Budowa sterowania starej tokarki

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Pegieo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2009, 19:45
Lokalizacja: Katowice

Budowa sterowania starej tokarki

#1

Post napisał: Pegieo » 27 lip 2009, 21:26

Witam wszystkich,

To jest mój pierwszy post na tym forum. Do tej pory byłem tylko anonimowym czytelnikiem.

Chciałbym prosić o wskazówki jak zabrać sie do zmontowania sterowania dla tokarki (interesuję mnie to tylko od strony elektronicznej).
Chodzi o dobranie np kilku silników krokowych wraz ze sterowaniem. Obroty silników mają być powiązane wzajemnie krotnościami, a wszystko zależne od ilości obrotów napędu tokarki.

Przeszukiwałem trochę stare posty ale łatwo sie pogubić, szczególnie gdy jest się nowiciuszem w temacie. Proszę o jakieś naprowadzenie które ułatwi mi dalsze poszukiwania i poznawanie tematu:
- jakie silniki?
- jakie sterowniki?
- inne urządzenia? enkoder?
- oprogramowanie?

Pozdrawiam,



Tagi:

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#2

Post napisał: markcomp77 » 27 lip 2009, 22:09

Pegieo pisze:Chodzi o dobranie np kilku silników krokowych wraz ze sterowaniem. Obroty silników mają być powiązane wzajemnie krotnościami, a wszystko zależne od ilości obrotów napędu tokarki.
wzajemna "krotność" może być realizowana programowo przez mach2/3(lub emc2) na podstawie informacji z indeksera podłączonego do wrzeciona
takie sterowanie różni się od typowego dla frezarki XYZ jedynie modułem odczytu indeksera wrzeciona i modułem sterowania obrotów wrzeciona (moduł pwm2dc -> falownik -> wrzeciono)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
Pegieo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2009, 19:45
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: Pegieo » 13 sie 2009, 21:32

Troche poszukałem poczytalem i tak to zrozumiałem: :idea:
Poprzez indekser mogę sterować falownikiem (indekser jest podłączony bezpośrednio do falownika?). Sygnał wyjściowy z indeksera mogę wykorzystać w sterowniku silników krokowych aby zadać odpowiednią prędkość.
Proszę o wyrozumiałość :razz: Dla laika nie wszystko jest takie oczywiste...

Pozdrawiam,

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#4

Post napisał: markcomp77 » 13 sie 2009, 22:18

Pegieo pisze:Troche poszukałem poczytalem i tak to zrozumiałem:
Poprzez indekser mogę sterować falownikiem (indekser jest podłączony bezpośrednio do falownika?)
nie
indekser - przekazuje informacje o położeniu wrzeciona do komputera - do programu mach2/3, a falownik jest sterowany przez moduł PMD2DC z komputera - z programu mach2/3

indekser "mówi" komputerowi o tym - co się dzieje z silnikiem... o położeniu wrzeciona
a komputer "mówi" falownikowi jaka ma być prędkość silnika...

w programie mach2/3 jest realizowana regulacja położenia/prędkości wrzeciona... do tej regulacji są nawet parametry PID do ustawienia na jednym z ekranów setupu...

ten sam sprzęt daje się zastosować z EMC2 pod linuksem

Pegieo pisze:Sygnał wyjściowy z indeksera mogę wykorzystać w sterowniku silników krokowych aby zadać odpowiednią prędkość.
nie
silnik krokowy - wykonuje kroki
i synchronizacja za pomocą indeksera nie jest konieczna dla znajomości jego położenia..
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

Asza PL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 308
Rejestracja: 06 sty 2007, 11:12
Lokalizacja: Prowincia Golensici

#5

Post napisał: Asza PL » 14 sie 2009, 08:26

I trochę uwag praktycznych . Programy Mach i Turbocnc obsługują tylko indekser czyli 1 impuls na obrót wrzeciona , w EMC można zastosować enkoder . Jeżeli chcemy gwintować lepszym rozwiązaniem jest program Turbocnc bo przelicza szybkość posuwu za każdym impulsem tak jakby w czasie rzeczywistym w czasie gwintowania . Mach przelicza przed wystartowaniem suportu i utrzymuje szybkość stałą do końca przejścia ,bez względu na obroty jeśli mamy słaby silnik to obroty spadają i gwint nie wychodzi ( praktycznie obroty mogą spaść nie więcej niż 0.5% ). Do Macha można zastosować DSP (cena ok.1000$) który potrafi obsługiwać (wg. opisu) gwintowanie sprzętowo używając enkoderów ale to wymaga już serw. PID wbudowany w program Mach jest bardzo wolny i nie potrafi utrzymać dokładnie obrotów podczas szybkozmiennych obciążeń.
Najtańsze rozwiązanie do małej tokarki to sterowniki M542 lub MD5042(MD7542), silniki krokowe 3Nm/4A no i śruby kulowe na obu osiach. Program TURBOCNC 4.01 lub Mach3 jak ktoś zna Linuxa to EMC2.
Gildemeister GDM42\4A

Już ten chomik mniej mi się podoba ale jest.
http://chomikuj.pl/AszaPL
i nowy filmik C6 CNC


Autor tematu
Pegieo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2009, 19:45
Lokalizacja: Katowice

#6

Post napisał: Pegieo » 14 sie 2009, 16:10

indekser - przekazuje informacje o położeniu wrzeciona do komputera - do programu mach2/3, a falownik jest sterowany przez moduł PMD2DC z komputera - z programu mach2/3

indekser "mówi" komputerowi o tym - co się dzieje z silnikiem... o położeniu wrzeciona
a komputer "mówi" falownikowi jaka ma być prędkość silnika...
Widząc indekser myślałem o czymś takim: http://www.wobit.com.pl/produkty/indeksery/zl1.htm dlatego mnie to zmyliło.

Czyli chodzi cos takiego jak enkoder, ktory podaje informacje o obrotach/prędkości wrzeciona.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#7

Post napisał: markcomp77 » 14 sie 2009, 20:37

Pegieo pisze:Czyli chodzi cos takiego jak enkoder, ktory podaje informacje o obrotach/prędkości wrzeciona.
tak
to może być transoptor odbiciowy lub szczelinowy który wykrywa jeden obrót wrzeciona
opis - jak znajduje się w dokumentacji mach2/3
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”