Liniał pomiarowy Heidenhain LS 107 a Arduino

Dyskusje o programowaniu mikroprocesorów.

Autor tematu
shmerzo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwie 2016, 21:56
Lokalizacja: Wrocław

Liniał pomiarowy Heidenhain LS 107 a Arduino

#1

Post napisał: shmerzo » 10 kwie 2016, 22:26

Dzień Dobry. Piszę na forum po raz pierwszy więc proszę o wyrozumiałość, jeśli źle umieściłem zagadnienie.
Może któryś z Forumowiczów zetknął się z zagadnieniem sczytania pozycji z liniału Heidenhain serii LS, bądź którejkolwiek innej za pomocą Arduino?
Na Youtube po wpisaniu "Arduino Linear Encoder" jest film, na którym pewien pan sczytuje wartość przesunięcia liniału prawdopodobnie z jakiejś drukarki. Podłączając liniał Heidenhain w podobny sposób pojawiają się wartości, które zmieniają się podczas przesuwania dość chaotycznie, zapewne dlatego zapewne, że to urządzenie bazuje na jednoczesnym czytaniu trzech pasm - sinusa, cosinusa i wypłaszczonego pasma referencyjnego. Podłączony był odczyt jedynie jednego pasma - sinusa.
Czy ktoś ma pomysł na odczyt? Jak zsynchronizować te trzy pasma?
Będę ogromnie wdzięczny za jakąkolwiek, nawet najdrobniejszą wskazówkę, mogę wskazać dokumentację liniału, ponieważ jest to ostatni krok przy budowie tokarki cnc...



Tagi:


suj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 158
Rejestracja: 13 mar 2008, 00:42
Lokalizacja: Koszalin

#2

Post napisał: suj » 11 kwie 2016, 01:16

Proponował bym przyjrzeć się scalonym interpolatorom. Na przykład:

https://www.ichaus.de/keyword/Interpolators

Jeśli chcesz to sprzęgnąć z tym Arduino (choć nie wiem jakie miało by mieć zadanie w sterowaniu tokarki CNC), to możesz wykorzystać I²C czy port szeregowy (nie stosuję Arduino ale mniemam że takowe interfejsy są w nim dostępne). Zastosowanie scalonego interpolatora w najprostszym przypadku pozwoli na konwersję do standardu sygnału kwadraturowego (czyli takiego jak przykładowo znajduje zastosowanie w enkoderach inkrementalnych) który jest możliwy do wykorzystania praktycznie z każdym sterowaniem CNC.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Arduino, Raspberry pi i inne systemy mikroprocesorowe”