odlewy epoksydowo-kwarcowe

Dyskusje dotyczące odlewania.

upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1542
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#11

Post napisał: upadły_mnich » 05 lip 2006, 09:12

temat ciekawy niewątpliwie.
pukury pisze: piasek musi być suchy ( najlepiej go wyprażyć ) i żywicy dać tylko tyle żeby związała piasek .
w warunkach amatorskich (i nie tylko) duży wpływ na uzyskaną wytrzymałośc ma doświadczenie wykonującego (dokładnosć i staranność) a czasami rozbieżności między parametrami podawanymi przez producenta i uzyskanymi sie "troszke" mijają :wink:
Dodatkowo dochodzi dostepnośc - żywic jest mnóstwo a ile z nich łatwo zdobyć?
np. Interesujący mnie pewien (dosyć drogi) wypełniacz jest w dużych opakowaniach a ja potrzebuje 1 kg



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 34
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#12

Post napisał: pukury » 05 lip 2006, 09:45

witam !! w krakowie jest sklep ( detal ) gdzie można kupić żywice . między innymi jest np. epidian ( o ile pamiętam ) 53 lub 57 , specjalnie do zalewania. zalewałem cewki/trafa w podciśnieniu tymi żywicami . parametrów należy przestrzegać - to oczywiste , ale da się to zrobić . mogę zrobić scan materiałów o żywicach ( dostępnych ) jak ktoś chce ( po południu ) .pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


Piroman1024
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 29 mar 2005, 03:04
Lokalizacja: D?browa GĂłrnicza

#13

Post napisał: Piroman1024 » 05 lip 2006, 18:21

Witam.
U nas na modelarni od lat robimy śmigła z kompozytu weglowo-epoksydowego(do prędkościowych silników - jednołopatkowe).
Włókno węglowe bywa z różnych źródeł(bywają lepsze i gorsze),ale żywica epoksydowa z niemiec(nie znam typu bo to w słoikach przychodzi) w stosunku do wszelkich epidianów Polskich jest o górę lepsza(twardsze śmigła wychodzą).
Ogólnie to chciałem powiedzieć że mało jest żywic w Polsce dostępnych które by stawiały odpowiednie warunki niestety...epidiany odradzam na czele z Epidianem 5 i pochodnymi.
Pozdrawiam.
"Mathematics is the language of nature"


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 34
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#14

Post napisał: pukury » 05 lip 2006, 23:02

witam !! może do śmigieł epidiany się nie nadają , co prawda nie wiem dlaczego ? . do innych rzeczy są ok . zalewacie śmigła w próżni czy nie ? . stosowaliśmy żywicę z niemiec ( taki śmieszny niebieski utwardzacz ) jej zalętą było to że po zmieszaniu nie było żadnych " bąbelków " . a dlaczego odradzasz stosowania epidanów i co możesz zaproponować w zamian ? . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 24
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#15

Post napisał: ALZ » 05 lip 2006, 23:56

Kompozyty mają świetlaną przyszłość ale chyba nie dla chałupnictwa.
W większości skład jest tajemnicą firmy a niektóre komponenty nieosiągalne na rynku.
Np. odlew z epidianu który waży kilka kilogramów bez odpowiednio zmodyfikowanego składu ulegnie samozapłonowi. Proces odlewów kompozytowych może wymagać takiego skomplikowanego procesu jak wykonanie skorupy z włókien węglowych do bolidów F1 albo przynajmniej autoklawu.


Autor tematu
ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 34
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#16

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 06 lip 2006, 00:19

nie przesadzajmy z ta trudnoscia, od lat ludzie robia lodzie z kompozytow domowymi sposobami i nic sie nie wybucha. oczywiscie nie mam na mysli ze jest to bulka z maslem bo napewno niespodzianki beda, ale jest to mozliwe w wrunkach amatorskich.
jesli sie wpisze haslo "polymer casting" duzo mozna wyszukac na ten temat. technologia dosc powszechnie stosowana w swiecie.
oto link do jednego z producentow czesci robionych ta technologia. zalaczam tez zdjecia korpusow maszyn wspolrzednosciowych z podanego linku.

http://www.itwpolymercastings.com/abvantages.html
Załączniki
cover2c.jpg
cover2c.jpg (46.7 KiB) Przejrzano 8070 razy
cover7.jpg
cover7.jpg (44.95 KiB) Przejrzano 8071 razy
POZDRAWIAM


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 34
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#17

Post napisał: pukury » 06 lip 2006, 00:23

witam !! ostatnio zalewałem mieszaniną epidian 53 z piaskiem to było ze 2kg. główny problem ( niedoceniany przez większość ) to przestrzeganie proporcji żywica/utwardzacz , musi to być dokładnie odmierzone . najbardziej " tolerancyjny " jest utwardzacz o nazwie PAC - można w bardzo szerokich granicach zmieniać proporcje . w zależności od tejże ( proporcji ) zmieniają się właściwości po utwardzeniu( twardość/itp ) . utwardzacz PAC wchodzi w reakcję polimeryzacji żywicy w całości - w odróżnieniu od nap. Z1 , jak damy za mało to część żywicy się nie utwardzi , a jak za dużo to utwardzacz zostanie , pogarszająć własnośći polimeru . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


Autor tematu
ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 34
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#18

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 06 lip 2006, 00:44

szukajac czegos wiecej na ten temat wszedlem na forum www.cnczone.com i tam tez ludzie dyskutowali na ten temat, oraz robili cos w ten sposob. najbardziej istotne uwagi przy odlewaniu to wibrowanie formy do momentu "przejscia zywicy w stal zelu" oraz stosowanie odpowiednich zywic z uwagi na skurcz.

[ Dodano: 2006-07-06, 00:50 ]
a jeszcze jako ciekawostka na tamtym forum ktos odlewa nakretki na sruby szlifowane z minimalnym luzem z mieszaniny grafitu i epoxy. moze tez jest to aleternatywa do niskobudzetowej maszynki.
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 24
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#19

Post napisał: ALZ » 06 lip 2006, 00:58

ERNEST KUCZEK pisze:

nie przesadzajmy z ta trudnoscia, od lat ludzie robia lodzie z kompozytow domowymi sposobami i nic sie nie wybucha
Jest dość zasadnicza różnica między 1kg żywicy rozprowadzonej na 1 m2 a np w pojemniku 1l. A tak na marginesie, łodzie i tym podobne pierdoły robi się z żywicy poliestrowej np.polimal rzadko z żywic epoksydowych. W laminatach zawartość szkła to ok 80% a w odlewach napewno dużo więcej. Samozapłon żywicy epoksydowej wcale nie jest fanaberią bo sam tego doświadczyłem a było żywicy tylko 5kg.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 34
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#20

Post napisał: pukury » 06 lip 2006, 00:59

witam !! o ! a tu link do firmy WAX o której pisałem -polecam . sprzedaż wysyłkowa /żywice/maty (węgiel )/wypełniacze/itp. i nikt nie może powiedzieć że nie ma gdzie kupić :lol: . pozdrawiam !! http://www.wax.krakow.pl/index.php?look ... ice&show=0
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Odlewnictwo / Topienie Metali”