tokarka TZC 32-N1 głowica narzędziowa

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie

Autor tematu
kwaps
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 31 mar 2008, 10:09
Lokalizacja: gniezno

tokarka TZC 32-N1 głowica narzędziowa

#1

Post napisał: kwaps » 31 mar 2008, 10:53

witam,
poszukuje wszelkich informacji na temat głowicy narzędziowej do tokarki TZC
w kwestii wyjaśnienia:
muszę zmodernizowac ją tak aby obracała się w 2 strony (po najkrótszej drodze
co ma pozwolic na skrócenie czasu obróbki do minimum) lub wymienic na nową
w mojej maszynie jest zainstalowana głowica pionowa 6-pozycyjna
[jest to temat mojej pracy inżynierskiej:)]

jeśli ktoś miałby jakieś przydatne materiały (o głowicach, ich parametrach,
lub o samej tokarce-sterowanie ProNum630T)
lub doświadczenia z tego typu modernizacją
będę wdzięczny za każdą pomoc ;)



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 31 mar 2008, 12:50

Będziesz miał kłopoty, bo napęd na głowicę pochodzi od siłownika hydraulicznego, a nie od np. silnika krokowego. Pozycjonowanie jest uzyskiwane za pomocą sprzęgła Hirtha. Jedyna możliwość, to wyrzucić starą podstawę głowicy i w to miejsce zamontować nową, ale czy jest sens takie coś robić? To sprawdzone rozwiązanie i naprawdę nie zaoszczędzisz dużo zmieniając kierunki obrotów przy głowicy. Ja bym szukał raczej możliwości zwiększenia szybkości obrotów poprzez zmianę na "szybszy" siłownika, szukał oszczędności w modernizacji napędów (rapidy w tych tokarkach są dość wolne).

Pamiętaj, że ta głowica jest dość stabilna, ale ma swoją masę. Przyśpieszając np. przez odchudzanie możesz zmniejszyć sztywność układu i dokładność obrabiarki, a przynajmniej zmniejszyć jej możliwości do skrawania dużych naddatków. Nie mówię, że możesz natrafić na jakieś częstotliwości rezonansowe i maszyna zacznie ci drżeć. Myślę, że akurat ta TZC nie bardzo nadaje się do takich przeróbek, choćby z tego powodu, że pomiędzy korpusem i głowicą jest na tyle mało miejsca, że trudno zmieścić tam nowy układ dwukierunkowy.


Autor tematu
kwaps
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 31 mar 2008, 10:09
Lokalizacja: gniezno

#3

Post napisał: kwaps » 03 kwie 2008, 12:23

a jeśli zastosuje przekładnie ślimakową???
jak wstepnie robiłem pomiary to wydaje mi się że jestem w stanie zmieścić w ją w głowicy
jedyma przeróbka dotyczyła by tylko podstawy głowicy w taki sposób aby zmieścił sie w niej ślimak
no i jeszcze nasówa się pytanie czy znalazłbym jakiś silnik krokowy który będzie miał dostatecznie małe gabaryty i dużą moc aby był w stanie zakręcić głowicą

sadzę że takie rozwiązanie mogłoby się sprawdzić ale nie jestem pewien co do dopasowania silnika bo w tej dziedzinie można byłoby powiedzieć że jestem zielony :( :oops: :???:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 03 kwie 2008, 14:42

a jak zrobisz podniesienie głowicy, by sprzęgło Hirtha rozłączyć? Czyli dwie instalacje. Poza tym to podnoszenie i zazębianie trwa dość długo. To może już lepiej zastosować całkiem inną głowicę. Tylko czy ci podejdzie, bo to jest naprawdę bardzo zwarta konstrukcja.


Autor tematu
kwaps
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 31 mar 2008, 10:09
Lokalizacja: gniezno

#5

Post napisał: kwaps » 05 kwie 2008, 13:37

a znasz może jakieś modele głowic które bedą się nadawały do TZ`tki
najlepiej takie do których znalazł bym jakieś materiały w necie lub u jakiegoś producenta/dostawcy gdzieś najlepiej w wielkopolsce??
:?: :?: :?: :?: :?:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”