Pofalowana powierzchnia elementu aluminiowe- jaka przyczyna?

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
Miras_cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 06 mar 2008, 22:24
Lokalizacja: Belfast

Pofalowana powierzchnia elementu aluminiowe- jaka przyczyna?

#1

Post napisał: Miras_cnc » 06 mar 2008, 22:40

Witam serdecznie :smile:
Od niedawna pracuje w pewnej firmie tutaj niedaleko Belfastu, w sumie po raz pierwszy mam styczność z maszynami CNC, dlatego zwracam się o pomoc. Na powierzchni aluminiowego elementu które wykonuję dla British Aerospace, po frezowani powierzchnia jest pofalowana ale tylko w okolicach łuków. Z tego co mi wiadomo wyeliminowano błąd oprogramowania, czy może być to stare narzędzie, bądź też źle dobrano obroty. Nadmieniam że wcześniej problem nie występował, pojawił się po jakimś czasie i stale się nasilał.
Z góry dzieki za pomoc



Tagi:

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#2

Post napisał: easy2002 » 07 mar 2008, 07:14

Witaj
Jeśli wcześniej tego nie było
Program jest ten sam
narzędzie i płytka ta sama
parametry te same
materiał obrabiany ten sam

To tylko zostaje maszyna
Luzy na śrubach lub prowadnicach
Ostatnio też miałem taki problem z tokarką na której podczas wykonywania łuku i zmianie kierunku pracy silnika powierzchnia się strasznie "psuła" i był wyczuwalny uskok w połowie łuku gdzie następowała zmiana kierunku obrotów silnika
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#3

Post napisał: kaleena » 11 mar 2008, 10:36

Witaj
Może ktoś ci zrobił psikusa i wykasował posuw w łuku (powinien być mniejszy dla łuków wew. i większy dla łuków zew., od posuwu po prostej).


Autor tematu
Miras_cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 06 mar 2008, 22:24
Lokalizacja: Belfast

Konsultacje potrzebne

#4

Post napisał: Miras_cnc » 11 mar 2008, 11:21

Dzięki chłopaki za pomoc! Dziś skonsultuje to z moim managerem zobaczymy co on na to. W każdym bądź razie dotychczas irysy posunęły się nawet do zmiany maszyny, uważając że to maszyna jest przyczyną (zastnawiam się co by zrobili gdyby mieli tylko jedną:-) ) Pracuje na Matsura H.PLUS 630. W sumie coś manager wspomniał wczoraj o prędkości, jest to bardzo prawdopodobne i dzieje się także na innych produktach. Możliwe że osoba wykonująca program używała tych samych prędkości posuwu dla każdego z łuków.
Dzięki odezwę się wkrótce :mrgreen:

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#5

Post napisał: easy2002 » 11 mar 2008, 11:54

Witam
To zależy od sterowania nowe sterownik przeliczają posuw zadany
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


Autor tematu
Miras_cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 06 mar 2008, 22:24
Lokalizacja: Belfast

Fanuc 16i

#6

Post napisał: Miras_cnc » 11 mar 2008, 12:27

W tym przypadku jest to fanuc 16i.
Zasugerowałeś że może to być brak sztywności układu, co jeśli to jest nie to, a sterownik sam przelicza posów, czy może byc to błędne przeliczenie, pewnie jest tez możliwość wprowadzenie szybkosci ręcznie. Kolega także coś wspomniał że obserwował wykonanie tego przedmiotu i że niby wibracje te powstają podczas obróbki wykończającej bo rzekomo przy zgróbnej powierzchnia jest w porządku hmm ...

[ Dodano: 2008-03-11, 12:31 ]
Postaram się dziś pstryknąć fotkę umieszcze tutaj zobaczymy co Wy na to panowie ps. fajnie by było problem rozwiązać bo zamiast wykańczania papierem ściernym zajął bym się czyms bardziej ambitnym :???:


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#7

Post napisał: kaleena » 11 mar 2008, 13:40

Na jakim wysięgu obrabiasz i jakim frezem (średnica, rodzaj) - ma to wpływ na płynność obróbki, ważna jest szerokość i głębokość warstwy skrawanej.


Autor tematu
Miras_cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 06 mar 2008, 22:24
Lokalizacja: Belfast

zaraz to work

#8

Post napisał: Miras_cnc » 11 mar 2008, 14:43

Jak wspominałem jestem początkującym operatorem CNC, jednakże wiem gdzie znaleźć te informacje więc Ci później napiszę bo zaraz do roboty lece na drugą zmianę. Cu---->

[ Dodano: 2008-03-12, 14:48 ]
Trochę byłem wczoraj zajęty w pracy ale z tego co udało mi się zauważyć to tą operacje wykonuje narządzie 16mm CARB RIPPER WITH 3mm RADS nie zdąrzyłem się jeszcze dowiedzieć co ono oznacza (praca) ale wydaje mi się że będzie to narzędzie frezujące ten kształt ogólny elementu (jakby kontur) o średnicy 16 mm a te 3 mm rad to nie wiem jeszcze co oznacza ale dziś się dowiem ale chyba chodzi o promień ostrza. W kazdym bądź razie wysięgu nie udąło mi się zmierzyć, słyszałem od kolegi że zależny jest od pewnego wzoru matematycznego (no i chyba nie tylko). Acha, no i operacja wykonywana jest na głębokości 1 cala. Czekam na kolejne sugestię
Z góry dzięki
ps. dołączam poniżej fotkę owej pofalowanej powierzchni.


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#9

Post napisał: kaleena » 17 mar 2008, 07:47

Wysięg narzędzia to długość narzędzia od końca zamocowania (uchwytu) do wierzchołka ostrza. Pracujesz na głębokości 1cal, a frez bierze wszędzie całą szerokością, czy na łukach nie? Tu może być przyczyna: frezując całą szerokością, nie ma możliwości drgań, a na łukach jak ma luz (dochodzi duży posuw), to go "odbija" i stąd ta powierzchnia. Z tego, co mi się wydaje, to jest frez zgrubny, więc dochodzi jeszcze obr. wykańczająca, czy nie?
Pozdrawiam
P.S. Nie masz foty w galerii


Autor tematu
Miras_cnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 06 mar 2008, 22:24
Lokalizacja: Belfast

Brak rozwiązania problemu

#10

Post napisał: Miras_cnc » 31 mar 2008, 15:36

Przepraszam chłopaki ale na urlopie byłem więc nie pisałem. Tak dochodzi jeszcze obróbka wykańczająca, ale przyjżałem się temu i pofalowana powierzchnia występuje zaraz po obróbce zgróbej. Irysy poradzili mi ewentualnie abym zmniejszył posów pokrętłem do 70 %, przy zachowaniu tych samych parametrów, ale nic się nie zmieniło. tak więc jadę na papierze ściernym :evil:. Trudno będzie mi rozwiązać ten problem zwłaszcza że dopiero nabieram doświadczenia, a druga sprawa irysy raczej bagatelizują temat.

Dziś poszedłem do pracy a tu kolejny problem szczgóły na: https://www.cnc.info.pl/topics38/stuki- ... vt8345.htm

Narazie chłopaki
Pozdrawiam serdecznie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”