rozkład naprężeń w walczaku

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
polaris
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 14 maja 2009, 13:26
Lokalizacja: mysłowice

rozkład naprężeń w walczaku

#1

Post napisał: polaris » 14 maja 2009, 13:43

Witam,
Jestem studentem 3 roku Politechniki. Mam pewien problem. Wykładowca zadał dość błahe pytanie : "dlaczego parówki pękają wzdłuż?" Po wielu godzinach spędzonych nad książkami z mechaniki wiem że siły które działają wzdłuż osi obrotu walca są dwukrotnie mniejsze od sił działających stycznie do przekroju poprzecznego. Taka odpowiedz jest oczywiście niewystarczająca, stąd moja prośba o pomoc. Jeżeli ktoś już szukał odpowiedzi na takie pytanie to bardzo proszę o pomoc. Po konsultacji z wykładowcą wiem że take samo zjawisko zachodzi w walczaku, potrzebuje poprawnego opisania rozkładu naprężeń w walczaku. Dodaj że to zjawisko opisują dwa wzory.
Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc



Tagi:

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#2

Post napisał: chomikaaa » 14 maja 2009, 14:30

Moge potwierdzic ze pekaja wzdluz, widzialem takowy walczak po probach cisnieniowych, byl pekniety wzdluz. Probe wykonuje sie pompujac takowy woda powyzej wartosci jego krytycznego cisnienia i material musi ustapic. Sam bylem wewnatrz takiego o wymiarach ok 2x10m grubosc scianki ponad 10cm.

Podaj te wzory.


Autor tematu
polaris
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 14 maja 2009, 13:26
Lokalizacja: mysłowice

#3

Post napisał: polaris » 14 maja 2009, 16:42

Dzięki za szybką odpowiedz. Niestety nie znam tych wzorów, początkowo zastanawiałem się nad termiczna rozszerzalnością i jej wpływem na ściany. Po konsultacji otrzymałem informacje że mam się skupić na rozkładzie naprężeń przewodu o przekroju poprzecznym owalnym. Problem poruszony przeze mnie jest opisany w gazecie "Świat i życie" z roku 1995 jednak jest ona nieosiągalna.


zdzicho
Posty w temacie: 1

#4

Post napisał: zdzicho » 14 maja 2009, 17:13

W podręczniku do Mechaniki Technicznej p Siuty, albo w Maszynoznawstwie dla techników mechanicznych jest podane jak się liczy walczaki na rozciąganie. Wizyta w bibliotece konieczna. Rzeczywiście , z tego co pamiętam, to naprężenie rozciągające jest 2x większe w kierunku poprzecznym ,niż we wzdłużnym


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1542
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: upadły_mnich » 14 maja 2009, 21:45

w pewnym uproszczeniu jest to wyjasnione w "Małym Poradniku Mechanika" rozdz. VI/16
Absolutnie nie chcę uchodzić za jakiegoś zwolennika tej pozycji, którą uważam za zbyt prostą odnośnie wszystkiego co w niej jest.
Jak poprzednik stwierdził: wizyta w bibliotece wszystko wyjasni bo to zagadnienie jest w każdej książce odnośnie wytrzymałości. Szukaj "zbiorniki cienkościenne osiowo symetryczne".
Nie wiem co mogą pomóc same suche wzory:
naprężenia1 =p*D/2g
naprężenia2=p*D/4g
D-średnica
p- ciśnienie w danym miejscu ścianki
g-grubość ścianki
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Autor tematu
polaris
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 14 maja 2009, 13:26
Lokalizacja: mysłowice

#6

Post napisał: polaris » 15 maja 2009, 09:45

Dziękuje za odpowiedź, po wizycie bibliotece zagadnienie jest już całkowicie zrozumiałe i jasne. Mam nadzieje że to wykładowcy wystarczy;)
Pozdrawiam i serdecznie dziękuje!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”