Pomoc z wytłumaczeniem pojęć i gdzie znaleźć dokładne info

Szukasz informacji o silniku, scalaku czy innym elemencie to podaj symbol, i inne oznaczenia a moze ktos coś ci znajdzie

Autor tematu
Brandolf
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 05 lis 2017, 16:26
Lokalizacja: Wrocław

Pomoc z wytłumaczeniem pojęć i gdzie znaleźć dokładne info

#1

Post napisał: Brandolf » 05 lis 2017, 16:46

Witam

W tym tygodniu zacząłem kurs CNC i bardzo się tym zainteresowałem, dlatego próbuję też uczyć się dużo na własną rekę. Na zajęciach zrobiłem bardzo dużo notatek i było wiele definicji. Większość z nich była oczywiście wytłumaczona, ale niektóre były pominięte czy albo z mojej strony albo ze strony wykładowcy.

Mógłbym zapytać za tydzień wykładowcy o ich dokładniejsze wytłumaczenie, ale szkoda mi czekać aż tydzień dlatego postanowiłem zapytać tutaj, gdyż widziałem bardzo dużo pomocnych postów na tym forum. Próbowałem opcji szukania, ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na pytania.

Wiem co to jest(bardziej po prostu jak wygląda) podcięcie/undercut, ale nie potrafię za bardzo tego opisać. Mógłbym to wskazać na detalu, lecz bym nie powiedział jaka jest jego funkcja.

Co to jest oprawka promieniowa i osiowa. Wiem, ze promieniowa jest na zewnatrz, a osiowa na osi, ale za bardzo nie rozumiem co dokładnie.

Faska - wiem, że jest to załamanie krawędzi oraz jak to wygląda, ale chciałbym troche więcej informacji na ten temat.

Jeszcze mam pytanie czy ktoś zna książkę, w której mógłbym znaleźć powyższe informacje i informacje podobne.

Dziękuje.



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5561
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Pomoc z wytłumaczeniem pojęć i gdzie znaleźć dokładne info

#2

Post napisał: adam Fx » 07 lis 2017, 21:06

Może w słowniku technicznym

Podcięcie technologiczne jest to rodzaj rowka o kształcie zwykle określonym normą wykonywany np. jako wyjcie dla noża do gwintowania

Nie wiem czy chodzi o oprawi farerskie czy tokarskie ale tu sobie sam odpowiadasz i nazwa to wskazuje że osiowa przenosi siły w osi czyli np. oprawka na stożek morse'a a promieniowa siły boczne np frezy tarczowe

FaZka (od fazować) jest to ścięcie krawędzi często 45stopni i ma na celu niwelacje ostrych krawędzi , względy estetyczne, ułatwienie wprowadzenia np wałka w otwór , zapobieganie przy pasowaniu czołowym oparciu się na ostrej krawędzi na promieniu naroża detalu z którym pasujemy nasz element (promień można zniwelować stosując podcięcie ;) ) , fazy wykonujemy też pod spawy grubych elementów.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4651
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Pomoc z wytłumaczeniem pojęć i gdzie znaleźć dokładne info

#3

Post napisał: pitsa » 08 lis 2017, 08:56

Brandolf pisze:
05 lis 2017, 16:46
próbuję też uczyć się dużo na własną rekę. Na zajęciach zrobiłem bardzo dużo notatek i było wiele definicji. Większość z nich była oczywiście wytłumaczona, ale niektóre były pominięte czy albo z mojej strony albo ze strony wykładowcy.
....
Jeszcze mam pytanie czy ktoś zna książkę, w której mógłbym znaleźć powyższe informacje i informacje podobne.
Fajna postawa: sam... notatki... dociekanie... jaka książka? :-)

Miałem różnych klientów-studentów i coś mogę ci podpowiedzieć.
Po pierwsze widzę tu "ryzyko perfekcji" nie wiem jak to dokładnie nazwać ale uważaj z tym. ;-)

Przyzwyczaj się do tego, że nie wszystko musisz rozumieć. Czasem wystarczy z grubsza wiedzieć o co w danej rzeczy chodzi... nawet jeśli ktoś ci zada pytanie to w odpowiedzi nie zawsze trzeba podać dokładną definicję. Chrzanić definicjonistów. ;-) Można opowiedzieć o tym gdzie należy szukać odpowiedzi i jak się za to można zabrać. Oczywiście trenuj gadkę z umiarem (nie za dużo słów, część fachowych z notatek, krótkie konkretne zdania, nie za dużo bajeru i bez obaw o "chwile milczenia".) i będzie dobrze.

Druga rzecz - przegląd dostępnych książek w czytelni i ewentualnie w bibliotece. Zrobiłeś już? Zarezerwuj sobie czas na czytelnię i pooglądaj trochę książek polecanych jako literatura i z tego zakresu. Zdarzają się "głupie" i zbyt naukawe z górą wzorów i stare z ładnymi rysunkami. Przeglądając książki pamiętaj o punkcie pierwszym. ;-)

Punkt trzeci. Notatki to bardzo dobry klucz do sukcesu. Czego nie możesz opowiedzieć słowami, to czasem można opowiedzieć rysunkiem, prostym szkicem z notatek.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


adams38
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 07 lis 2015, 19:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc z wytłumaczeniem pojęć i gdzie znaleźć dokładne info

#4

Post napisał: adams38 » 18 kwie 2018, 08:40

Jest nowa strona frezarka-cnc.pl - sporo informacji.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Informacji na temat...”