Sprawdzenie dokładności obrabiarki

Dyskusje dotyczące pomiarów, narzędzi pomiarowych stosowanych przy obróbce ręcznej i maszynowej.

Autor tematu
Piotr Tarasiuk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 04 lut 2006, 22:54
Lokalizacja: Hajnówka

Sprawdzenie dokładności obrabiarki

#1

Post napisał: Piotr Tarasiuk » 13 wrz 2006, 20:43

Pozdrawiam serdecznie

Jestem uszczęśliwioną osobą mającą pod sobą pionową frezarkę CNC (3 osie).
Odczyt przemieszczeń - z encodera, brak liniałów.
Układ sterowania - Sinumerik 802C

Mam problem z określeniem właściwych przemieszczeń.
Krótka historia maszyny - stała przez kilka lat przykryta kawałkiem folii. Po zakupie została poddana kosmetycznemu remontowi + szlifowanie śrub tocznych (w Awii). Przy okazji zostało wyrzucone stare sterowanie i wstawiony Sinumerik.

Mam teraz problem z jej przemieszczeniami. To co mogę i zrobiłem - to sprawdziłem przemieszczenia w poszczególnych osiach w zakresie skoku czujnika zegarowego (10 mm). Na podstawie tego wstawiłem skorygowany skok śruby w parametrach maszynowych.
Jednak odcinek 10 mm - to dla mnie zbyt mało. Przejazdy robocze maszyny to około 1650x700x700.

Mam pytanie lub prośbę u sugestie - jak sprawdzić dokładność przemieszczeń na dłuższym odcinku pomiarowym?
Czy ktoś kiedyś wprowadzał korekcję przemieszczeń dla poszczególnych odcinków śruby?
Rozrzut błędu przemieszczeń podczas sprawdzania był zarówno na +, jak i na –. Na tym etapie udało się tak skalibrować maszynę by przy maksymalnym sprawdzanym przemieszczeniu błąd był minimalnie na „–”.

Będę wdzięczny za sugestie
Piotr T



Tagi:


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#2

Post napisał: anoda » 13 wrz 2006, 21:18

Musisz poza czujnikiem wykorzystać płytki wzorcowe. Próbę sprawdzenia sugeruję w następujący sposób:
1. czujnik mocujemy w miejcu narzędzia ( trzeba wykonać prowizoryczną oprawkę) w taki sposób aby oś trzpienia czujnika była rónoległa do kierunku ruch
2. określamy powierzchnię bazową od której zaczynamy pomiar i ustawiamy punkt "Zero" na czujniku wskazanie np 5,00mm
3. wykonujemy przemieszczenie czujnika np o 120mm.
4. wkładamy płytkę wzorcową 100 mm
5. cofamy narządzie (czujnik) o 20mm
6. Wskazanie powinno wynosić 5,00mm

Powtarzamy czynności od punktu 2 stopniowo zwiększjąc stos płytek wzorcowych.

Wszelkie odchyłki to błędy przemieszczeń osi maszyny

Prawidłowe określenia i symbole kompletów płytek wzorcowych w Poradniku Mechanika
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#3

Post napisał: olo_3 » 13 wrz 2006, 23:25

Kolega dobrze radzi jeśli chodzi o przesuniecie.

Ale chciałem zapytać ile zapłaciłeś za wymianę sterownia i jakie było wcześniej ?
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


Autor tematu
Piotr Tarasiuk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 04 lut 2006, 22:54
Lokalizacja: Hajnówka

#4

Post napisał: Piotr Tarasiuk » 14 wrz 2006, 08:26

olo_3 pisze:Kolega dobrze radzi jeśli chodzi o przesuniecie.

Ale chciałem zapytać ile zapłaciłeś za wymianę sterownia i jakie było wcześniej ?
Dzisiaj wieczorem podam Ci to co mogę i podam parametry maszyny


jjanusz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 292
Rejestracja: 16 lut 2006, 19:55
Lokalizacja: krasnogliny

#5

Post napisał: jjanusz » 14 wrz 2006, 16:26

ja mając problem z doładnością maszyny zamontowałem sówmiarkie elektroniczną w imadło na stole po przejechaniu w poszczegulnych osiach wyszły mi błedy
niedość że masz pracę to jeszcze pieniądze byś chciał


Autor tematu
Piotr Tarasiuk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 04 lut 2006, 22:54
Lokalizacja: Hajnówka

#6

Post napisał: Piotr Tarasiuk » 14 wrz 2006, 20:25

Frezarka to frezarka pionowa- 65A60. Konstrukcja i wykonanie radzieckie (czasy ZSRR). Przed zakupem wg informacji stała 5 lat nieużywana. Znajomy handlarz namierzył ja na wschodzie. Jakie sterowanie miała przed modernizacją – nie wiem. Wiem tyle, ze było to CNC.
Po zakupie została poddana remontowi w Polsce. Śruby toczne były wysłane do Awii do przeszlifowania. W czasie rozruchu jeden z siłowników uległ uszkodzeniu i został wymieniony (szlam w tulei cylindra). Dodatkowo wstawiony został nowy układ sterowania – Sinumerik 802C. W czasie rozruchu okazało się, że dostarczony panel uszkodzony – wymieniono go po 24h. Dodatkowo okazało się po rozruchu, że uszkodzona jest płyta napędu osi Z (pojawiły się zimne luty).

Parametry frezarki to:
stół (X,Y,Z): 1650x700x700,
wrzeciono – ISO HSK 50; 30kW, bez automatycznej wymiany narzedzi


Co do ceny sterowania – do maszyny, którą obecnie ofertuję zaproponowano mi Sinumerika 802D za kwotę zbliżoną do 16 tyś PLN – bez napędów (ze pakiet z napędami do 3 osi kwota wyniosła około 22 tyś PLN) .

Co do kosztu modernizacji samego sterowania – dokładnej stawki nie znam. Cena finalna zawierała koszt frezarki, jej remontu i modernizacji. Więcej o kwotach – ewentualnie na priv.
Podobne rzeczy robiliśmy do tej pory z innymi typami obrabiarek

Pozdrawiam Piotr T.

Awatar użytkownika

DoctorX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 152
Rejestracja: 16 sie 2006, 16:05
Lokalizacja: Kko

#7

Post napisał: DoctorX » 14 wrz 2006, 20:37

jjanusz pisze:ja mając problem z doładnością maszyny zamontowałem sówmiarkie elektroniczną w imadło na stole po przejechaniu w poszczegulnych osiach wyszły mi błedy
czyli z tą suwmiarką to nie był najlepszy pomysł? bo sam chciałem tak zrobić...
Sukces ojców ma wielu , porażka tylko jednego...


Autor tematu
Piotr Tarasiuk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 04 lut 2006, 22:54
Lokalizacja: Hajnówka

#8

Post napisał: Piotr Tarasiuk » 14 wrz 2006, 21:12

Jak to wyglądało u mnie.

Wyczekiwałem dostawy frezarki od jakiegoś czasu. Termin przesunięty został finalnie o dwa miesiące (są powody, dla których to usprawiedliwiam).
Po dostarczeniu maszyny zapuściłem na niej do wyfrezowania dwa gniazda (kieszenie) w kawałku złomu. Pierwsza kieszeń ładna, gdy miało robić drugą – frez zaczął tańczyć w powietrzu (oś X). Wezwałem osobę, która uruchamiała sterowanie – powiedziała, że wstawiła parametry maszynowe na podstawie DTR. Skok śruby wstawiony był na 12mm. Po obmierzeniu detalu wyszedł nam błąd na poziomie 20%. Okazało się, że śruby w czasie regeneracji były szlifowane. W związku z tym walczę teraz z czujnikiem.

Wczoraj gdy robiłem pomiary czujnikiem i korygowałem skok śruby udało mi się wyprowadzić minimalny błąd na odcinku 10mm. W momencie gdy zwolni mi się maszyna będę chciał przeanalizować błędy na większej odległości.
Teraz otrzymałem (dla osi Z) następujący rozkład błędów:
Przemieszczenie zadane Błąd przemieszczenia
1mm ~-0,005mm
2mm ~-0,005mm
3mm ~-0,01mm
4mm ~-0,015mm
5mm ~-0,015mm
6mm ~-0,005mm
7mm ~0,000mm
8mm ~0,000mm
9mm ~+0,01mm
10mm ~+0,015mm
Podobny rozkład miały błędy w momencie odliczania w dół (-). Luz wyszedł mi w granicach 0,0 a -0,005.
Błędy wykazywały powtarzalność przy innych użytych czujnikach
Nie wiem jak się do tego odnieść. Czy zrzucić te błędy na karb regeneracji śruby.
Nie miałem czasu sprawdzić jak się ma oś Z w różnych przedziałach długości śruby (zlecenia bieżące, maszyna musiała zacząć pracować). W momencie gdy będę miał maszynę wolną na kilka chwil chce sprawdzić dokładność na dłuższym odcinku kontrolnym przy użyciu stosu płytek. Okazało się, że metodę z płytkami stosowano u nas sprawdzając dokładność koordynatki.

Z tego co się dowiedziałem – można w układzie sterowania zadeklarować błędy przemieszczeń na poszczególnych odcinkach śruby. Tyle, że osoby z którymi rozmawiałem słyszały o takiej możliwości, ale nigdy tego nie robił w praktyce.
Może ktoś miał styczność z tym osobiście? Lub robił to w praktyce?

Pozdrawiam Piotr T.

Do DoctorX - sprawdzałem suwmiarką. Co narzędzie to inny wynik. Zależy jakie masz wymagania co do dokładności. Przy większych dokładnościach (na poziomie 0,01) ja się skłaniam w kierunku stosu z płytem wzorcowych i czujnikowi zegarowemu.


candle
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 154
Rejestracja: 20 lis 2004, 01:22
Lokalizacja: Lublin

#9

Post napisał: candle » 15 wrz 2006, 02:14

nie mam zbyt wielkiego doswiadczenia w materii, ale wnioskujac z podanych danych i ich okresowosci sugerowalbym bledy w szlifowaniu sruby - moze zamiast definiowac, to moglby je Pan wymienic - mysle ze ich koszt bylby dla Pana "pomijalny" w zestawieniu z cena calej maszyny


Lusia
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2006, 13:17
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: Lusia » 18 wrz 2006, 13:29

Przypadkiem przeczytałam tą wiadomość i chcę tylko zwrócić uwagę na błędy czujnika (nie piszesz jakiego czujnika uzywałeś do pomiaru - jaką on ma dokładność) - mogą być znaczące oraz na fakt, że ustawiając płytki wzorcowe na stole obrabiarki musisz uwzględnić płaskość stołu. O ile stół jest zregenerowany - ok - ale jesli jest pozbijany zastanów się co robisz ;-)
No i nie wiem jakiej dokładności oczekujesz
W końcu to tylko frezarka i mikronów nią na pewno nie zrobisz :-)
Pozdrawiam

PS. Do tego typu pomiarów należy wykorzystać interferometr laserowy - jeśli mówimy o mikronowej dokładności pozycjonowania

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pomiary, Kalibracja, Narzędzia Pomiarowe”