Oprawki zaciskowe

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
Masato
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 166
Rejestracja: 12 maja 2013, 22:38
Lokalizacja: Kalisz

Oprawki zaciskowe

#1

Post napisał: Masato » 15 kwie 2017, 23:37

Witam.

Panowie czego brakuje w tych oprawkach zaciskowych i jakie to są oprawki?

Jak dokręcimy nakrętkę to stożek powinien się zacisnąć, natomiast tutaj wszystko jest luźne, tak jakby brakowało jakiejś podkładki?
W jedną tulejkę rozprężną wchodzi fi 10, w drugą fi 20, w trzecią fi 32. Żadna nie blokuje frezu włożonego w środek. Frez lata góra dół z tulejką rozprężną.

Interesują mnie też do czego są te dwa zabieraki z gwintem wewnętrznym widoczne na zdjęciach?

Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:


czort
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 06 lut 2006, 12:08
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: czort » 16 kwie 2017, 12:45

To są oprawki clarkson'a. Te "zabieraki " to są właśnie tuleje zaciskowe, ale służą do mocowania wyłącznie frezów z chwytem clarkson'a (te z gwintem na końcu chwytu, masz takie na jednym ze zdjęć). Frez jest mocowany na dole tuleją natomiast u góry centruje i opiera się na kle. Bardzo sztywne mocowanie które doskonale zabezpiecza przed wysuwaniem freza z uchwytu, tylko u nas zupełnie się nie przyjęło.

Obrazek


Autor tematu
Masato
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 166
Rejestracja: 12 maja 2013, 22:38
Lokalizacja: Kalisz

#3

Post napisał: Masato » 16 kwie 2017, 13:55

Frezarka jest niby Czeska, ale silnik widzę, że ma tabliczki znamionowe Angielskie, skale też są podzielone na ", ale jest obok przelicznik na mm. 40 kresek skali to 1mm. Śruby trzymające kamienie na wrzecionie calowe. Podobnie jak śruby trzymające dużą oprawkę na frez. Powinny być zgodnie z dtr 4 x M16, a jest bodajże 5/8" 11G.

Na 7 zdjęciu też są jakieś dwa zabieraki tulejki, tylko dużo masywniejsze.


czort
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 06 lut 2006, 12:08
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: czort » 16 kwie 2017, 16:46

A co to za frezarka (pytam z czystej ciekawości :D ) może jakieś zdjęcia ? Stożek jest tam 7/24 w rozmiarze 40 ale gwint może nie być M16 a calowy (chyba właśnie 5/8" ale nie pamiętam na pewno ) co nie jest jakimś wielkim problemem bo to tylko kwestia śruby wciągającej a ponieważ z frezarką przyszły Ci jakieś oprawki to mniemam że śruba też.
Te tuleje ze zdjęcia 7 są do uchwytu o większym rozmiarze, mam kilka takich uchwytów i sobie je chwalę, popatrz na alegrach tam czasem można kupić frezy z tym chwytem.


Autor tematu
Masato
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 166
Rejestracja: 12 maja 2013, 22:38
Lokalizacja: Kalisz

#5

Post napisał: Masato » 16 kwie 2017, 17:11

Frezarka to mas F2A. Stożek myślałem, że jest SK 50, ale być może się mylę. Nie miałem z tym nigdy do czynienia.
Musiałbym zmierzyć dokładnie średnice początku stożka, końca i długość.
Frezarka jest ogólnie w stanie dobrym, sprzęgło działa, ktoś poprawił elektrykę, pompa oleju działa, luzy na wrzecionie są w granicach 0,01, czyli wielkiej tragedii nie ma.
Frezarka z pionową głowicą.

Śruby są na 100% calowe, ponieważ dopasowałem identyczne od silnika Forda(od kombajnu).
Oryginalne śruby ktoś zmasakrował, podobnie jak gwinty we wrzecionie. Nie chciało się komuś kamieni wkładać i jechał na samych śrubach wkręconych. Gwinty od śrub kamieni są, ale jak się śrubę wkręci to jest krzywo... zatem chciałem to poprawić, rozwiercić, potem nagwintować na metryczny system.

Pytanie czy da się to zrobić ręcznie, pewnie wrzeciono jest utwardzone?
Podobnie jest z gwintami 4x 5/8" 11G, też poprzeciągane i jeden wyrwany.

Podaj mi swojego emaila to wyślę Ci dtrkę Rosyjską pełną

Tu jest czeska http://www.tumlikovo.cz/download/ MAS F2A (H,V,U) niepełna.


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 936
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#6

Post napisał: ak47 » 16 kwie 2017, 19:08

Wrzeciono jest ulepszone na pewno ale nie ma twardości 60HRC tylko bliżej 40 więc powoli małymi obrotami z kroplą oleju powinno dać radę.


Autor tematu
Masato
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 166
Rejestracja: 12 maja 2013, 22:38
Lokalizacja: Kalisz

#7

Post napisał: Masato » 16 kwie 2017, 20:30

Stożek oprawki ma średnicę w najszerszym miejscu 69,5 a w zwężeniu około 41,15. Długość 100-104. Wygląda na 50 siątkę.

Sam mam tylko ws15 i raczej tym nie rozwiercę tych otworów. Za mały prześwit.
Ręczną wiertarką to będzie raczej pomyłka.

Gwintownik hss wystarczy do nagwintowania?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”