Odlewanie form w aluminium (jaki sprzęt?)

Dyskusje dotyczące odlewania.

Autor tematu
gnacik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 12 lip 2013, 13:06
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Odlewanie form w aluminium (jaki sprzęt?)

#1

Post napisał: gnacik » 04 lis 2015, 12:59

Witam,

Potrzebujemy do firmy kupić sprzęt, który pozwoli Nam na wykonywanie aluminiowych form do robienia odlewów. Szukam po Internecie i szukam, aleee... wszędzie firmy świadczące usługi. Natomiast ja szukam producentów takich maszyn. Pomożecie?

Szukam czegoś co pozwoli mi wykonać formę maksymalnie 40x30x20cm. Czy w tym przypadku nie ma czegoś takiego jak "pole robocze" jak w CNC?

Nie wiem jak to wygląda dokładnie, w każdym razie bardzo byśmy nie chcieli musieć biegać po zakładzie w wiadrem z rozgrzanym płynnym aluminium i wlewać w formę.

Bardzo ważne jest też aby (może być jako drugie urządzenie), coś co pozwoli mi skruszyć wykonane odlewy po ich już wykorzystaniu i użyć surowca ponownie. Generalnie zależy nam na jak największej automatyzacji pracy. Budżetu nie jestem w stanie podać... ale zdajemy sobie sprawę, że to będzie dużo tysięcy złotych :-)

Jeżeli jest tu więc jakiś przedstawiciel albo ktoś kto zna takie firmy, to byłbym wdzięczny za info :-)

Pozdrawiam,
Janusz



Tagi:

Awatar użytkownika

Krako
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 815
Rejestracja: 27 lut 2012, 05:14
Lokalizacja: Kraków

#2

Post napisał: Krako » 04 lis 2015, 13:51

Mam pytanie.
Chodzi o odlewanie aluminium?
czy
Odlewanie w formach aluminiowych?


Autor tematu
gnacik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 12 lip 2013, 13:06
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

#3

Post napisał: gnacik » 04 lis 2015, 14:05

Potrzebuje wykonać formę aluminiową, w której będę sobie robił odlewy wtryskowo czegoś co tam chcemy produkować :-)

Nie interesuje Nas outscoring z racji know-how konstrukcji i wzoru modelu, który będzie z tej formy produkowany.

Ja tworzę prototypy i teraz potrzebujemy sprzętu, który pozwoli Nam wykonać bardzo dokładną aluminiową formę, do "większej" produkcji :-)

***

Nie wiem jak to dokładnie wygląda, na chłopski rozum to wydaje mi się, że to jedynie urządzenie, w które wrzucam surowiec aluminium, tam jest rozgrzewane i potem wylewa do pojemnika, które jest negatywem finalnej formy. Czy wtedy to tylko mój prototyp użyty rodzaj stopu aluminium jest wyznacznikiem tego jak dokładna będzie forma (np. bardzo gładkie powierzchnie, wręcz wypolerowane, albo lekko chropowate 0,01mm). Czy jednak sam sprzęt do robienia odlewu też ma na to jakiś wpływ.

Awatar użytkownika

Krako
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 815
Rejestracja: 27 lut 2012, 05:14
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: Krako » 04 lis 2015, 14:10

wtryskarka 1 szt 10-100tyś w zależności czy nowa i jak duża
centrum obróbkowe z atc i wysokimi obrotami 1 szt 300tyś
inżynier który zna się na projektowaniu form ~5000/msc


Autor tematu
gnacik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 12 lip 2013, 13:06
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

#5

Post napisał: gnacik » 04 lis 2015, 14:17

@Krako - Dzięki za odpowiedź na kwestie, szkoda, że nie o to pytałem... chodzi mi o sprzęt, którym wykonam odlew z aluminium. Cała reszta już dawno jest i działa. Po prostu teraz chcemy samodzielnie robić formy...

Awatar użytkownika

Krako
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 815
Rejestracja: 27 lut 2012, 05:14
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: Krako » 04 lis 2015, 14:28

Co masz na myśli pisząc sprzęt?
Przecież sprzęt to maszyny.
Więc pisz jasno, albo nie czepiaj się że ktoś nie odpowiada tak jak byś chciał.


Autor tematu
gnacik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 27
Rejestracja: 12 lip 2013, 13:06
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

#7

Post napisał: gnacik » 04 lis 2015, 14:53

To co potrzebne do wykonania odlewu z aluminium, bo raczej nie jest to garnek o większej wytrzymałości jeżeli chodzi o temperaturę, worek węgla, trochę surowca i zapałki.

A Ty mi napisałeś o CNC, wtryskarce i pracowniku... te potrzeby akurat mamy zaspokojone :-)



Ma być coś w tym stylu, tylko o wiele bardziej szczegółowe elementy będą później z tego wychodziły. Formy nie będziemy wycinać w bryle aluminium na CNC tylko na zasadzie odlewów i negatywów. Dlatego prosiłbym o jedynie pokazanie sprzętu, który pozwoli mi zrobić odlew (mam przygotowaną formę inną techniką) i ewentualnie jak wygląda kwestia z odzyskiwaniem surowca z niepotrzebnych już form. Czy to jakaś wyższa szkoła jazdy czy po prostu pociąć na mniejsze kawałki i w czymś roztopić?Obrazek

Awatar użytkownika

Krako
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 815
Rejestracja: 27 lut 2012, 05:14
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: Krako » 04 lis 2015, 15:02

Aluminium nie odlejesz w aluminiowej formie.

Do olewania aluminium potrzebujesz form stalowych, pieca odlewniczego.

Odlewy są średnio precyzyjne, skurcz odlewniczy jest całkiem spory.

I nie każde aluminium jest "lejne"

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: ASOR » 04 lis 2015, 18:25

gnacik pisze:Potrzebuje wykonać formę aluminiową, w której będę sobie robił odlewy wtryskowo czegoś co tam chcemy produkować :-)
A czemu chcesz te formy odlewać? Formy raczej się frezuje z puca. Chyba, że potrzebujesz 100 identycznych form?


zdzicho
Posty w temacie: 1

#10

Post napisał: zdzicho » 04 lis 2015, 18:34

Chyba chcesz być na silę ,,innowacyjny" . Za bardzo. Pomysł jest do bani. Tak to możesz sobie robić formy do odlewania gąsek-dokładność i stopień komplikacji w sam raz.
Odlewanie aluminium ,to nie taka prosta sprawa. Byle jakiego puca możesz sobie odlać w warsztacie prymitywna metodą. Jak chcesz usuwać korund z materiału odlewniczego?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Odlewnictwo / Topienie Metali”