Jak dobrać parametry obróbki

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak dobrać parametry obróbki

#1

Post napisał: Kowal » 28 gru 2008, 15:13

Witam
W jaki sposób początkujący użytkownik frezarki może dobrać parametry frezowania.Czy jest może jakiś kalkulator w internecie gzie można to policzyć, albo może są jakieś tabele lub wykresy dla najbardziej popularnych materiałów?
Podam przykład dla zobrazowania sytuacji .
Przykładowo mam aluminium PA6 i frez palcowy 8mm a na maszynie mogę ustawić obroty np 2000obr/min no i teraz potrzebuje obliczyć posuw. potem w tym samym materiale zmieniam frez na 20mm i obroty na 1200 no i znów potrzebuje obliczyć posuw. A jakie będą parametry skrawania jeśli zamienię aluminium np. na stal NC10 itd.
Czy gdzieś na forum był już omawiany ten temat?


Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych

Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: skoti » 28 gru 2008, 15:39

Temat juz kilkakrotnie się powtarzał . Frezerzy mający doświadczenie dobierają parametry na oko . Poczatkujacym zostają katalogi narzędzi . W katalogu masz podana wartosc szybkości skrawania dla danego typu freza i ile ma brac na ostrze . Z szybkości skrawania obliczasz obroty a majac ap możesz obliczyć posuw . Wzory znajdziesz w jakimś katalogu z narzędziami lub były tez tu podane na forum .

zobacz tu https://www.cnc.info.pl/topics40/progra ... t10534.htm
Ostatnio zmieniony 18 lut 2009, 22:45 przez skoti, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

slaw277
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 94
Rejestracja: 13 lip 2005, 22:30
Lokalizacja: Bielsko Biała

#3

Post napisał: slaw277 » 28 gru 2008, 18:33

polecam katalog sandvik do ściągnięcia tutaj:

katalog główny waży ok 300MB:

http://www2.coromant.sandvik.com/coroma ... e_2009.zip

i katalog skrócony, bardzo dobrze wg mnie napisany jest wszystko co potrzeba ten 86MB:

http://www2.coromant.sandvik.com/coroma ... y_2008.pdf

programik Ctformula w sam raz do tego czego potzrebujesz - oblicza posuwy, prędkości skrawania itd, itp:

http://www.pmgsinter.eu/calculation_tools_ENG_HTML.htm

Gdyby to jednak nie pomogło to skorzystaj z poradnika frezera, widziałem niedawno na allegro, mam tą książkę i również polecam, kiedyś nawet tu na forum zamieszczałem z niej skany.

Mam nadzieję, że pomogłem, jakbyś potrzebował to pisz w miarę możliwości pomogę.

Pozdrawiam


adamwar
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 21 maja 2008, 21:36
Lokalizacja: Wołomin

#4

Post napisał: adamwar » 29 gru 2008, 09:14

Witaj Kowal,
polecam abyś nauczył się sam obliczać parametry jak najszybciej. Kalkulator jest pomocny ale ... wydaje mi się że inżynier powinien to wiedzieć, no nie.
Przede wszystkim potrzebujesz parametrów skrawania dla danego narzędzia. Te faktycznie dobierasz z katalogu producenta narzędzia. Ale co zrobisz gdy masz narzędzie "no name"?
To czego potrzebujesz to:
* prędkość skrawania Vc [m/min]
* posuw na ząb fz [mm/ząb] lub posuw na obrót (fobr - dla toczenia)
* głębokość skrawania ap [mm]
* szerokość skrawania ae [mm]
do obliczenia masz: obroty n [obr/min] (czasem oznaczane S) i posuw stołu Vf [mm/min]

Jak dobrać Vc? Zależy ona od materiału który obrabiasz (głównie) jak również od typu obróbki który wykonyjesz (inna dla zgrubnej, inna dla wykańczającej). Jest również inna gdy frezujesz bez chłodziwa (jest wyższa) Ogólnie prędkości skrawania wyglądają następująco:
* dla aluminium Vc = 300 - 800 m/min ( w zasadzie nie ma ograniczeń)
* dla stali Vc = 100 - 250 m/min
* dla stali nierdzewnych Vc = 80 - 200 m/min
* dla żeliwa Vc = 100 - 250 m/min
* dla stopów niklu, tytanu Vc = 40 - 80 m/min
Oczywiście powyższe wartości są orientacyjne i muszą być sprawdzone i skorygowane już podczas obróbki. Przy obróbce wykańczającej Vc możesz zwiększyć nawet o 20 - 40%. Pamietaj również że podaję ci parametry dla narzędzi pełnowęglikowych (frezy, płytki skrawające)
Drugim ważnym parametrem jest posuw na ząb (fz). Ten zależy od typu narzędzia i zaleceń producenta. Ja dla freza fi8 przy obróbce stopu aluminium użyłbym fz=0,08 - 0,15. Im większy frez tym większy posuw na ząb możesz użyć. Ale pamiętaj: wszystko zależy od stosunku ap/ae. Im większe ap tym mniejszy posuw. Generalnie lepiej jest skrawać bokiem freza a nie czołem - pamietaj o tym.
Mały przykład:
materiał: aluminium, frez d=fi8 węglikowy, z=4 (ilość ostrzy)
obliczam obroty dla narzędzia: przyjmuję Vc=400 m/min
obroty: n=(Vc*318,5)/d = (400*318,5)/d = 15925 [obr/min]
Oczywiście możesz nie mieć na maszynie takich obrotów więc przyjmujesz takie jakie możesz uzyskać. Załóżmy że masz max. 6000 obr/min
Obliczam posuw Vf. Posuw na ząb przyjmuję fz=0,1 zatem
Vf = n * fz * z = 6000 * 0,1 * 4 = 2400 mm/min

Jest to tylko kilka podstawowych informacji. Gdybyś potrzebował więcej daj znać
Miłej zabawy.
adamwar


gregors2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2009, 23:25
Lokalizacja: internet

#5

Post napisał: gregors2 » 16 lut 2009, 23:35

ja bym to wszystko jeszcze uzaleznil od bezpieczenstwa, jesli dla wirujacego na tokarce elementu o wadze kilkaset kg dobierzesz parametry obrobki z katalogu producenta narzedzia ktore bywaja raczej max. to jest szansa ze element bedzie latac po fabryce, jeszcze warto zwrocic uwage na sztywnosc obrabiarki, zuzycie narzedzia - ktore moze sie wydatnie zwiekszyc przy wyzszych parametrach a tego juz producenci nie lubia podawac

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#6

Post napisał: FDSA » 09 sty 2011, 13:35

Posta przeniosłem do innego działu dla porządku...


Kubeu
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 25 kwie 2012, 14:48
Lokalizacja: Kielce

#7

Post napisał: Kubeu » 25 kwie 2012, 15:14

Witam,.

Chciałbym odświeżyć temat takim oto pytaniem.:)

Jestem początkujący w tych tematach więc przydała by się opinia bardziej doświadczonych.\
Mianowicie operuje na frezerace CNC w stalach stopowych o twardości 200-250 HB. Wg. tablic parametr Vc powinien być 120 m/min. Powiedzmy , że zmniejsze go o około 20% i pomnoże przez 0.7 (jak zaleca producent, jeżeli ae=D, poniewąż chodzi tu o frezowanie w pełbnym materiale-kieszenie, rowki). Daje nam to Vc=70.

I teraz chciałbym obliczyć obroty i posuw (mm/min) dla frezów:
1. Węglik monolit walcowo-czołowy - fi10 -z=4 lub 6 (fz=0.04)
2: Frez walcowo-czołowy fi25 z=3 (fz=0.1) (płytki węglik)

Aktualnie dla tych frezów używane są parametry:
1. Fi10 -S900 obr/min f=100 mm/min
1. Fi25 -S1400 obr/min f=200 mm/min
Głębokość skrawania ap=3mm

Z moich obliczeń wychodzą dużoooo większe parametry dla tych narzędzi i nie wiem jak mam to traktować:/

Dodam że są to długie frezy:
1.Fi10 ma roboczej 56mm i około 90mm dł całkowitej
2.Fi25 często pracuję na przedłużkach wykonujemy powierzchnie przeważnie na głębokościach 80-140mm.

Powie mi ktoś jakie powinny byc odpowiednie parametry dla tych narzędzi odnosząc się do materiału jaki obrabiam i do danych producenta?
Dobre by było też kilka informacji od osoby , która pomoże skąd wzięły sieę takie parametry.
Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#8

Post napisał: Majster70 » 26 kwie 2012, 18:21

Obniżenie o wzięło się z ze stosunku wysięgu pracy narzędzia do średnicy. Jeżeli detal jest sztywny, obrabiarka sztywna i frez pracuje na wysięgu mniejszym niż 3 średnice (3D), to możesz jechać z maksymalnymi parametrami podanymi przez producenta w katalogu, nawiasem mówiąc gdzieś dalej małymi literkami jest podana informacja że wszystkie parametry są gwarantowane dla 10-15 min pracy :mrgreen: - w rzeczywistości trzeba je trochę urealnić.
Od 3D-5D na ogół powinno dalej być dobrze, >5D trzeba zwalniać obroty, zmniejszać warstwę skrawania ap lub szerokość skrawania ae, stosować inny ryp obróbki np plunge albo inne cuda.
Tak w ogóle, to nie ma się co za bardzo przywiązywać do obliczonych parametrów i należy je traktować orientacyjnie. Frezer przy maszynie i tak je urealni, zmniejszając lub zwiększając. Oczywiście trafiają się czasami ludzie którzy potrafią tylko wolniej, ale to już inny problem.
U ciebie wygląda, że rzeczywiście idzie to trochę za wolno.


Kubeu
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 25 kwie 2012, 14:48
Lokalizacja: Kielce

#9

Post napisał: Kubeu » 30 kwie 2012, 18:40

Majster70 pisze:U ciebie wygląda, że rzeczywiście idzie to trochę za wolno.
Majster70 napisz jakie Ty byś dał parametry dla opisanych przeze mnie narzędzi?
Oczywiście chodzi mi żeby pracowały one przy głębokościach 4-5D ale z chęcią się też dowiem ile byś dał jakby pracowały tylko do gł. 3D. Mi się wydaję, że powinny być podobne te parametry dla obu głębokości bo np. ten frez fi10 cały czas ma taką samą długość i część roboczą, co za tym idzie na dłuższym odcinku ma słabszy rdzeń i będzie drgał tak samo przy robieniu kieszeni na gł. 3 mm co na 12mm zbierając ap=3mm, tak mi się wydaję chociaż mogę się mylić:)
Z góry dzięki.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#10

Post napisał: Majster70 » 02 maja 2012, 14:10

Kubeu pisze:1. Węglik monolit walcowo-czołowy - fi10 -z=4 lub 6 (fz=0.04)
2: Frez walcowo-czołowy fi25 z=3 (fz=0.1) (płytki węglik)
1- dużo zależy od przeznaczenia frezu, trochę inaczej się go wtedy szlifuje. Trzeba popatrzeć w katalogu. Jeżeli nie jest to frez ani do obróbki zgrubnej, ani wykańczającej, tylko typowy frez węglikowy ogólnego przeznaczenia dla typowych stali do 30HRc twardości to Vc ok. 100m/min czyli ~3500 obr/min, ap 0,25, F 1000-1600 m/min. To dość bezpieczne parametry, pozwalające na długą pracę. Przy krawędziach zaszlifowanych do obróbki zgrubnej frez dla lepszego łamania wióra wygląda trochę jak gwintownik i ma max 3 pióra coby się nie zapychał wiórami. Wtedy posuw jest dużo mniejszy, ale możemy jechać ap na max średnicę freza, czyli dal fi10 ap 10mm, bezpieczniej zmniejszyć, intensywne chłodzenie.
2. Co do głowiczki 25 to nie będę się mądrzył, tu rozrzut parametrów jest bardzo duży, zależy od typy itd. Jedynym w miarę stałym parametrem jest Vc, na ogół w przedziale 150-200 m/min.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”