Obliczenia Platformy (podnośnika) o napędzie śrubowym

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
Goldzik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2016, 21:09
Lokalizacja: Michałów

Obliczenia Platformy (podnośnika) o napędzie śrubowym

#1

Post napisał: Goldzik » 19 maja 2016, 18:31

Witam. Projektuję platformę o napędzie śrubowym dla niepełnosprawnych w ramach pracy inżynierskiej niestety mam problem już na starcie z obliczeniami (wystarczy spojrzeć na smukłość śruby), wyniki które mi wychodzą raczej nie wyglądają najlepiej. Jakieś porady sugestie? ktoś widzi gdzie popełniłem błąd?
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg



Tagi:


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#2

Post napisał: InzSpawalnik » 19 maja 2016, 21:07

wspolczynnik bezpieczenstwa 6 ;) to mi sie najbardziej podoba - czyli jakbys mogl wytlumaczyc Panie przyszly inzynierze - zalozmy ze Re materialu bedzie wynosic 600 MPa a ty dopuscisz maksymalnie jedynie 100MPa ( czyli 6 razy mniejszy ) ? Nie jest to troche przegiecie ? rozumiem 2 albo 3 wspolczynnik jeszcze , ale 6 ???

Jakby takim tokiem myslenia isc to nikt by nie uzywal stali dobnoziarnistych obrobionych termomechanicznie typu Q690 i lepszych bo i tak w obliczeniach moznaby pozwolic sobie na 120-150 MPa ;)

Jak widze taka mala srednice gwint 30mm bodajze z tego co tam przeczytalem to tez zadaje sobie pytanie - taka cala konstukcja, prowadnice, drzwi silniki itp itd a najwazniejszy element jest taki biedny ... Czemu nie dac na to 50mm i policzyc czy spelnia warunki.
A swoja droga to gdybys mial uzytkowac taka mala winde ( ok tylko 2m ale wciaz ) na samej srubie, ja bym widzial drugi dodatkowy system zabezpieczajacy winde przed delkatnie mowiac raptownemu upadku wraz z uzytkownikiem ktory na przyklad wpadnie na pomysl zeby zaladowac do tej windy siebie i 15 kolegow oraz pianino ...
Jest taki system ktory wprowadzili do wind w stanach juz prawie 100 lat temu ktory przy naglym zerwaniu klinczowal system.

A swoja droga to nie lepiej taka winde na stalowej linie zamontowac zamiast na takiej srubie - lina tania a sruba hmmm ;) zreszta sam sobie sprawdz.


Autor tematu
Goldzik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2016, 21:09
Lokalizacja: Michałów

#3

Post napisał: Goldzik » 20 maja 2016, 08:01

Z tym współczynnikiem bezpieczeństwa rzeczywiście przesadziłem, automatycznie się zasugerowałem podnośnikiem, ale tam przecież dużo większe masy wchodzą w grę :) śrubę przyjąłem 30mm ponieważ widziałem podobną platformę i podnosiła jeszcze na większą wysokość (nie pamiętam dokładnie już ile). A jako zabezpieczenie myślę jeszcze o drugiej nakrętce, ale chcę się uporać z tym co mam ;) chociaż jeszcze poczytam o tym zabezpieczeniu ;)

Dzięki za radę :) po pracy policzę wszystko jeszcze na nowo i zobaczymy co z tego wyjdzie :)


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#4

Post napisał: InzSpawalnik » 22 maja 2016, 14:11

Drugim zabezpieczeniem w windach od jakichs 100 lat nie sa "drugie nakretki" ale system oparty na blokadzie ktora automatycznie zatrzymuje winde na zasadzie klinow ktore "wpychane" sa w szyny energia spadajacej windy. Amerykanski inzynier - czapki z glow.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”