Połączenie szyny HIWIN HGR20 z profilem aluminiowym 40x80L

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych
Awatar użytkownika

Autor tematu
MarLip
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 238
Rejestracja: 07 lis 2016, 10:39
Lokalizacja: Gdańsk

Połączenie szyny HIWIN HGR20 z profilem aluminiowym 40x80L

#1

Post napisał: MarLip » 10 wrz 2017, 10:31

Witam,
przeglądając istniejące już maszyny trafiłem na:
http://www.mycncuk.com/attachment.php?a ... 1452542762
Stwierdziłem że tak ma wyglądać wersja 3 mojej maszynki. Zacząłem sobie dłubać, zacząłem od profilu i postawiłem na 40x80L:
https://www.andrzejewski.pl/pl/oferta/p ... fil-40x80l
Wzorując się na maszynie z pierwszego linku dobrałem szynę HIWIN HGR20 (wybór padł na 20 dlatego że HGR15 łączy się przez śruby M4 a to wiąże się z dorabianiem nakrętek teowych (lub czegoś innego) do profilu lub jego zmianą na inny. Na stronie z profilami andrzejewskiego mogę zamówić nakrętki teowe z otworem gwintowanym M5 pod rowek 10 czyli w teorii po prostu przyłożę szynę do profilu i tak to skręcę).
Jak będzie wyglądała geometria takiego połączenia? Szyna ma otwór fi6 czyli trochę luźno, może lepiej dorobić płaskownik z podfrezowaniem tak żeby szyna z jednej strony się oparła? Chodzi o uzyskanie równoległości pomiędzy dwiema takimi szynami.
Załączniki
1.JPG



Tagi:


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

#2

Post napisał: Kazik_Wichura » 11 wrz 2017, 07:53

Cześć,

profil typu L jak sama nazwa wskazuje jest lekki czyli cienki - dociągając szynę to tak naprawdę coś w profilu się wykrzywi. Także jeśli chcesz robić z profili maszynkę to lepiej normalne albo ciężkie stosować.
Co do równoległości o którą się boisz to nie jest źle, tzn nakrętki T-owe i inne systemy mają najczęściej taką wypustkę, żeby się centralnie się ustawić w rowku. Jednocześnie nie ma tu super dokładności i jesteś w stanie spokojnie ustawić szyny równolegle za pomocą czujnika zegarowego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”