weeke bp15, sterowanie homatic

Dyskusje dotyczące maszyn grupy Homag, Weeke

Autor tematu
miu
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 04 sty 2008, 22:11
Lokalizacja: Rzeszów

weeke bp15, sterowanie homatic

#1

Post napisał: miu » 08 wrz 2008, 19:46

Witam, wiem że temat był już ruszany kilka razy odnośnie tej maszyny, ale czegoś konkretnego próbuję się dowiedzieć.
Szukam informacji na temat sterowania homatic 2000 a konkretniej jakiego programu użyć do generowania kodu własnie na tą maszynę?
Obcenie używam AlphaCam'u i jest tam postprocesor do tej maszyny, ale maszyny jeszcze nie mam w rękach i nie miałem okazji wypróbować. Podglądałem kod który generował ten post, ale gdy robiłem jakiś łuk to w kodzie ani słychu o funkcji G2 G3, dlaczego tak?
Może jest jakieś inne oprogramowanie aby wyksztusić poty z maszyny?
Zastanawiałem się również nad ArtCam, który ma jakieś posty do weeke, ale nie na tą maszynę choć również generuje programy z rozszerzeniem *.mpr
Jak myślicie pójdzie taki program?
Jest w ogóle ktoś z Was co pracuje na tej maszynie i używa jakiegoś CAM?
Aha i jeszzce jedno = nie mam WoodWopa.

Proszę wypowiedzcie się na zadane pytania.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2008-09-12, 00:54 ]
kolejne moje pytanie to czy ktoś ma informacje jak zaprogramować tą maszynę bezpośrednio z pulpitu? mam instrukcję, ale tam jest tylko sama obsługa zwiazana z maszyną... :/



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 13 sty 2009, 21:17

Witam
Ja pracuje na codzień na maszynie HOMAG Venture 12 (na innych Homagach też)
Odpowiadając na Twoje pytania odnośnie postprocesorów do Weeke, to ArtCam ma kilka rodzajów postów do Weeke.
miu pisze:ale gdy robiłem jakiś łuk to w kodzie ani słychu o funkcji G2 G3, dlaczego tak?
Prawdopodobnie dlatego, że użyłeś niewłasciwego posta, a jeszcze bardziej prawdopodobne, że ArtCam generuje ścieżkę narzędzie właśnie do WoodWopa i dlatego nic nie widzisz bo (jak piszesz) nie masz WoodWopa.
Jednak nawet wtedy, gdy ArtCam wyeksportuje gotowy program do WoodWopa (.mpr) , to nie jest to typowy program składający się z linii i łuków (czyli tak jak to jest normalnie w WoodWopie), tylko generuje program, owszem w formacie mpr, ale dokłada do niego tzw. ciąg poligonowy. A ciąg poligonowy (format PLY), to nic innego jak jedna ciągła linia która jest ścieżką narzedzia. Nie da się jej już edytować w WoodWopie poza takimi rzeczami jak pozycja X, Y całości i dodania lub zmainy narzędzia obrabiającego. Maszyna wykona taki program i to w dodatku tak, jak to zostało zaprojektowane w ArtCamie, ale gdy tylko uznamy że jakiś element nam nie pasuje i chcemy to zmienić, to niestety, ale trzeba na nowo odpalać ArtCama, nanosić zmiany i ponownie generować program.
miu pisze:kolejne moje pytanie to czy ktoś ma informacje jak zaprogramować tą maszynę bezpośrednio z pulpitu? mam instrukcję, ale tam jest tylko sama obsługa zwiazana z maszyną... :/
Z tego co wiem (być może wiem za mało), to nie da się bezopośrednio programować maszyn Weeke/Homag . Owszem, można wstawić kod NC, ale do WoodWopa. Pytanie tylko po co, skoro WoodWop słuzy własnie do robienia programów CNC na zasadzie rysowania (bardzo uproszczonego) . Jednak WoodWop ma bardzo ważną (miom zdaniem) zaletę. Rysując bezpośredni w nim, mozna tworzyć programy parametryczne, czyli zależne od zmiennych, jak również wprowadzć warunki. Dodatkowo, WoodWop jest wyposazony w konwerter DXF do MPR, czyli rysujemy coś w jakimś cadzie (linie i łuki lub polilinie), następnie konwersja do MPR-a i są to linie i łuki, które można dowolnie już zmieniać , kasowac, kopiować w WoodWopie.

Reasumując tą nieco przydługą tyradę. WoodWopa raczej trzeba mieć mając Weeke lub Homaga.
Wersja demo tego programu, jest dostępna na oficjalnej stronie Homaga. Ograniczeniem wersji demo, jest ilość rysowanych konturów (wektorów) , która nie może być większa niz 10, ale jest to jedyne ograniczenie.


darkghoust
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 230
Rejestracja: 22 kwie 2007, 11:15
Lokalizacja: Cięćk/Hull UK

#3

Post napisał: darkghoust » 20 sty 2009, 06:38

Z tego co wiem (być może wiem za mało), to nie da się bezopośrednio programować maszyn Weeke/Homag .
Tu się kolega myli, Starsze maszyny da się zaprogramować z palucha.
Lubię duże zabawki. Obecnie SCM Chronos HT
Uwaga dyslektyk!!!
Bój sie dwumasa!!!!!! Podobno zjada dzieci, a z kości wysysa szpik


Dwd89
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 17 gru 2010, 12:32
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Kontakt:

#4

Post napisał: Dwd89 » 21 gru 2010, 11:55

ps. masz sterowanie num750 czy homatic2000,

druga sprawa, twoje cnc to weeke bp 15 czy weeke bp15 3S


artam ma postprocessor dla weeke bp15 ale z wersją 3S nie działa.


kamikaze
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 06 lut 2011, 09:31
Lokalizacja: warszawa

venture 22l i wood wop 6.0

#5

Post napisał: kamikaze » 17 kwie 2011, 18:43

dołacze sie do tematu.
jestem operatorem ww maszyny od bardzo niedawna. kiedyś robilem na frezarkach do metalu gcode.
interesuja mnie programy parametryczne w woodwopie ze zmiennymi i warunkami. czy jak to tam.
jak to się robi?
bardzo prosze o pomoc linki do manuali na ten temat lub niech się ktoś wiedzą podzieli , i z góry dziękuje[/quote
p.s źle się troche może wyraziłem pracuje na baz venture 22l z woodwop'em 6.0
bardzo przepraszam
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2011, 20:23 przez kamikaze, łącznie zmieniany 1 raz.


indor1000
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 08 wrz 2009, 22:03
Lokalizacja: Kalwaria

#6

Post napisał: indor1000 » 17 kwie 2011, 22:31

Pare lat temu pracowałem na weeke bp 15 z 92r posiada ona woodWOP 2.5 bardzo łatwo się w nim programuje .Pliki ply. i mpr. można jeszcze edytowac w notatniku lub w megareplu . Obecnie programuje w woodWOP 6 i AlphaCAM na Homaga BMG 511. Jeśli chodzi o jakąś pomoc to prosze na priv jak dam rade to pomoge. Jeśli programójemy na warunkach i są one spełnione to makro obróbki jest aktywne jeśli nie jest spełnione to makro automatycznie staje się nieaktywne i jest nie wykonywane.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Homag, Weeke”