Zasilanie sterownika na 297/98 na 3 trafach? i LPT

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
gobo74
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 23 sie 2006, 02:23
Lokalizacja: Ziębice

Zasilanie sterownika na 297/98 na 3 trafach? i LPT

#1

Post napisał: gobo74 » 23 sie 2006, 03:20

Witam !
Czy można zasilać 3 silniki (1,35A 0,65Nm) na sterownikach l297/98 przy 1/2 kroku z trzech niezależnych transformatorów o parametrach: AC - 24V/4A i 7.8V/2A (elektronika)?
Wtedy tylko jeden z układów sterownika powinien mieć wlutowany obwód RC (gen. czopera)?

a 2 sprawa to pin 1 LPT w programie Mach2(demo). Niestety pomimo wszekich prób (nawet z BIOSEM) nie udało się uzyskać nic poza zerem logicznym <0,2V. A wg kolegi OTTOP ten pin to sygnał CLK dla osi X. Może mam uwalony port?

Proszę o pomoc!



Tagi:

Awatar użytkownika

Boni
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 98
Rejestracja: 10 lip 2006, 18:25
Lokalizacja: Grodzisk Maz

Re: Zasilanie sterownika na 297/98 na 3 trafach? i LPT

#2

Post napisał: Boni » 23 sie 2006, 10:05

gobo74 pisze:Witam !
Czy można zasilać 3 silniki (1,35A 0,65Nm) na sterownikach l297/98 przy 1/2 kroku z trzech niezależnych transformatorów o parametrach: AC - 24V/4A i 7.8V/2A (elektronika)?
Wtedy tylko jeden z układów sterownika powinien mieć wlutowany obwód RC (gen. czopera)?
a 2 sprawa to pin 1 LPT w programie Mach2(demo). Niestety pomimo wszekich prób (nawet z BIOSEM) nie udało się uzyskać nic poza zerem logicznym <0,2V. A wg kolegi OTTOP ten pin to sygnał CLK dla osi X. Może mam uwalony port?
Proszę o pomoc!
Takie trzy silniki na L297/298 możesz zasilać z jednego takiego trafo, po co ci trzy (3*1.35=4.05 prawie trafo, a sytuacja że 3 silniki idą na 100% tak długo żeby trafo zagotować, jest nieprawdopodobna).
Nie ważne, czy masz jedno czy więcej zasilań, lepiej ustawić chopper z jednego sterownika-mastera, inaczej zawsze moga być dziwne zakłócenia.
Co do pinu 1 pod Machem i twoim kompem, nie mam pojęcia. Jak możesz, to sprawdź np. pod turbocnc, tam jest full konfiguracja wszystkich pinów, i będziesz wiedział czy to software czy hardware.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#3

Post napisał: markcomp77 » 23 sie 2006, 10:13

Czy można zasilać 3 silniki (1,35A 0,65Nm) na sterownikach l297/98 przy 1/2 kroku z trzech niezależnych transformatorów o parametrach: AC - 24V/4A i 7.8V/2A (elektronika)?
można...

ale czy tak będzie taniej?
nie :(
gobo74 pisze:pin 1 LPT w programie Mach2(demo). Niestety pomimo wszekich prób (nawet z BIOSEM) nie udało się uzyskać nic poza zerem logicznym <0,2V.
wszystkiej wyjścia LPT poza liniami danych (od pinu 2 - 9) mają kiepską wydajność prądową... i optoizolacja może tego nie pociągnąć - a na 100% nie mogą te wyjścia pracować szybko :(

dlatego w kanonie sterownia cnc zaczynamy:
STEP_Y/DIR_Y -> lpt_2/lpt_3
STEP_X/DIR_X -> lpt_4/lpt_5
...itd
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
gobo74
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 23 sie 2006, 02:23
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: gobo74 » 23 sie 2006, 12:40

Dzięki za podpowiedzi!

Z portem LPT zrobię tak, jak pisał kolega markcomp77, tzn. pin1 pozostawię luźny i zacznę od pinu 2. Reszta pinów działa poprawnie (wejściowe i wyjściowe).

Z trafami sprawa wygląda tak, że nie mam potrzeby kupowania ich, ponieważ je posiadam (odzysk z drukarek EPSON FX1050). Wg podpowiedzi tylko w jednym pozostawię obwód RC i połączę je sygłałem synchro.

Zastanawiam się tylko nad połączeniem sygnału enable do trzech osi jednocześnie. Sprawdzę, jak się będzie zachowywało.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika

Boni
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 98
Rejestracja: 10 lip 2006, 18:25
Lokalizacja: Grodzisk Maz

#5

Post napisał: Boni » 23 sie 2006, 14:57

Daj jedno trafo, a z enable nie ma prawa być kłopotu, L297 bierze od 10 do 100uA na tym wejściu, trzeba baaardzo coś skopać (pomylić rezystory podciągające czy coś) żeby dowolny pin LPT nie uciągnął 3x enable L297


Autor tematu
gobo74
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 23 sie 2006, 02:23
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: gobo74 » 26 sie 2006, 00:24

Witam ponownie1

1. Problem LPT pod WinXP rozwiązałem tak:
- BIOS - ustawienia: BIDIRECTIONAL i druga zakładka ENABLE (do wyboru m.in. enable, disable, auto, os system) - wszystko zależy od BIOSU (ja mam pod PIII i procek 1GHz, 256RAM)

2. programik LPT Userport do pobrania http://www.writelog.com/support/lpt_por ... ows_nt.htm

3. W Mach2 ustawienia (w zasadzie standart) X - pin2-step, pin3-dir, itd.

i DZIAŁA!!!
...przy odpowiednich "ustawieniach silnika" (w menu) widać działanie poszczególnych portów na "monitorze LED" nawet po optoizolacji (na układach PS2652 prod NEC). Opto radzi sobie dobrze!

A sprawa trzech osobnych trafo... też rozwiązana!
Skoro je posiadam, to podłączę! I tak zrobiłem - rezultat - tylko 2 elementy się grzeją: l298 z radiatorem i silniki. Trafa chłodne. Zajmuje to więcej miejsca niż pojedyncze toroidalne, ale w końcu za darmo - z odzysku! 5V stab. z jednego z nich (oś Z najmniej eksploatowana), z pozostałych pewnie na zasilanie małych przekaźników, wentylatorów itp.

Inne wnioski:
KCam4 - działa bez ingerencji w ustawienia LPT, ale niestabilnie. (dostępne sygnały ENABLE na każdą oś)
Mach2 - spore wymagania dla portu LPT, większe możliwości importu i przede wszystkim większa stabilność (tylko dla XP, a szkoda).

Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”