coś złożyć? Jakie kroki postępowania? Czy zacząć od eksperymentów ze sterownikami czy może w innym miejscu. Może ktoś poda kolejne kroki (etapy) zbierania informacji i doświadczeń. DZIĘKI i przepraszam jeżeli nadaję nie na temat

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: adam Fx » 23 mar 2005, 08:10

ja ze względu na słaba znajomość elektroniki najpierw postarałem się zdobyc sterownik bo gdyby mi nie zadzała to straciłbym tylko trochę pieniendzy , ale jeśli bym miał mechenike a puźniej niedziałajscy sterownik to masakra (mecheanikę to bez problemu moge przerobic usztywić itp. a sterownik jak by niedziała to bym nawet nie wiedział czemu - bo to nie moja maocna strona)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
camel131
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 84
Rejestracja: 27 gru 2004, 21:27
Lokalizacja: gdansk
Kontakt:

#6

Post napisał: camel131 » 23 mar 2005, 08:58

No ja już właśnie zrobiłem sterownik C4 na pic 16f84 i dodatkowo dokańczam na L297/L298
i pozostaje mi część mechaniczna co dla mnie jest problemem bo brak miejsca, brak narzędzi, brak taniego pomysłu . Ale jak popatrzę na zrobiony sterownik z podłączonymi silnikami i to działa z programem KCAM to chce się tworzyć dalej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”