Prasa do śmieci

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
olowitt
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 16 maja 2012, 21:44
Lokalizacja: Łagiewniki

Prasa do śmieci

#1

Post napisał: olowitt » 31 lip 2017, 13:11

Witam chce zbudować maszynę do ubijania śmieci komunalnych, tylko nie wiem za bardzo za co się zabrać :) i jak dobrać siłownik. Może ktoś już kiedyś coś takiego robił i może pomóż

tutaj jest przykładowa maszyna



Tagi:


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: strikexp » 31 lip 2017, 23:14

Musisz pomierzyć co będzie trudne dla takich sił. Albo podpierdzielić wiedze od konkurencji czyli np 30kN na płycie.
Jedyne co tutaj jest istotne, to to że siłownik nie musi być do pracy ciągłej. Jednak nie wiem czy ma to jakieś znaczenie przy takich siłach, bo może tutaj tylko hydraulika wchodzi w grę...

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: pasierbo » 01 sie 2017, 19:46

Moim zdaniem musisz sobie założyć najpierw siłę którą chcesz prasować i na tą wartość policzyć całą konstrukcję i dobrać siłownik. założysz mniejsza siłę to będziesz miał mniejszy stopień prasowania. Konkurencja ma nacisk płyty 30 kN więc to musi być w miarę optymalna wartość. Siłownik mają 90kN więc ja rozumiem że dźwignia nacisku ma przełożenie 1:3. Po stronie siłownika jest trzy razy krótsze ramie niż po stronie płyty. Liczenie beleczki z wytrzymałości materiałów się kłania albo jakiś MES albo rżnięcie z gotowego produktu (na własny użytek myślę że najprędzej).

Awatar użytkownika

AB Engineering
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:52
Lokalizacja: śląskie
Kontakt:

#4

Post napisał: AB Engineering » 16 sie 2017, 21:29

Jeżeli masz taką możliwość to podjedź gdzieś i zobacz podobną maszynę. Na pewno Ci to pomoże.
Projektowanie maszyn i części
Frezarka CNC (DIY)
Wsparcie inżynierskie


Autor tematu
olowitt
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 16 maja 2012, 21:44
Lokalizacja: Łagiewniki

#5

Post napisał: olowitt » 05 wrz 2017, 14:29

ok, jeszcze zastanawiam się jak zrobić prowadzenie tłoka nie wiecie czy są jakieś gotowe elementy ?


bartoszmista
Posty w temacie: 5

#6

Post napisał: bartoszmista » 06 wrz 2017, 18:05

Chyba najlepiej "skorzystać" z gotowego wyrobu. "Inżynieria odwrotna" :mrgreen: Tak się czasami w przemyśle robi (niestety).

Jakie prowadzenie? Jak dla mnie to tam jest gotowy siłownik.


Autor tematu
olowitt
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 16 maja 2012, 21:44
Lokalizacja: Łagiewniki

#7

Post napisał: olowitt » 07 wrz 2017, 15:55

moim zdaniem muszą być jakieś prowadnice (np. dwie rury a pomiędzy tym tulejka z brązu), jeżeli zostawie sam tłok to wyrobią sie dość szybko uszczelniacze w tłoku


bartoszmista
Posty w temacie: 5

#8

Post napisał: bartoszmista » 07 wrz 2017, 17:10

No w sumie masz rację :mrgreen:

A do czego to ci jest potrzebne jeśli można wiedzieć? Chcesz produkować takie maszyny czy chcesz wykonać tylko jedną? A może potrzebujesz tylko projekt do pracy na studia? Bo jak chcesz wykonać tylko jedną to może jednak kupić gotową. Jak chcesz produkować to kup jedną i dokładnie zobacz jak to jest zbudowane. A jak do projektu to udaj że chcesz kupić i tylko podejrzyj rozwiązania :mrgreen:


Autor tematu
olowitt
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 16 maja 2012, 21:44
Lokalizacja: Łagiewniki

#9

Post napisał: olowitt » 07 wrz 2017, 22:48

muszę zrobić 2szt. a jestem już na takim poziomie, że trochę szkoda mi to zostawić i kupić te maszyny choćby ze względu na koszta :) na ebmia.pl zobaczyłem że są łożyska liniowe nierdzewne tylko nw czy to musi byc aż tak dokładne co za tym idzie kosztowne. Może taniej będzie przetoczyć dwie rury a pomiędzy je włożyć tulejke z brązu?


bartoszmista
Posty w temacie: 5

#10

Post napisał: bartoszmista » 08 wrz 2017, 14:31

Dokładne raczej nie... wytrzymałe bardzo. Rób po taniości, ale raczej w łożyska chyba warto zainwestować. Jeszcze nie miałem do czynienia z taką konstrukcją łożysk jak proponujesz :grin:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”