Parametry dla PA9 Fortal

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
Cooper
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 251
Rejestracja: 03 gru 2007, 15:46
Lokalizacja: Silesia

Parametry dla PA9 Fortal

#1

Post napisał: Cooper » 30 gru 2009, 13:55

Witam

Ogólnie pracuję w drewnie natomiast trafiło mi się do wykonania kilka kieszeni 60x60 mm z r=5 na narożach i na głębokość 25mm w aluminium PA9 Fortal

Dysponuję frezarką , wrzeciono 7kW i obroty 6000-24000

Mam frezik do alu D=10 z=2

Wstępnie założyłem sobie obróbkę zgrubną stałym zetem s=9500 F=1500 ap=1mm ae=5mm z naddatkiem 0,5mm

Wykańczająca tym samym frezem s=10500 F=1000

Jako że nie mam żadnego doświadczenia w Alu proszę o podpowiedź czy z takimi parametrami startowymi jakoś to pójdzie lub co ewentualnie zmienić

Moja frezarka nie ma chłodzenia także tez pytanko czy to alu pójdzie na sucho ewentualnie jak domowym sposobem chłodzić narzędzie (myślę o nafcie lub denaturacie)

Dzięki za pomoc
Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#2

Post napisał: maz » 30 gru 2009, 14:20

Parametry dobre, jak puscisz to bedziesz slyszal co sie dzieje i sobie wyregulujesz.
Co do braku chlodzenia, to juz moze sie okazac problemem. Jesli bedzie sytuacja, ze nie bedzie miejsca na odrzut wiórów, to moze ci sie kleic do freza material i tak dlugo nie popracujesz.
Mozesz dmuchac powietrzem z kompresora, to pomoze, ale co do jakosci powierzchni to sie przyda jakis olejek.
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”