serwo Panasonic- zgubione kroki

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Autor tematu
kond666
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 133
Rejestracja: 09 mar 2007, 12:27
Lokalizacja: częstochowa

serwo Panasonic- zgubione kroki

#1

Post napisał: kond666 » 12 lut 2011, 18:40

witam
Chciałem przenieś dyskusje z wątku konstrukcje metalowe gdyż tutaj lepiej pasuje.
https://www.cnc.info.pl/topics60/lekki- ... t25689.htm

Mam ogromny problem z poprawnym wystrojeniem sterownika i serwa panasonic serii MSD.
Napęd podłączałem do portu lpt na wszystkie możliwe sposoby, nawet zupełnie na krótko aby pominąć płytę pośredniczącą i optoizolacje. Efekt jest zawsze taki sam. Przy zmianie kierunku dochodzi do zgubienia przez sterownik jednego impulsu. Odbywa się to przy nawrotach, nawet przesuwając oś tylko o np. 0,01mm w prawo i w lewo. Już po paru nawrotach ginie setka i sukcesywnie regularnie w miarę powtarzania ruchów błąd staje się coraz większy.
Ślęczę już nad tym kilka dni i nic mądrego nie przychodzi mi do głowy. Wszelkie możliwe kable sterownicze i zasilające są w postaci ekranowanych skrętek i puszczone daleko od siebie. Zakłócenia praktycznie wyeliminowałem, zostaje mi tylko wejście sygnału step/dir do serwo drivera, ale nie mam tego jak sprawdzić. Mam podejrzenie że coś musi być z sygnałem kierunku przy jego zmianie. Może któryś z szanownych kolegów ma wiedzę i doświadczenie i wie jak ten problem rozwiązać?
pozdrawiam konrad polak

ObrazekObrazek

Obrazek



Tagi:


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#2

Post napisał: ma555rek » 12 lut 2011, 20:34

Gdzieś na forum czytałem...
Uruchom to pod STEP'em - inaczej rozkłada zmianę impulsów lub generuje je dłuższe. Pod Machem muszą być szybkie transoptory. Ponoć to rozpoznany już problem.

[ Dodano: 2011-02-12, 20:38 ]
https://www.cnc.info.pl/topics12/frezar ... t25745.htm tutaj to samo
Pasjonat


miernik2
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 17 lis 2008, 19:57
Lokalizacja: Częstochowa

#3

Post napisał: miernik2 » 13 lut 2011, 01:18

Spróbuj inwenterować sygnał step. U mnie w cncgrafie pomogło :smile:


Autor tematu
kond666
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 133
Rejestracja: 09 mar 2007, 12:27
Lokalizacja: częstochowa

#4

Post napisał: kond666 » 15 lut 2011, 02:13

witam
Pod stepem objaw był taki sam - zawsze przy nawrocie zgubiony impuls.
Problem rozwiązałem studiując manuala nowszej wersji sterownika i szukając parametrów sygnałów ( instrukcja którą posiadam nie ma kilku stron w tym tej :( ).
Zmieniłem tryb pracy sterownika jednym z parametrów ( u mnie Pr29) z wartości 1 na 3, co zamieszczam na zdjęciu.
Obrazek

I wszystko już jest ok,żadnego zgubionego impulsu nawet po kilku godzinach testów a kombinowałem z różnymi trybami połączeń, szukałem układów wydłużających czasy sygnałów czy różnicujacych, a rozwiązanie było stosunkowo proste- gdyby mieć dobrą dokumentacje.
Pozdrawiam wszystkich służących dobrą radą.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”