Sztywność weldon a ER32

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
einstein
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 595
Rejestracja: 08 sty 2009, 11:53
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Sztywność weldon a ER32

#1

Post napisał: einstein » 15 mar 2016, 19:25

Która oprawa jest sztywniejsza weldon czy ER32 w maszynie HAAS VF1 SK40
Potrzebuję oprawę do freza 16 do obróbki stali i do głowiczki 20mm.
Czy lepiej zostać na ER czy zakupić weldon'a, czy może coś innego.
Na zaciskane termiczne, nie mam jeszcze kasy.



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: WZÓR » 16 mar 2016, 22:54

Weldon jest lepszy.
Na zaciskane termiczne, nie mam jeszcze kasy
... , a co ?
Masz zamiar w HPC obrabiać ?

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Psikus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 115
Rejestracja: 21 mar 2011, 11:46
Lokalizacja: TST

#3

Post napisał: Psikus » 17 mar 2016, 07:25

weldon


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#4

Post napisał: STELMI » 17 mar 2016, 09:52

Weldon lepszy, ale do fi 16 czy nawet 20 w zwykłej stali nie ma sensu iść w jego koszta, wystarczy ER32


wujec
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 17 sty 2010, 20:34
Lokalizacja: Oleśnica

#5

Post napisał: wujec » 13 maja 2016, 14:52

Obie metody mają swoje wady i zalety. Weldon faktycznie mocniej zamocuje narzędzie niż ER-ka, ale dociśnięcie śrubą może spowodować (i spowoduje) brak współosiowości narzędzia i oprawki. ER-ka z kolei nie zapewni takiej siły mocowania, ale za to możemy stosować narzędzia z chwytami o średnicach "pośrednich" (oczywiście nie w tym przypadku). Jeśli miałbym wybierać, to stawiam na ER-ki. Można też zastanowić się nad oprawkami o dużej sile zacisku jak seria MONOFORCE firmy D'andrea. Z jednej strony siła, a z drugiej także precyzja. Często korzystam z takich opraw i jestem b. zadowolony.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 916
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#6

Post napisał: Pneumokok » 13 maja 2016, 19:20

marna reklama, daruj sobie
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


burzaxxx
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 25 wrz 2010, 20:22
Lokalizacja: zDolny Śląsk

#7

Post napisał: burzaxxx » 13 maja 2016, 20:29

z Erki frez może się wysunąć, w Weldonie jak się stępi to zniszczy stożek wrzeciona
Mazak/Mazatrol-Haas-NUM-GibbsCAM


wujec
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 17 sty 2010, 20:34
Lokalizacja: Oleśnica

#8

Post napisał: wujec » 13 maja 2016, 21:21

Kolego Pneumokok...
Reklama? Jest wiele rozwiązań tego typu dostępnych na rynku... MONOFORCE podałem jako przykład. Nikt nie zmusza Cię do zakupu tego rozwiązania. Korzystam, jestem zadowolony, więc dzielę się opinią. Przyznaję rację koledze burzaxxx. ER nie mocuje narzędzia z odpowiednią siłą i to jest fakt... Natomiast WELDON ma więcej wad niż zalet... Przede wszystkim skrzywienie osi narzędzia i oprawki. Zwróć uwagę, że narzędzia pełnowęglikowe bardzo rzadko posiadają podcięcie pod WELDON-a. Przypadek? Raczej nie... One właśnie wymagają idealnej współosiowosci i jak najmniejszego bicia po zamocowaniu. Wtedy pracują prawidłowo. Stosuj oprawkę na jaką masz ochotę (termik, hydraulik lub też inne rozwiązania dostępne na rynku). Ja wiem jedno. Frez pełnowęglikowy musi być zamocowany pewnie (duża siła mocowania, tym większa, im większe jest obciążenie nbarzędzia) i współosiowo w stosunku do osi wrzeciona. Dopiero wtedy będziesz mógł w pełni wykorzystać jego zalety i trwałość. Chcesz? Mocuj w WELDONIE. Twój wybór.


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#9

Post napisał: STELMI » 14 maja 2016, 09:26

wujec pisze:Kolego Pneumokok...
Reklama? Jest wiele rozwiązań tego typu dostępnych na rynku... MONOFORCE podałem jako przykład. Nikt nie zmusza Cię do zakupu tego rozwiązania. Korzystam, jestem zadowolony, więc dzielę się opinią. Przyznaję rację koledze burzaxxx. ER nie mocuje narzędzia z odpowiednią siłą i to jest fakt... Natomiast WELDON ma więcej wad niż zalet... Przede wszystkim skrzywienie osi narzędzia i oprawki. Zwróć uwagę, że narzędzia pełnowęglikowe bardzo rzadko posiadają podcięcie pod WELDON-a. Przypadek? Raczej nie... One właśnie wymagają idealnej współosiowosci i jak najmniejszego bicia po zamocowaniu. Wtedy pracują prawidłowo. Stosuj oprawkę na jaką masz ochotę (termik, hydraulik lub też inne rozwiązania dostępne na rynku). Ja wiem jedno. Frez pełnowęglikowy musi być zamocowany pewnie (duża siła mocowania, tym większa, im większe jest obciążenie nbarzędzia) i współosiowo w stosunku do osi wrzeciona. Dopiero wtedy będziesz mógł w pełni wykorzystać jego zalety i trwałość. Chcesz? Mocuj w WELDONIE. Twój wybór.

Kolega w tytule pisze o głowicy, więc raczej ma spłaszczenie pod weldona (bez spłaszczenia mocowałbym w ER32, a nie weldonie).
Co do wysuwania się z ER32 to jeszcze mi się nie zdarzyło, a pracuję na CNC od 9 lat - wsunięcie się było, ale wysunięcia nie miałem nigdy.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1677
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: CFA » 14 maja 2016, 10:11

wujec pisze:Natomiast WELDON ma więcej wad niż zalet... Przede wszystkim skrzywienie osi narzędzia i oprawki. Zwróć uwagę, że narzędzia pełnowęglikowe bardzo rzadko posiadają podcięcie pod WELDON-a. Przypadek? Raczej nie... One właśnie wymagają idealnej współosiowosci i jak najmniejszego bicia po zamocowaniu. Wtedy pracują prawidłowo.
Sama współosiowość jest istotna dla pracy narzędzia węglikowego, ale w niewymagających zastosowaniach nie ma to znaczenia. Natomiast płaska pod weldona jest przy węglikach rzadziej z innego powodu. Jest technologicznie trudniejsza do wykonania niż w proszkach czy HSS.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”