Czy ten silnik pójdzie na falowniku zasilanym 1fazą?

Dyskusje dotyczące silników elektrycznych i falowników.

Autor tematu
situ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 307
Rejestracja: 05 sty 2008, 12:13
Lokalizacja: Garwolin

Czy ten silnik pójdzie na falowniku zasilanym 1fazą?

#1

Post napisał: situ » 09 mar 2013, 16:20

Witam!
Kupiłem frezarkę stołową i chcę ją zasilać 1 fazą.
Posiadam falownik LG IC5 2,2kW.
Obrazek

Obrazek


Mokry chinczyk chodzi na tym bez problemu, ale jak podłączam silnik od frezarki w trójkąt to zero reakcji.
H41 Autotuning - nic sie nie dzieje, nie słychać odgłosów uzwojeń silnika.
Jak włączam falownik to silnik ani drgnie.
Obrazek

Obrazek


Jesli podłącze w gwiazdę to przy Autotuningu silnik zaczyna bzyczeć, więc mierzy rezystancje i indukcyjność, ale boje się włączać.

Macie pomysł co mogę z tym zrobić? Czyzby ten silnik mógł pracować tylko w połączeniu gwiazda? Jeśli tak - można to falownikiem realizować?



Tagi:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#2

Post napisał: MlKl » 09 mar 2013, 19:15

Pokombinuj z ustawieniami - nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć silnik spięty w gwiazdę - będzie trochę słabszy i tyle.


Autor tematu
situ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 307
Rejestracja: 05 sty 2008, 12:13
Lokalizacja: Garwolin

#3

Post napisał: situ » 09 mar 2013, 19:32

MlKl pisze:Pokombinuj z ustawieniami - nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć silnik spięty w gwiazdę - będzie trochę słabszy i tyle.
A mozesz zasugerowac jakie ustawienia?

Odpaliłem w gwieździe, chodzi i to całkiem rozsądnie. Autotuning zmierzył sobie parametry.
Czyżby podkręcić mu ampery? Mozesz podpowiedzieć co robiłeś w swojej tokarce?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: tuxcnc » 09 mar 2013, 19:39

A może zamiast ludziom dupę zawracać, byś sobie przeczytał instrukcję od falownika ?

.


Autor tematu
situ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 307
Rejestracja: 05 sty 2008, 12:13
Lokalizacja: Garwolin

#5

Post napisał: situ » 10 mar 2013, 12:11

tuxcnc pisze:A może zamiast ludziom dupę zawracać, byś sobie przeczytał instrukcję od falownika ?

.
Krzywdy Ci tym nie robie i nikomu du** na siłe nie zawracam, kto chce to pisze, nie ma obowiązku udzielania sie...
Mam instrukcje od falownika i nie jest napisane jak ma być podłączony silnik. Każdy zaleca w trójkąt, a tylko w gwieździe chodzi.

Jeżeli kolege ugryzłem w du** moim postem, przepraszam najmocniej, wybacz bracie...


absynt_
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 139
Rejestracja: 04 paź 2010, 22:38
Lokalizacja: Jarosław Łaziska G

#6

Post napisał: absynt_ » 10 mar 2013, 12:13

tuxcnc pisze:A może zamiast ludziom dupę zawracać, byś sobie przeczytał instrukcję od falownika ?

.
Instrukcję może sobie przeczytać to fakt ale zapytać też może. Nie wiedziałem że to forum jest od zawracania d..py. Na wszelki wypadek nie będę o nic pytał bo jak otrzymam taką odpowiedż......

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#7

Post napisał: tuxcnc » 10 mar 2013, 12:28

situ pisze:Mam instrukcje od falownika i nie jest napisane jak ma być podłączony silnik.
Bo falownik nie widzi czy to trójkąt czy gwiazda, widzi tylko impedancje pomiędzy zaciskami.
Ewidentnie przy połączeniu tego konkretnie silnika w trójkąt, falownikowi się uzyskana impedancja nie podoba i dlatego odmawia współpracy.
Coś może być źle ustawione, albo ten silnik może mieć jakieś egzotyczne parametry.
Rozwiązanie problemu znajdziesz w instrukcji do falownika, albo u wróżki.

.


Autor tematu
situ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 307
Rejestracja: 05 sty 2008, 12:13
Lokalizacja: Garwolin

#8

Post napisał: situ » 10 mar 2013, 12:39

tuxcnc pisze:
situ pisze:Mam instrukcje od falownika i nie jest napisane jak ma być podłączony silnik.
Bo falownik nie widzi czy to trójkąt czy gwiazda, widzi tylko impedancje pomiędzy zaciskami.
Ewidentnie przy połączeniu tego konkretnie silnika w trójkąt, falownikowi się uzyskana impedancja nie podoba i dlatego odmawia współpracy.
Coś może być źle ustawione, albo ten silnik może mieć jakieś egzotyczne parametry.
Rozwiązanie problemu znajdziesz w instrukcji do falownika, albo u wróżki.

.
Dla jasności - czytać umiem i nie znalazłem informacji jak to ogarnąc.
Falownik nie mierzy impedancji, przy autotuningu nic się nie dzieje. Powinien dokonać pomiaru i wywalić jakis Error a on nic nie robi.

Nie mam z tym doświadczenia dlatego pytam, ale wiecej nie bede, ide do wróżki.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#9

Post napisał: cnccad » 10 mar 2013, 14:45

hm ... powinien w trójkącie iść bez problemu. Skoro zasilasz go 230V z jednej fazy to i tak na wyjściu nie osiągniesz nic więcej.
Po podłączeniu silnika w trójkąt , sprawdź jego uzwojenie miernikiem , czy wszystkie trzy są identyczne. Ale nie podpinaj falownika.
Kiedyś walczyłem z tym podobnym silnikiem i .. no właśnie to "i". Okazało się że to jest silnik dedykowany dla połączenia tylko w Y.
Pamiętam że po pomiarach miernikiem coś zmieniłem w jego podłączeniu i ruszył normalnie.
Ale naprawdę nie pamiętam co dokładnie zrobiłem. Coś było nie tak z uzwojeniem.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
situ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 307
Rejestracja: 05 sty 2008, 12:13
Lokalizacja: Garwolin

#10

Post napisał: situ » 10 mar 2013, 18:35

cnccad pisze:hm ... powinien w trójkącie iść bez problemu. Skoro zasilasz go 230V z jednej fazy to i tak na wyjściu nie osiągniesz nic więcej.
Po podłączeniu silnika w trójkąt , sprawdź jego uzwojenie miernikiem , czy wszystkie trzy są identyczne. Ale nie podpinaj falownika.
Kiedyś walczyłem z tym podobnym silnikiem i .. no właśnie to "i". Okazało się że to jest silnik dedykowany dla połączenia tylko w Y.
Pamiętam że po pomiarach miernikiem coś zmieniłem w jego podłączeniu i ruszył normalnie.
Ale naprawdę nie pamiętam co dokładnie zrobiłem. Coś było nie tak z uzwojeniem.
I to jest chyba to co mówisz.
Ten silnik jest jakiś głupi, na tabliczce znamionowej wyraźnie jest nabite ze połączenie w Y.

Na razie chodzi w gwieździe bez problemu i nie klęka na grubym wiertle w nierdzewce przy autoposuwie :mrgreen: Dzieki bracie!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Elektryczne / Falowniki”