Długość gwintu

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
chrumdzik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 22 paź 2013, 10:23
Lokalizacja: Latchorzew

Długość gwintu

#1

Post napisał: chrumdzik » 22 paź 2013, 10:30

Dzień dobry
Czy może ktoś poradzi mi jaka jest minimalna długość gwintu przy takim połączeniu ?
Mam na myśli ogólną zasadę typu L = Dn x współczynnik.
Obrazek


Pozdrawiam Jurek

Tagi:


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#2

Post napisał: trzasu » 22 paź 2013, 10:59

jeśli to stal to możesz przyjąć iż głębokość nie powinna być mniejsza aniżeli wysokość nakrętki dla danego gwintu, dla pewności dodać z 10%.


Filys
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 27 wrz 2013, 11:00
Lokalizacja: Wawa

#3

Post napisał: Filys » 22 paź 2013, 16:19

Jeżeli otwór gwintowany jest w stali konstrukcyjnej to będzie 1,2*d

Podałem najwyższa wartość, różnią się one zależnie od wytrzymałości stali w której gwintowano otwór oraz klasy wytrzymałości śruby.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#4

Post napisał: InzSpawalnik » 24 paź 2013, 12:11

Odpowiedz napewno znandziesz w poradniki mechanika. Logika podpowiada ze mozna te ugosc policzyc z warunku na scinanie przekrojow gwintu.

A praktyka natomiast jest taka ze bedziesz mial do czynienia ze sribami wykonanymi z wysokiej wytrzymalosci stali obrabianej cieplnie a blacha bedzie pewnie niskiej wytrzymalosci, gwint ktory wykonasz tez bedzie mial swoje wady. Najbezpieczniej jest zrobic zawsze otwor przelotowy, srube dluzsza i nakretke.
Zapytaj kogokolwiek kto mial do czynienia z wyubywaniem ulama ej sruby z otwory przy takim rozwiazaniu co o projektancie mysli hehe


crimlee
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 24 lis 2016, 09:08
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: crimlee » 24 lis 2016, 09:14

Filys pisze:Jeżeli otwór gwintowany jest w stali konstrukcyjnej to będzie 1,2*d

Podałem najwyższa wartość, różnią się one zależnie od wytrzymałości stali w której gwintowano otwór oraz klasy wytrzymałości śruby.
czy możecie mi podpowiedzieć skąd wynika taki wzór ? czy jest na to jakaś norma?
mam taką zagwozdkę, że nie wiem jak przyjmować długość na jaką wkręcać śruby. Moje połączenie jest głównie ścinane, często dość dużymi siłami. Czy możecie mi podpowiedzieć jak określać długość śrub, żeby wszystko było dobrze zaprojektowane?


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#6

Post napisał: kolec7 » 24 lis 2016, 10:06

http://tezeusz.pl/295728,szewczyk-karol ... ntowe.html

Znajdziesz wszystko, czego Ci potrzeba!
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Krowal
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 24 lut 2016, 15:40
Lokalizacja: Mazowsze

#7

Post napisał: Krowal » 26 lis 2016, 21:44

Liczbę zwojów nakrętki liczysz ze względu na ścinanie gwintu i na naciski powierzchniowe.

http://www.pkm.edu.pl/index.php/polocen ... 7-01010107

Dodatkowo gwint w otworze musi być trochę dłuższy niż głębokość, na jaką wejdzie śruba (widać to nawet na pierwszym rysunku w temacie).

http://www.softdis.pl/index.php?option= ... &Itemid=51

Siłę osiową (we wzorach na stronie F) trzeba obliczyć tak, by obciążenie było przenoszone przez siłę tarcia. To zależy od materiału, liczby śrub itd.

Jeśli gwint jest dostatecznie długi (1,2*d to jest wzór uproszczony, dla stali powinien się sprawdzić), to z kolei śruba (rdzeń śruby) może nie wytrzymać i dochodzi do sytuacji, o której pisze kol. InzSpawalnik
Moje połączenie jest głównie ścinane


Jeśli chcesz ścinać śruby, to powinny to być śruby pasowane, więcej tu (dla leniwych str 11).


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#8

Post napisał: jasiu... » 27 lis 2016, 11:06

ale do połączeń ścinanych, to się stosuje raczej nity. Ewentualnie śruby z walcową częścią pasowaną, które przenoszą naprężenia ścinające, te prostopadłe do osi.

Ja bym odwrócił temat i liczył nakrętkę, czyli otwór gwintowany w blasze. Chodzi o to, jak się liczy ilość zwojów nakrętki. Przejrzyj do końca http://kmpkm.zut.edu.pl/pub/Podstawy_Ko ... 9Cruby.pdf


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#9

Post napisał: InzSpawalnik » 27 lis 2016, 11:53

Jasiu,
Bzdury piszesz o nitach.
Nity zostaly sprowadzone do konstrukcji lotniczych i lekkich konstrukcji z blach gdzie wykorzystuje sie zalete nitow polegajaca na braku koniecznosci dostepu do drugiej strony materialu, szybkosc montazu i cene.

Sruby sa do polaczen scinanych. Sruba powinna byc dokrecona z taka sila zeby sila docisku wygenerowala minimalna sile tarcia pomiedzy dociskanymi elementami wyzsza niz onciazenie scinajace.

[ Dodano: 2016-11-27, 11:57 ]
Dla zainteresowanych:
Sruba w najczesciej spotykanej kategorii ( 8.8 ) ma material o wytrzymalosci 2x wyzszej niz wytrzymalosc materialu z ktorego wykonane sa blachy w ktorych chcesz liczyc gwint. Co to oznacza- dla danej sruby gwint w blasze powinien byc znacznie dluzszy niz standardowa nakretka dla takowej sruby. W innym wypadku zerwany zostanie gwint w materiale,


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#10

Post napisał: Areo84 » 27 lis 2016, 14:37

InzSpawalnik pisze:Sruby sa do polaczen scinanych. Sruba powinna byc dokrecona z taka sila zeby sila docisku wygenerowala minimalna sile tarcia pomiedzy dociskanymi elementami wyzsza niz onciazenie scinajace

No pewnie że śrubami luźno pasowanymi w otworze i odpowiednio mocno skręconymi można przenosić obciążenia poprzeczne wyłącznie przez samą siłę tarcia na styku łączonych elementów. Ale gdzie tam masz ścinanie? :lol:

A co ze śrubami z ciasno pasowaną w otworze częścią walcową , wszelkimi ciasno pasowanymi sworzniami, kołkami, nitami? One może też przenoszą obciążenia poprzeczne przez siłę tarcia ? :lol:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”