Belka - obliczenia

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
kasiakow
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 04 mar 2017, 11:55
Lokalizacja: Gdynia

Belka - obliczenia

#1

Post napisał: kasiakow » 04 mar 2017, 12:03

Witam, dziękuję za samo wejście w mój post ;)
Mam problem z rozpisaniem belki - jest to uproszczony model mostu, a siły skośne to wanty. Potrzebuję informacji jak zabrać się za rozpisanie reakcji podpór, siły tnące i momenty gnące..
Będę wdzięczna za każdą wskazówkę ;)


Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

Way88
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 20 cze 2016, 11:34
Lokalizacja: Galicja

#2

Post napisał: Way88 » 04 mar 2017, 12:51

Te wanty pewnie się schodzą w jednym miejscu, nie zdziwiłbym się, że nad jakąś podpora.


Autor tematu
kasiakow
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 04 mar 2017, 11:55
Lokalizacja: Gdynia

#3

Post napisał: kasiakow » 04 mar 2017, 13:19

Wanty schodzą się faktycznie w jednym miejscu na szczycie pylonu, ale profesor rozpisał je na trzy siły ( skośne kierujące się ku górze) I kazał liczyć ze wzoru na sin α
Wiem, że to będzie sporo obliczeń, bo dużo niewiadomych, ale juz sama wskazówka jak rozpisać reakcje bardzo by mi pomogła ;)

Awatar użytkownika

Way88
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 20 cze 2016, 11:34
Lokalizacja: Galicja

#4

Post napisał: Way88 » 04 mar 2017, 15:02

No właśnie jak policzysz reakcje w punkcie przecięcia, to masz już jeden w miarę prosty wzór (i to bez sinα).
Już nie pamiętam jak liczyć takie belki dokładnie, ale rozbicie reakcji od wantów wiesz jak zrobić?


Autor tematu
kasiakow
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 04 mar 2017, 11:55
Lokalizacja: Gdynia

#5

Post napisał: kasiakow » 04 mar 2017, 15:36

Obrazek

I w ten sposób przyjmujemy chyba że siła skośna działa teraz jakby pionowo, bo policzyliśmy ją ze wzoru.
Ale powinnam liczyć ją jak zwykłą belkę na dwóch podporach? podzielić na części i rozpisywać?
Nie wiem właśnie czy przy takiej ilości podpór nie ma jakiejś zasady?


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4143
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: Steryd » 04 mar 2017, 16:08

Nie ma innych zasad w statyce. Siły tnące, to rzuty wszystkich sił na kierunek prostopadły do osi belki.
Moment gnący możesz wyznaczać względem dowolnego punktu, więc jesli wanty schodzą sie w jednym punkcie, to jeśli bedziesz wyznaczać moment względem tego punktu, to Ci się zredukują.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
kasiakow
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 04 mar 2017, 11:55
Lokalizacja: Gdynia

#7

Post napisał: kasiakow » 04 mar 2017, 16:20

Schodzą się w jednym punkcie, jednak jest to pylon którego mam nie uwzględniać, tak więc każda z 3 sił skośnych w wantach ma być liczona oddzielnie, przez co już podczas rozpisywania reakcji podpór i sumy momentów wychodzą długie równania z wieloma niewiadomymi. Profesor powiedział że wyjdą jakies 4 równania i mam je policzyć metoda Kramera. Tylko układ równań powstanie mi z czego?

Awatar użytkownika

Way88
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 20 cze 2016, 11:34
Lokalizacja: Galicja

#8

Post napisał: Way88 » 04 mar 2017, 17:11

kasiakow, no prawie dobrze, ale z tego wzoru to ty chcesz poznać składową V1, więc przekształć odpowiednio ten wzór, by wyciągnąć ile to jest to V1 w stosunku do S1.
No to jak prof. kazał metodą Cramera to właśnie masz mieć dużo niewiadomych- http://www.obliczeniowo.com.pl/?id=243 tylko tutaj to ja bym widział układ 6 równań a nie 4 :] Te równania powstaną jak po kolei zrobisz sumę momentów w kolejnych podporach.
Sobie przypomniałem, że takie belki robiło się normalnie metodą sił bo ten układ jest czterokrotnie statycznie niewyznaczalny- mieliście to już?


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4143
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#9

Post napisał: Steryd » 04 mar 2017, 17:26

Pylon, nie pylon punkt na płaszczyźnie mozesz wybrać dowolny. To nie ma nic wspólnego. Tak, czy inaczej wynik Ci wyjdzie taki sam, tylko bedziesz wyprowadzać w nieskończoność.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
kasiakow
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 04 mar 2017, 11:55
Lokalizacja: Gdynia

#10

Post napisał: kasiakow » 04 mar 2017, 17:40

To niestety do pracy inżynierskiej i bardziej zaawansowane niż miałam dotychczas.
a czy mogę prości byś mi rozpisał jak będzie wyglądało to pierwsze równanie z tych 6?
Myślę że później już dałabym sobie radę ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”