Piko i dalmierz laserowy Balluf

Dyskusje dotyczące skanowania i skanerów 3D

Autor tematu
januszs0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 116
Rejestracja: 23 lip 2004, 07:29
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Piko i dalmierz laserowy Balluf

#1

Post napisał: januszs0 » 12 lis 2012, 22:51

Witam Kolegów

Zrobiłem sobie maszynę biurkową którą steruje Piko. Maszyna już jeździ i symuluje obróbkę. Nie mam jeszcze wrzeciona dlatego nie próbowałem frezowania ale wygląda że na moje potrzeby wystarczy. Problem mam natomiast z dalmierzem Baluffa. Kupiłem sam dalmierz bez przewodu zasilającego. Dokupiłem odpowiedni wtyk i podłączyłem zasilanie. Po podłączeniu do zasilania dalmierz dziwnie się zachowuje. Czasem się w nim zaświeci dioda zasilania a czasem nie. Poszukuję osób które miały kontakt z takim dalmierzem i mogły by mi pomóc w jego uruchomieniu. Zastanawiam się czy oryginalny kabel zasilający może posiadać specjalne krosy lub połączenia które powodują załączenie dalmierza. Mam jeszcze 2 dalmierz firmy IFM o zasięgu do 10m. Niestety w tym dalmierzu jest mniejsza częstotliwość pracy i dodatkowo napięcie na wyjściu dziwnie pływa co widać na skanie jako ostre szpilki. Dokładność tego IFM jest dużo mniejsza bo ma większe pole pracy dlatego nie oczekuję od niego dobrej jakości skanu przy odległościach będących na granicy jego pracy. Dlatego właśnie dokupiłem Baluffa bo na małe odległości jest dużo lepszy. Jeśli macie koledzy doświadczenie z tym dalmierzem to proszę o kontakt. Wiem że mój temat nie dotyczy w 100% Piko ale na forum nie ma zbyt dużo informacji o skanowaniu z dalmierzem a nasz sterownik to umożliwia dlatego zdecydowałem się napisać mój post w tym dziale.

Pozdrawiam Janusz



Tagi:

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#2

Post napisał: cosimo » 14 lis 2012, 10:48

Jeżeli to ten czujnik (w załączniku) to do działania potrzebuje tylko 3 przewodów:
Pin na gniazdku:
1 Zasilanie (+)
2 Wyjście analogowe 4-20mA
3 Zasilanie masa (-)

Reszta wejść powinna wisieć w powietrzu. Jeśli mimo to nie działa to prawdopodobnie coś z czujnikiem będzie nie tak.
Załączniki
852592_DE_EN_FR(1).pdf
(2.94 MiB) Pobrany 1333 razy

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#3

Post napisał: mitek » 16 lis 2012, 10:05

Drogi jest taki dalmierz?
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D


piotr_olbrysz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 478
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: piotr_olbrysz » 16 lis 2012, 14:42

mitek pisze:Drogi jest taki dalmierz
A z jaką precyzją dokładnością chciałby kolega mierzyć/ skanować. Na razie dla zabawy zamówiłem dalmierz na podczerwień (układ scalony), ale po nowyn roku spróbuję zrobić dalmierz laserowy więc muszę się przymierzyć do konkretncch potrzebnych komuś parametrów.

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#5

Post napisał: mitek » 16 lis 2012, 15:22

Produkuje fronty meblowe i czasami MDF jest krzywy i cały myk polegał by na tym by najpierw zeskanować dany element (tylko ścierze po której miałby iść następnie frez kształtowy) Dokładność chyba dość spor myślę 0,1mm ... może 0,2mm tak mi się wydaje. Kiedyś już były na ten temat przemyślenia ale ceny typu 3 tyś czy nawet 1,5 dla mnie były by blokujące ze względu na niski poziom tego problemu.

Dlatego raczej z Ciekawości pytam.
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D


Autor tematu
januszs0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 116
Rejestracja: 23 lip 2004, 07:29
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

#6

Post napisał: januszs0 » 16 lis 2012, 18:52

Witam

Ja mam 2 dalmierze. Ten IFM kosztował mnie ok 400zł razem z wysyłką. Później kupiłem Balluffa i za niego dałem 230USD z transportem z USA. Niestety Balluff jest uszkodzony a miał być 100% sprawny. Balluff powinien zapewnić dokładność ok 0.3mm tak pisze w specyfikacji. Tak sobie myślę że do pomiarów stolarskich by wystarczył. Widziałem teraz na Ebay Balluffa o polu pracy 45mm i dokładności poniżej 0.1mm cena ok 1000zł. Ogólnie ceny są wysokie i jak trafisz w używkę tak jak ja trzeba się liczyć ze stratą. Mojego będę wysyłał do serwisu zobaczę jaką cenę wystawia za naprawę i czy będzie mnie na to stać.

Pozdrawiam Janusz


konrad14
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 101
Rejestracja: 17 cze 2008, 14:47
Lokalizacja: EU

#7

Post napisał: konrad14 » 16 lis 2012, 20:44

https://www.cnc.info.pl/topics85/lasero ... t26215.htm
w powyższym temacie jest trochę informacji na temat skanowania i czujników .
Ja również skanuję programem pikocnc , ale używam laserowych mierników przemieszczeń CCD.


piotr_olbrysz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 478
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: piotr_olbrysz » 16 lis 2012, 22:12

Z tego co się zorientowałem
mitek pisze:Dlatego raczej z Ciekawości pytam.
Metoda stosowana w dalmierzach polega na tym że odbite światło od przeszkody pada na przetwornik typu CCD lub PSD . CCD ma taką rozdzielczość ile ma bitów, z kolei PSD ma ograniczoną liniowość. Te wszystkie dokładności ( jeżeli pamiętam jeszcze optykę) podawane w katalogach dotyczą jednak płaszczyzny prostopadłej do wiązki światła, co spowoduje że górki i dołki powinny być odwzorowane poprawnie, ale to co między nimi nie do końca. Dla porównania powinno się wyfrezować V rowki o znamym skoku, głębokości, nachyleniu i przeskanować. Inna forma testu to skan mikro schodów.
mitek pisze:Produkuje fronty meblowe i czasami MDF jest krzywy
tzn. są górki i dołki jeżeli dobrze rozumię,?
Czy cała płyta ma być skanowana w siatce 0.1mm?

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#9

Post napisał: mitek » 16 lis 2012, 22:58

... 400zł to jeszcze do przeskoczenia :) no i jeszcze te 0.3mm było by...

W tej cenie jakieś coś widzieliście?

Podany temat przeglądałem już kiedy. W forumnoweli PIKOCNC też jest sporo informacji.
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D


piotr_olbrysz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 478
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: piotr_olbrysz » 18 lis 2012, 09:35

mitek pisze:W tej cenie jakieś coś widzieliście?
Ponieważ chcę zrobić dalmierz ( laserowy lub/i diodowy), wspólpracujacy z PikoCnc dlatego pomęczę kolegę o parametry jakie by go zadowoliły.

1. dokładność czyli bezwzględny błąd
2. rozdzielczość czyli zdolność rozróżniania najmniejszych zmian wysokości
3. Zakres
4. Wielkość plamki. Prawdopodobnie jedna z metod polega na wyznaczaniu rozmiaru plamki na materiale. Wielkość plamki jest proporcjonalna do odległości od ogniskowej a więc od zmian wysokości materiału.
Z tąd wynika że wielkość plamki może się zmieniać w zakresie 0.. ???
5. Szybkość skanowania. To co znalazłem w gotowych urządzeniach podają 1kHz czyli 1000 próbek na sek.
6. cena.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Skanery 3D”