Łożyskowanie śruby kulowej w blokach BF i BK

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
faber33
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 60
Rejestracja: 19 sie 2013, 18:40
Lokalizacja: Żywiec

Łożyskowanie śruby kulowej w blokach BF i BK

#1

Post napisał: faber33 » 16 wrz 2016, 00:37

Witam. Mam taki dylemat/nie dylemat, mianowicie przymierzam się do składania własnej frezarki cnc, a przeglądając ostatnio forum natknąłem się na wzmianki mówiące o tym, że niektórzy koledzy stosują inne łożyska niż te "orginalne" stosowane w blokach BF i BK (w zakupionych przeze mnie blokach BF12/BK12 są łożyska NBK 6000Z). I stąd te moje rozterki a zarazem pytanie do kolegów czy warto zmieniać te łożyska na inne ? Czytałem coś na temat zastosowania łożysk skośnych jednak nie znalazłem konkretnych odpowiedzi jaki dokładnie typ takiego łożyska zastosować i czy z obu stron śruby takie same. Niestety temat łożysk jest mi obcy, że tak ujmę dlatego proszę doświadczonych w temacie kolegów o poradę.

Z góry dziękuje za odpowiedź :wink:



Tagi:


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#2

Post napisał: steff.k » 16 wrz 2016, 09:06

Na pewno lepiej żeby były łożyska skośne niż najtańsze kulkowe. Jednak jest problem z dostępnością łożysk skośnych w rozsądnej cenie, a że przeważnie potrzeba ich 6 szt, suma jaką trzeba wydać nie jest zachęcająca.

Najtańsze jakie udało mi się znaleźć są na aliexpress po około 7$ - ale jeszcze ich nie sciągałem. Jak pytałem po sklepach w PL to ceny kosmos.
Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D


Autor tematu
faber33
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 60
Rejestracja: 19 sie 2013, 18:40
Lokalizacja: Żywiec

#3

Post napisał: faber33 » 16 wrz 2016, 15:35

Dziękuje za odpowiedź. Hmm a dlaczego w ogóle zastosowanie łożysk skośnych jest lepsze ? Przeglądałem ebay pod kątem takie łożyska o oznaczeniu 7001 (średnicowo odpowiada 6001z - bo po rozkręceniu bloku BK12 okazuje się że są tam takie właśnie takie 2 a w bloku BF12 tak jak pisałem wcześniej 6000z). I teraz pytanie kolejne: Należałoby wymienić w bloku BK12 na 7001 a w bloku BF12 na 7000 ? I kolejna sprawa w jaki sposób je zamontować aby da wymiana miała sens :) ?


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#4

Post napisał: steff.k » 16 wrz 2016, 15:47

Poczytaj odnośnie łożysk to zrozumiesz jakie i dlaczego potrzebne są w jakim miejscu.

PKM

Jakby co to śruba ma mieć jeden koniec zamontowany bezluzowo (przeniesienie napędu z silnika na konstrukcję maszyny - łożyska skośne).
Drugi koniec stanowi tylko podparcie przed wyginaniem śruby- łożyska kulkowe zwykłe.
W przypadku krótkiej osi Z często montuję się tylko blok łożyskowy od strony napędu. Druga strona wisi sobie lużno :wink:.
Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D


Autor tematu
faber33
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 60
Rejestracja: 19 sie 2013, 18:40
Lokalizacja: Żywiec

#5

Post napisał: faber33 » 26 wrz 2016, 15:14

:) Dziękuje za link :) trochę mi się sytuacja rozjaśniła :) teraz jeszcze tylko pytanie czy lepsze będą 2x łożyska skośne 7001 czy jedno łożysko podwójne 3001 ? I druga sprawa to z jakiej firmy ... bo rozrzut cenowy delikatnie mówiąc jest spory ? Brać najtańsze z ebay'a czy inwestować w coś droższego ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”