dobór parametrów obróbki

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
hALOTRON
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 10
Posty: 79
Rejestracja: 09 lis 2006, 23:06
Lokalizacja: poznań

dobór parametrów obróbki

#1

Post napisał: hALOTRON » 15 lis 2006, 20:28

kiedyś technolog obliczał przy mnie parametry (obroty i posuw) obróbki dla poszczególnych narzędzi i kazał wpisywać w programie maszyny
parametry te prawie pokrywały się z tymi, które sam wprowadziłem, były okej, a wyliczone teoretycznie (jego były trochę bezpieczniejsze, a ja mam akord, więc podkręcam)
pytanie: kto zna wzory na obliczanie parametrów obróbki dla narzędzi skrawających obrotowych (frezarka) proszę o podanie; jak na razie wprowadzam je z doświadczenia i z wyczucia - jakaś dziwna intuicja (inżynierska - 6ty zmysł hehe) podpowiada mi co wprowadzić patrząc na narzędzie i mierząc je... no i czuć jak wchodzi w materiał, do 10% zawsze się zgadza;
na uczelni było wiele teorii, ale wtedy wolałem wino i skręty od maszyn, więc wiedza gdzieś czmychła...
z góry dziękuję za pomoc :mrgreen:

piracik - myślę że to temat dla ciebie - powinieneś to kojarzyć :)


doktor ;)

Tagi:


Tank26
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:15
Lokalizacja: Katowice

#2

Post napisał: Tank26 » 15 lis 2006, 20:35

Jeżeli masz firmowe pudełeczko z płytkami do frezów, powinno na nim pisać max obroty oraz głębokość skrawania oraz posuw.
Praca na TUG-56 Programowanie w ManualTurn ;-)


Autor tematu
hALOTRON
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 10
Posty: 79
Rejestracja: 09 lis 2006, 23:06
Lokalizacja: poznań

#3

Post napisał: hALOTRON » 15 lis 2006, 20:36

no pewnie że mam :D dzięki

a jeśli obrabiam zwykłymi wiertłami, albo białymi frezami, a już wogóle - rozwiertakami ?

ale ale, zaraz - a nie ma czegoś takiego jak prędkość skrawania sumaryczna... tzn. liczę średnicę np. głowicy, i dopiero po uwzględnieniu tego posuw w stosunku do obrotów?

no bo te same płytki idą do głowiczki fi=125mm i te same do fi=400mm. Trudno, aby stosować te same posuwy i obroty do fi125 i 400
???

albo te same płytki w wytaczadle fi260 albo fi560?
czy wystarczy obliczyć prędkość skrawania z obrotów i średnicy i producent podaje gdzieś bezwzględną prędkość??

[ Dodano: 2006-11-15, 21:04 ]
nie wcisnę pomógł, bo pomogłes w czterech dziewiętnastych problemu ;)
doktor ;)

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#4

Post napisał: gaspar » 15 lis 2006, 21:17

Kolega Bartek_iw napisał arkusz do obliczenia sił skrawania, może Ci się przyda:
https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t ... c&start=15
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#5

Post napisał: skoti » 15 lis 2006, 21:26

Na pudelku z płytkami nie pisze max obroty tylko szybkość skrawania . W każdym katalogu z narzędziami znajdziesz wzór wg którego jest ona liczona . Jak znajdziesz wzór to będziesz wiedział wszystko :) Jedna uwaga na paczkach czy w katalogach parametry sa obliczone na 15 min żywota ostrza :) Wiec trza sobie te parametry nieco zmodyfikować .

Producenci narzędzi wydaja swoje poradniki obróbki i w nich są podane zalecane parametry . Musiałbyś sobie taki skołować z firmy której narzędziami pracujesz .
Ostatnio zmieniony 18 lis 2006, 01:13 przez skoti, łącznie zmieniany 3 razy.


Autor tematu
hALOTRON
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 10
Posty: 79
Rejestracja: 09 lis 2006, 23:06
Lokalizacja: poznań

#6

Post napisał: hALOTRON » 15 lis 2006, 21:26

hej gaspar
na stronie której adres podałeś jest link do hurtowni wyrobów hutniczych i do strony do łożysk...
ja chciałem paramety obróbki

powiem prosto - pracuję na akordzie - produkujemy jednostkowe detale, maXXXymalnie 8 sztuk (tyle ile cylindrów), nikt mnie nie rozlicza z ilości płytek... niech sobie żyją 15 minut, ja im nie kazałem żyć hehe ;) dzięki SKOTI, wiem więcej :)

[ Dodano: 2006-11-15, 21:35 ]
skoti - może jesteś super inżynierem, ale uważaj na polski język, to też jest ważne :)

[ Dodano: 2006-11-15, 23:27 ]
i kolejny problem "katalog z firmy, której narzędziami prcujesz" - pracuję narzędziami ingersoll, sandvik, walter, właściwie każdymi, to zależy jaki detal i jakie narzędzia...
czyli z tego co rozumiem - muszę mieć wszystkie katalogi do płytek jakimi pracuję i wtedy mogę wyliczyć parametry skrawania... ciężkie to jak ołów;
no a co z rozwiertakami i "białymi" frezami ???
doktor ;)


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#7

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 16 lis 2006, 01:26

a co to sa biale frezy? ja slyszalem o bialych myszkach, ale frezy :shock:
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#8

Post napisał: gaspar » 16 lis 2006, 08:05

hALOTRON pisze:hej gaspar
na stronie której adres podałeś jest link do hurtowni wyrobów hutniczych i do strony do łożysk...
ja chciałem paramety obróbki
Poszukaj uważnie. Jest tam w piątym poście od góry w załączniku plik "obliczeni sił skrawania.xls" Nie mam jak dać bezpośredniego linka...
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Autor tematu
hALOTRON
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 10
Posty: 79
Rejestracja: 09 lis 2006, 23:06
Lokalizacja: poznań

#9

Post napisał: hALOTRON » 16 lis 2006, 14:28

białe tzn. tradycyjne narzędzia (bez płytek), które robią cacy powierzchnię, np. frez walcowo-czołowy - obrabiam nim po obróbce zgrubnej, zbieram kikla dyszek... nie podam ci symbolu z głowy, w każdym razie w slangu naszego zakładu określa się je jako "białe" - może dlatego że się ładnie świecą hehe :P
doktor ;)


Piracik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 352
Rejestracja: 15 gru 2005, 12:21
Lokalizacja: Świdwin

#10

Post napisał: Piracik » 17 lis 2006, 16:20

piracik - myślę że to temat dla ciebie - powinieneś to kojarzyć
dlaczego akurat ja? :) i dzieki za pamiec. jutro podam tobie wzor ktorego ja uzywam, niestety nie znam go zupelnie na pamiec i moge cos namieszac wiec sprawdze w swoich notatkach. mam tez fajna tabliczke ktora dostalem z firmy baildonit gdzie patrzac na srednice detalu i predkosc pokazuje nam pieknie obroty.
ERNEST KUCZEK pisze:a co to sa biale frezy? ja slyszalem o bialych myszkach, ale frezy
biale frezy to inaczej frezy z HSS
- Tokarki CNC -
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”