Podnośnik śrubowy czterokolumnowy

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych
Awatar użytkownika

Autor tematu
Tom01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 88
Rejestracja: 26 cze 2011, 14:16
Lokalizacja: Białystok

Podnośnik śrubowy czterokolumnowy

#1

Post napisał: Tom01 » 19 gru 2016, 19:06

Potrzebuję fachowej pomocy w zaprojektowaniu podnośnika działającego w ten deseń:

Obrazek

Cztery śruby/kolumny. To ma być klapa piwniczna, która zjedzie z poziomu podłogi na dół. Rodzaj windy. Nośność minimum 500kg. Wysokość podnoszenia ok 1700 mm. Śruby oczywiście nie na wylot w klapie, a w szerszych belkach nośnych, do której dopiero będzie klapa. Śruby będą mocowane z obu stron, od góry o od dołu. Napędy oczywiście ekonomiczne, jak najmniejsze, umiejscowione tak, nie zajmowały miejsca pod klapą. Obok śruby, nie pod. Moim zdaniem spokojnie da się to zrobić na czterech silnikach krokowych, po parze kół i pasków zębatych. Cały pic w takim policzeniu śrub, aby pracowały jednocześnie jako kolumny i nie platforma nie gibała na boki. Dopuszczalny ruch platformy w płaszczyźnie poziomej 2-3mm, inaczej klapa jadąc do góry może nie "trafić" w otwór w podłodze, a szczelina ze względów estetycznych musi być jak najmniejsza. Aby uzyskać większą sztywność układu, można by nieco skomplikować konstrukcję dając pionowe belki i prowadnice, ale wolałbym w ciemno nie windować, nomen omen, koszów.

Jak dobrać śruby, ewentualnie wałki prowadzące i śruby? W sensie grubości, aby uzyskać sensowną sztywność.

PS. Wiem, wiem, h>1m to UDT i tym podobne bzdury, więc proszę nie umoralniać. :)


Tomasz
Moja pasja i praca - mva.pl

Tagi:


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#2

Post napisał: InzSpawalnik » 20 gru 2016, 07:44

Pozwole sobie jako pierwszy skrytykowac pomysl. Obiecuje bede delikatny.
Platforma 1700mm, 500kg.
Zeby zrealizowac ruch i samochamownosc wykorzystujesz w tej koncepcji:
6 przekladni !
4 sruby,
6 walkow !
I niezliczona liczbe lozysk.
Ekonomii nie ma w tym zadnej.
Dodatkowo na dlugosci 1700mm dojdzie do przekoszenia tak czy owak. Jest ku temu wiele sprzyjajacych warunkow: wiele elementow ktore rownolegle i niezaleznie moga wprowadzic "blad" , wysokosc. Skoro ma byc estetycznie to dokladnosci rzedu max 5mm a tego nie uzyskasz w takim ukladzie.
Jest prosty "teleskopowy" skladany podnosnik oparty na 1 srubie. Czemu takiego nie uzyc, tani sprawdzony, po co wymyslac kolo drugi raz ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Tom01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 88
Rejestracja: 26 cze 2011, 14:16
Lokalizacja: Białystok

#3

Post napisał: Tom01 » 20 gru 2016, 12:47

Rysunek jaki znalazłem ma pokazywać tylko ideę, czyli ruchoma platforma napędzana śrubowo. Wiadomo, że to nie będzie sztywne a koszt astronomiczny. Wiadomo też, że napęd prościej zrealizować każdą śrubę osobno. Sztywność można zapewnić budując "klatkę" której elementami będą sufit i podłoga piwnicy oraz prowadnice, np odpowiednio grube wałki. Prowadnic w ogóle nie ma na rysunku i śruby pewnie trzeba by dać absurdalnie wielkie. Zastanawiałem się czy w ogóle wykonalne jest zrobienie tego tylko na śrubach, łożyskowanych w podłodze i suficie, bez dodatkowych prowadnic. Trzeba by ocenić jaka musiałaby być grubość śrub aby wyboczenia nie wpływały na pracę układu. Przy czym gruba śruba jest droga i może taniej wyjdzie zakotwić wałki liniowe od sufitu do podłogi i platforma będzie jeździła na nich. Śruby można dać wówczas cieńsze, będą przenosić wyłącznie siły osiowe.

Niestety żadne gotowe podnośniki nie mają zastosowania. Nie ma miejsca ani obok platformy ani pod nią. Wystawianie mechanizmu nad w ogóle nie wchodzi w grę, bo platforma to element podłogi mieszkania.
Tomasz
Moja pasja i praca - mva.pl

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#4

Post napisał: Yogi_ » 21 gru 2016, 12:53

Witam :-)
Wydaje mi się, że zastosowanie silnika(ów) krokowych jest bez sensu skoro platforma ma dwa położenia nieruchome - dół i góra. Wystarczą dwie krańcówki, klatkę zrobić ze śrub - co prawda grubych, napęd przekazywany łańcuchem - akurat w tym przypadku nadaje się całkiem nieźle - z jednego silnika i już. :-)
Jeszcze pytanie co będzie wożone tą platformą?
Pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika

Autor tematu
Tom01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 88
Rejestracja: 26 cze 2011, 14:16
Lokalizacja: Białystok

#5

Post napisał: Tom01 » 21 gru 2016, 21:04

Wożony będzie człowiek z zapasami piwnicznymi, np workiem ziemniaków.

Dlaczego silniki krokowe? Bo będą mniejsze, do napędu jednej wystarczy silniczek o momencie 5Nm. Poza tym prostsze rozwiązanie napędów, mniejsze, cichsze i brak ryzyka że coś się zaczepi o ten łańcuch i wkręci. Przy rozstawie śrub jaki jest planowany 1200x1200, łańcuch miałby wiele metrów, co rodzi problem z ciężarem / zwisaniem. Opory napędu większe, co wymusza większy silnik. Ogólnie jestem zwolennikiem rozwiązań eleganckich, nie wulgarnych. ;)
Tomasz
Moja pasja i praca - mva.pl


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#6

Post napisał: InzSpawalnik » 21 gru 2016, 23:36

Napewno to sobie dobrze policzyles ? 5Nm jeden silnik a platforma ma miec 0,5 tony nosnosci ( + waga samej platformy i tego zelastwa srub z lozyskami tez sporych rozmiarow zeby pasowaly ) ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Tom01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 88
Rejestracja: 26 cze 2011, 14:16
Lokalizacja: Białystok

#7

Post napisał: Tom01 » 21 gru 2016, 23:49

Wydaje się że tak:

M = 0,5 x d x F x tg (y-p)

d - średnica gwintu
F - ciężar
y i p - parametry zarysu gwintu z katalogu, kąt wzniosu gwintu i zastępczy kąt tarcia

Po podstawieniu dla śruby ok 40mm, wagi ok 150 kg/śrubę, wychodzi mniej więcej 5Nm. Mam nadzieję że nie popełniam gdzieś dramatycznego błędu.
Tomasz
Moja pasja i praca - mva.pl


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#8

Post napisał: InzSpawalnik » 22 gru 2016, 08:12

Licz kombinuj, Twoj projekt ;)
A co z tarciem na lozyskach - kazda sruba bedzie miala ze 2. A co z tarciem miedzy na prowadnicach ? A co z momentem bezwladnosci tych 4 calkiem sporych srub ?
Jesli chcesz te sruby napedzac silnikiem kazda indywidualnie to pewnie bedziesz mial jeszcze miedzy silnikiem i sruba przekladnie - to samo tarcie w przekladni. A co do sruby to jaki skok ? Wszystko moze byc tak dobrane ze bedzie dzialac ale platforma poruszac sie bedzie w tak slimaczym tempie ze zaraz ja rozmontujesz !


Arcess
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 28 lis 2013, 07:35
Lokalizacja: Płock

#9

Post napisał: Arcess » 22 gru 2016, 09:07

Nie bardzo rozumiem wypowiedzi. Twierdzisz, że żadno gotowe rozwiązanie nie pasuje bo nie masz miejsca pod ani obok platformy, a sam chcesz pakować przekładnie, silniki pod a z kolei śruby obok.
Bardzo podobną sytuację miałem w pracy. Projektowałem platformę do zakładu produkcyjnego, która miała z poziomu podłogi (+- 200 mm) unieść paletę euro na 1800 mm i tam zastosowałem zmodyfikowany podnośnik nożycowy. Urządzenie śmiga aż miło.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Tom01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 88
Rejestracja: 26 cze 2011, 14:16
Lokalizacja: Białystok

#10

Post napisał: Tom01 » 22 gru 2016, 12:28

Podnośnik nożycowy byłby ok, ale wymaga miejsca pod spodem platformy a go nie ma. Każde 10cm jest na wagę złota. Nie ma się też jak podkuć, bo pod posadzką jest grunt. Inne rozwiązania dźwigów wymagają miejsca w ścianie nad platformą i tu tez nie ma miejsca bo platforma nie ma żadnych przylegających ścian. Jedyne rozwiązanie jakie mi się nasunęło, to właśnie jeżdżąca po śrubach będących "z boku", między podłogą a sufitem piwnicy. Napędzane będą śruby, silniki spokojnie mam miejsce zamontować pod sufitem piwnicy. Platforma w takim projekcie będzie najcieńsza możliwa, czyli tylko belki z nakrętkami i płyta i zjeżdżać będzie niemalże na poziom podłogi.
Tomasz
Moja pasja i praca - mva.pl

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”