Naprężenia w giętym elemencie

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
ocochodzi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 wrz 2017, 18:58
Lokalizacja: Gdańsk

Naprężenia w giętym elemencie

#1

Post napisał: ocochodzi » 11 wrz 2017, 19:04

Hej, dostałem się na praktyki w fajnej firmie która rysuje elementy konstrukcyjne. Dostałem do narysowania parę elementów które tu wyginają na krawędziarkach. Dopiero zacząłem podstawy wytrzymki a już mam parę pytań o które nie chce nawet pytać tutaj chłopaków z b iura bo mnie wyśmieją.

Jak to jest z tymi elemntami które się wygina a które się nie odpręża, mają przecież naprężenia po gięciu wynikłe z obróbki na zimno no nie? I co w przypadku jak taki ceownik np ocbiążymy... Naprężenia się sumują? tj. te z obróbki plastyczne + te wynikłe z obciażenia?

Wrócę w październiku na polibude to zapytam :)



Tagi:


reddin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 167
Rejestracja: 26 sty 2013, 22:33

Re: Naprężenia w giętym elemencie

#2

Post napisał: reddin » 11 wrz 2017, 22:21

ocochodzi pisze:Wrócę w październiku na polibude to zapytam :)
...i napisz co ci powiedzą! :razz:


bartoszmista
Posty w temacie: 3

#3

Post napisał: bartoszmista » 11 wrz 2017, 22:50

Ja nie chcę być złośliwy ale zanim wrócisz na polibudę przypomnij sobie wiadomości z podstaw wytrzymałości żeby nie zadawać takich filozoficznych pytań :mrgreen: Po prostu w obliczeniach przyjmij tylko naprężenia wynikające z obciążenia tego ceownika. Tymi po gięciu na krawędziarce się nie przejmuj :mrgreen: Mam nadzieję że zrozumiesz bezsens swojego pytania...


Paola
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 251
Rejestracja: 16 mar 2012, 09:37

Re: Naprężenia w giętym elemencie

#4

Post napisał: Paola » 12 wrz 2017, 08:39

ocochodzi pisze: zacząłem podstawy wytrzymki a już mam parę pytań o które nie chce nawet pytać tutaj ...
korepetycje są z reguły płatne :wink:


Autor tematu
ocochodzi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 wrz 2017, 18:58
Lokalizacja: Gdańsk

#5

Post napisał: ocochodzi » 12 wrz 2017, 15:58

:)

Na pewno wpływ obróbki w postaci gięcia przenosi się potem na własności wytrzymałościowe na pewno w niedużym ale zawsze stopniu.

Walcowana na gorąco ceówka jest pozbawiona naprężeń własnych czego nie ma na pewno przy giętych profilach bo tam na pewno w okolicach promieni są naprężenia pozostałe po operacji gięcia które można osunąć za pomocą odpowiedniej obróbki cieplnej...

Mi chodzi o to jak duży może być to wpływ przy wyborze ceówki gorącowalcowanej i zimnowalcowane na przykładzie czystego zginania...

A tu zamieszczam kawałek literatury:

"Naprężenia, których wielkość nie przekracza granicy sprężystości obszarów ciała
polikrystalicznego, znikające po usunięciu przyłożonych sił zewnętrznych, nazywamy
naprężeniami chwilowymi; naprężenia, przekraczające granicę plastyczności niejednorodnych
obszarów ciała polikrystalicznego, nie znikające po usunięciu sił zewnętrznych, nazywamy
naprężeniami własnymi.

Naprężenia własne mają istotny wpływ na zachowanie się konstrukcji i stąd też m. in.
znaczenie metod ich pomiaru. Wśród nich określone miejsce zajmują nieniszczące metody
pomiaru naprężeń, a głównie: metody dyfraktometrii rentgenowskiej wykorzystujące
dyfrakcję charakterystycznego promieniowania rentgenowskiego na płaszczyznach
sieciowych badanego materiału, metoda magnetosprężysta oparta na zjawisku Barkhausena
oraz metoda ultradźwiękowa."


bartoszmista
Posty w temacie: 3

#6

Post napisał: bartoszmista » 12 wrz 2017, 17:43

ocochodzi pisze:Na pewno wpływ obróbki w postaci gięcia przenosi się potem na własności wytrzymałościowe na pewno w niedużym ale zawsze stopniu.
Z tego co wiem to w tak niedużym, że do obliczeń konstrukcji się tego nie uwzględnia. Z sumie może i dobrze że zadajesz pytania. Z takimi teoretycznymi pytaniami wróżę ci karierę na uczelni :mrgreen: Będziesz pisał prace naukowe na temat "metody magnetosprężystej opartej na zjawisku Barkhausena" :mrgreen:

Tak na poważnie. Na studiach jest bardzo dużo teorii... której w praktyce nie zastosujesz :mrgreen: Ważne żebyś rozumiał pewne prawa. Jeszcze trochę posiedzisz na tej praktyce i zweryfikujesz sobie co się przyda ze szkoły, a co nie.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#7

Post napisał: InzSpawalnik » 12 wrz 2017, 21:38

Pytanie wcale nie glupie.
Pokazuje ze myslisz i starasz sie zrozumiec jak zachowuje sie materia, to juz duzo.
W zasadzie zadales swietne pytanie.
Spojrz na wykres naprezenia do odksztalcenia i jak przebiega w strefie odksztalcen sprezystych i jak zmienia sie przebieg w strefie plastycznych odksztalcen... a jak dolozysz do tego ze w przekroju zginanego preta sa strefy ktore tylko beda odksztalcone w mniejszym zakresie ( sprezyscie ) i takie ktore odksztalca sie znacznie ( plastycznie ) - czyli powod dla ktorego powstaja odksztalcenia mowiac obrazowo :) . Mysl kombinuj i zadawaj pytania.


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#8

Post napisał: peritus » 13 wrz 2017, 07:40

ocochodzi pisze:... jak duży może być to wpływ przy wyborze ceówki gorącowalcowanej i zimnowalcowane na przykładzie czystego zginania...
Rozgraniczenie między obróbką na zimno i na ciepło metali jest temperatura rekrystalizacji danego metalu/stopu.
Jeśli obróbka przeprowadzana jest na zimno to poniżej temperatury rekrystalizacji, której towarzyszy zjawisko umocnienia.
Zjawisko to można usunąć poprzez podgrzanie lub przeprowadzanie obróbki powyżej temperatury rekrystalizacji danego metalu.
W zależności od metalu/stopu zjawisko umocnienia ma mały lub duży wpływ na własności wytrzymałościowe wyrobu z tego metalu/stopu(różne np. dla cyny, miedzi, mosiądzu , stali, aluminium...).
Polecam: Leszek Dobrzański- Podstawy nauki o materiałach i metaloznawstwo lub inne podręczniki z tego zakresu oraz podręczniki z zakresu przeróbki plastycznej metali.


bartoszmista
Posty w temacie: 3

#9

Post napisał: bartoszmista » 13 wrz 2017, 08:58

To mówimy o gięciu na prasie krawędziowej czy o walcowaniu na gorąco/na zimno? Dla sprostowania - masz rację z naprężeniami w trakcie obróbki plastycznej (powstają takie). Później trzeba by je usunąć podczas odpowiedniej obróbki cieplnej. Ale jeszcze się nie spotkałem żeby je uwzględniać w trakcie obliczeń wytrzymałościowych. Ani żeby detale po gięciu na prasie krawędziowej jeszcze jakoś poddawać obróbce odprężającej.


pajuch
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 15 gru 2016, 00:14
Lokalizacja: CZN

#10

Post napisał: pajuch » 13 wrz 2017, 11:28

http://www.pg.gda.pl/~rskoblik/tm/pliki ... gniotu.pdf

Chyba najważniejsze dla tematu słowa:

"Ze wzrostem odkształcenia plastycznego, określonego przez stopień zgniotu, ulegają
zmianie własności mechaniczne metalu. Zmiana tych własności nosi ogólną nazwę umocnie-
nia, gdyż wzrastają wówczas: wytrzymałość na rozciąganie R„„ granica plastyczności Re oraz
twardość HB. Maleje natomiast udarność KC oraz zanika zdolność do odkształceń plastycz-
nych, co wyraża się spadkiem wydłużenia A i przewężenia Z (rys. 2.6a i 2.6b). Oprócz zmian
własności mechanicznych, zgniot wywołuje zmianę niektórych własności fizycznych, np.
przewodności elektrycznej, gęstości itp. "


Czyli w moim rozumieniu, jeśli liczymy konstrukcję w zakresie odkształceń sprężystych, nie martwimy się zupełnie obróbką plastyczną.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”