FAGOR 8055T nie potrafie sie połączyć z PC

Dyskusje dotyczące systemów Fagor Automation

Autor tematu
radeko
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 302
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:17
Lokalizacja: -;)

FAGOR 8055T nie potrafie sie połączyć z PC

#1

Post napisał: radeko » 08 wrz 2010, 21:12

Witam od kilku dni bezskutecznie próbuję się połączyć ze sterownikiem FAGOR za pomocą RS232, RS422 i programem WINDNC 5 Fagora .
Opiszę co się dzieje : jak podłączam się kabelkiem to mi myszka przestaje działać tzn chodzi tak wolno i nienormalnie i nie mam połączenia.
Natomiast mogę jeszcze wyjąć kartę ze sterownika ale laptop mi jej nie czyta , tzn potrzebuje sterownika PCMCIA od Fagora , czy ktoś ma taki sterownik pod XP ?
dzieki



Tagi:

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#2

Post napisał: easy2002 » 08 wrz 2010, 21:49

Witaj
Kabel zrobiony według schematu Fagora
WINDNC skonfigurowany - port skonfigurowany ?
Sterownik skonfigurowany - ta sama prędkość i inne ustawienia ?
PC czy laptop ?
Podłączasz bezpośrednio do sterownika ? czy przez szafę ?
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


CNC-Bogi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 446
Rejestracja: 29 sie 2010, 15:20
Lokalizacja: Dolny Śląsk

#3

Post napisał: CNC-Bogi » 09 wrz 2010, 10:04

[email protected]
:mrgreen:
przy okazji możesz zostać przedstawicielem handlowym w swoim regionie.


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#4

Post napisał: mdg » 09 wrz 2010, 10:46

Pamiętam, że znajomy chyba też miał taki problem. Okazało się, że laptop z WinXP się nie nadawał. Trzeba było odkopać jakiegoś "ceglastego zabytkowca" z Windows'97 i zainstalować program. Wtedy transmisja poszła. Chodziło tam wtedy o tokarkę. Sorry, że tak mało szczegółów, ale kolo sprzedał maszyny i wyjechał z kaczogrodu do Królowej wyspiarzy wspierać ich PKB.
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


Autor tematu
radeko
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 302
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:17
Lokalizacja: -;)

#5

Post napisał: radeko » 13 wrz 2010, 15:37

Dziękuję za zainteresowanie tematem, kabli mam kilka :) w każdym przypadku to samo, blokuje mi touch poda na laptopie. Kiedyś dawno dawno rzeczywiście udało mi się podłączyć za pomocą starego komputera z WIN98 więc kabel raczej działa ( przynajmniej jeden z nich ). Mam prośbę odnośnie tego sterownika do karty PCIMCIA Fagora, czy ktoś posiada ? Już mnie ręce bolą od wklepywania programów ręcznie :))))
A podłączam się każdym możliwym sposobem, bezpośrednio do sterownika, przez RS y, oraz przez kartę sieciową nawet ( mam takie urządzenie zamienia sieciówkę na COM port ).
Jedyne wyjście widzę przez kartę, dlatego ponawiam prośbę o sterownik pod XP.
Dzięki śliczne

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 13 wrz 2010, 16:12

jeżeli podłączasz co kol wiek na RS232 , 482 lub 422 to nie ma prawa myszka wolniej działać.
RS232 jest podobnie jak USB portem szeregowym ale nie wykrywa urządzeń do niego podłączonych.
Jeżeli tak sie dzieje że mysz wolniej działa to prawdopodobnie port RS jest zbytnio obciążony ( zwarcie lub przeciążenie ).
Proponuję sprawdzić układ połączeń jakie są na wyjściu z FAGOR-a
Ale ...
Czy laptop ma oryginalnego RS232 czy może jest to przez adapter USB na RS232??
jak masz adapter z USB na RS232 to sam adapter bierze jakiś tam prąd plus podczas próby nawiązania łączności może z portu tego z adaptera dodatkowo pobierać prąd i USB nie wyrabia prądowo.
klasycznie prąd jaki może "wisieć" na USB to 500mA. Więc nie wiele.
Prąd jaki Ci "wisi" na USB możesz sprawdzić w menadżer urządzeń.
Ale jak to jest RS232 , to może być problem np. taki że +5V z CNC łączy się z +5V z PC i jak zaczyna nadawać to jest czyste zwarcie.
efekt jest taki jak masz u siebie .... mysz działa wolno a właściwie się zacina.

Proponuję sprawdzić w menadżerze urządzeń w zakładce zasilanie , jaki jest brany prąd na porcie USB o ile oczywiście korzystasz z tego portu.
Jeżeli korzystasz jednak z portu RS232 to możesz w programie do komunikacji włączyć zgodności z win98.
Ale …sam program może mieć na sztywno ustawioną komunikację i nie da rady się wówczas podłączyć na żadnej karcie z FAGOR-em gdyż numer portu RS jest czytany z Biosa komputera.
Inaczej … każdy dołączony RS232 jako dodatkowy może nie łączyć się gdyż nie widnieje w BIOS-ie komputera.

Ok 12 zł kosztuje w TME tester portu RS232. Na nim będziesz widział co sie dzieje na porcie i czy w ogóle wychodzą zapytania.
Jesteś ze Śląska ... jak nie uda Ci sie przywrócić komunikacji to jak będziesz chciał to mogę podjechać i sprawdzić Ci port. Mam testery i programy do sniffowania portów.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
radeko
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 302
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:17
Lokalizacja: -;)

#7

Post napisał: radeko » 13 wrz 2010, 20:54

Serdecznie Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Korzystam z wbudowanego COM portu w laptopie Toshiba ( jako nieliczne jeszcze to mają).
Ale wiesz ... jak podłączam sieciówkę z portem COM a poźniej z tego urządzenia do sterownika poprzez RS232 jest to samo zjawisko, być może rzeczywiście występuje jakieś zwarcie na sterowniku ... hmmmm.
Dzięki jeszcze raz sprawdzę to o czym pisałeś
Pozdro:)

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#8

Post napisał: cnccad » 13 wrz 2010, 21:58

kolejna możliwość to taka że program obciąża system. Ale to musiało by się pojawiać nie po podłączeniu kabelka a po uruchomieniu programu. Porty jak Ci zapewne wiadomo muszą mieć zgodności ustawień po obu stronach urządzeń.
Fakt , faktem ... coraz mniej kompów z RS232 zainstalowanym na płycie .


Zrób sobie taki prosty test.
na wtyczce D-SUB 9 ( sama samiczka ) z mostkuj nadajnik z odbiornikiem ( pin 2 i 3 ) i włącz program.
Jak się zamuli to znaczy że jest brak zgodności a jak odpali wszystko poprawnie to znaczy że chyba cos może być z połączeniem.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
radeko
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 302
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:17
Lokalizacja: -;)

#9

Post napisał: radeko » 17 wrz 2010, 12:02

Dzisiaj cały dzień poświeciłem testom z podłączeniem i wiesz co ... udało mi się tylko zobaczyć tablice w CNC, natomiast jak próbuję przejść do screenów mam komunikat że brak komunikacji ze sterownikiem . Czyli jakby połowa działa, ale też nie mogę nic skopiować itd. Tylko widzę tablice FAGOR a.
Mam jeszcze jedno pytanie, w instrukcji podłączenia ściągniętej PDF ze strony Fagora są ustawienia jakie powinienem wpisać w parametrach maszyny, ale mam wątpliwości bo oni zalecają P003 stop bits 0 a ja w COM porcie mam tylko do wyboru 1.. 1,5....2 no i kwestia data bits . W COM ie mam ustawiona 7 ke (pod Fanuca), natomiast nie widzę parametru w tabeli 8055 , odpowiedzialnego za data bits.
Czy mógłbyś się odnieść do mojego posta i wspomóc swoim doświadczeniem?
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#10

Post napisał: cnccad » 17 wrz 2010, 16:31

Hm … przyznam się ze nie znam FAGOR-a na tyle by precyzyjnie Cię poprowadzić przez cały ten problem. Przyznaję się bez bicia …
Ale , podam Ci kilka informacji ogólnikowych.
Raczej na pewno nie ma w sterowniku takiego protokołu asynchronicznej transmisji danych która by odbiegała od powszechnego standardu jak V.28 , RS232-C , EIA-574.
Ale do rzeczy …
Z Twojego opisu wnioskuję że komputer nawiązał komunikację z CNC ale po prostu została zerwana i jest problem z jej przywróceniem.
Jeżeli tak jest , to problem tkwi w Windows.
Kiedyś miałem problem taki że mogłem za pomocą RS232 przesyłać do każdej maszyny dane , odbierać je … robić komunikacje PC - PC po przez RS232 . Bajka… wszystko działało bez problemu.
Ale jak podłączyłem sterownik NUM … to się zaczęły schody. Program nawiązywał komunikacje i zaraz ją tracił. I tak w kółko. Nie mogłem danych maszynowych przesyłać , odbierać. Po prostu była komunikacja zrywana. Ustaliłem kolejność wysyłanych danych przez sniffowanie portu by wiedzieć co nie odpowiedziało. Okazało się że nie odpowiedział CNC co wskazało że to on jest problemem.
I tu się pomyliłem. Po przejrzeniu listingu okazało się że z danymi powędrowały jakieś śmieci z Windows.
Oprogramowanie na PC korzysta z układu transmisji UART ( Universal Asynchronuous Receiver Transmitter ) które nie filtruje danych , nie wydziela błędnych linii , informacji.
Więc pozostał mi Windows . Przez całkowity przypadek bawiąc się portem w PC w menadżerze urządzeń po prostu po uruchomieniu PC wyłączyłem port i po chwili ponownie go włączyłem.
Transmisja ruszyła bez najmniejszych problemów. Śmigało wszystko aż miło było patrzeć na to.
Wyczytałem na jakieś stronie , dużo później że poprawka SP2 miała niby coś przez eksplorera wysyłać na adresy portów LPT i RS a to się znów przekierowywało do Hyperterminala. A on …. A on już mieszał na porcie.
Nie twierdzę na 100% że to jest to u Ciebie , ale spróbuj może po uruchomieniu wyłączyć i załączyć ponownie port. To nic nie kosztuje.
STOP BIT 0 , standartowo nie ma takiego parametru i wątpię by go dorzucono. Bo wówczas na 100% w UART by to nie zdało egzaminu.
Nie sugeruj się też parametrami jakie są pokazane w menadżerze urządzeń.
On żyje własnym życiem , nie ma nic do programów które pracują pod RS232.
Parametry portu musza być dostępne z oprogramowania , nawet jak są ustawione na sztywno.
Wówczas są dostępne w pliku np. „config” tego oprogramowania.
Czy oprogramowanie do komunikacji z FAGOR-em jest zabezpieczone jakimś hasełkiem , czy można je kopiować ??
A jaką masz kontrolę sterowania przepływem ?? Xon/Xoff , sprzętowe lub może jej brak ??

najlepiej to zobaczyć na własne oczy ...
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fagor Automation”