drążarki agie vs charmilles - pomiar położenia

Dyskusje na temat maszyn do obróbki erozyjnej

Autor tematu
Gregory
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 18 paź 2004, 16:54
Lokalizacja: Łódź

drążarki agie vs charmilles - pomiar położenia

#1

Post napisał: Gregory » 03 maja 2015, 01:02

Witam Szanownych Forumowiczów,
temat związany jest z drążarkami wgłębnymi i drutowymi firm Agie oraz Charmilles w czasie gdy obie firmy produkowały osobne linie obrabiarek (do roku 1996).

Firma Charmilles w większości katalogów z tego okresu podkreślała, iż wysoką precyzję położenia w ich obrabiarkach zapewnia zestaw enkoder (do wstępnego określenia pozycji) oraz liniał szklany do właściwej korekty/sprawdzenia zadanego położenia.

Firma Agie wg mojej wiedzy nie stosowała natomiast liniałów szklanych- wszystko opiera się na enkoderach wysokiej klasy. Tyczy się to drążarek wgłębnych jak i drutowych firmy Agie ( w tym "precyzyjnych" obrabiarek z serii EVOLUTION).

Zakładając, iż obie te firmy produkowały konkurencyjne względem siebie linie maszyn
( bardzo proszę mnie poprawić jeśli tak nie było) to:
-czy możliwe jest by obrabiarki firmy Agie traciły jednak na dokładności pozycji z biegiem czasu na skutek np. wycierania śrub kulowych ?
-Czy maszyny firmy Charmillles są mniej wrażliwe na wahania temperatury z racji zastosowania liniałów?

Jakie są Wasze doświadczenia i spostrzeżenia w tym temacie?


Pozdrawiam

Gregory

Tagi:


FROST1978
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 121
Rejestracja: 25 lip 2008, 22:47
Lokalizacja: Śląsk

#2

Post napisał: FROST1978 » 25 maja 2015, 23:15

właśnie ten temat mnie też nurtuje bo każda firma zachwala swoje rozwiązania jak np. Sodick silniki liniowe. Inne firmy seryjnie nie stosują liniałów w drutówkach czyli precyzja jest wynikiem dobrego stanu śrub .Liniały są jednak w opcji.
Zawsze wydawało mi się, że jak np. w CH gdzie jest liniał jako encoder to nawet gdyby był luz na śrubie to maszyna ustawia i koryguje położenie w/g tego liniału o dużej rozdzielczości .
Być może nawet luz na śrubie nie ma żadnego znaczenia w tych maszynach. Nie wiadomo jednak jak jest w praktyce . Z tego co wiem w CH napęd z silnika jest przekazywany paskiem w wyższych modelach bezpośrednio ale zawsze liniały są.
NARZĘDZIOWNIA
Precyzyjne szlifierstwo , elektrodrążenie na WEDM i EDM.


Luki
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 68
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Lokalizacja: Wieliczka

#3

Post napisał: Luki » 01 lip 2015, 09:24

Ale charmilles w latach 80 też nie stosował liniałów tylko śruby kulowe. Nie należy też porównywać tych śrub kulowych z śrubami stosowanymi w frezarkach. Były to śruby w wysokiej klasie dokładności z podwójną nakrętką samokasującą luz. Tam nie było możliwości żeby zrobił się jakikolwiek luz. Potem stwierdzili że taniej jest dać zwykłą śrubę kulową i liniał.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarki drutowe / Elektrodrążarki / EDM”