Zamiana obrotów wrzeciona 0-24 tys/obr. na napięcie 0-10V

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

Zamiana obrotów wrzeciona 0-24 tys/obr. na napięcie 0-10V

#1

Post napisał: gmaro » 12 mar 2012, 21:15

Witam,

Mam taki nietypowy problem , chodzi o to jak lub czym zmierzyć obroty rzeczywiste wrzeciona i przeskalować na napięcie wyjściowe od 0-10 V .
Wrzeciono kręci się z prędkością od 0-24000 obr/min .

Może ktoś z kolegów spotkał się z takim problemem przy tych obrotach .


Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Tagi:

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#2

Post napisał: rockykon » 12 mar 2012, 21:20

a chce kolega miec sprzężenie zwrotne czy nie koniecznie ?

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#3

Post napisał: FDSA » 12 mar 2012, 21:24

Kleisz na wrzecionie tarczkę białe czarne bierzesz transoptorek procesorek liczysz przerabiasz PWMem na napięcie 0-10. wielkość urządzenia pół pudełka zapałek.

Problem jaki się pojawi to dynamika obrotów. Żeby do dobrze działało to trzeaby zrobić dwie tarcze i dwa transoptory i się przełączać bo przy pojedynczym zakresie będziesz miał przy niskich obrotach małą dokładność/małą szybkość działania przy obrotach niskich i problem z odczytem przy prędkościach wysokich. Lepiej założyć działanie wrzeciona od jakiś obrotów wyższych tak aby zmniejszyć zakres mierzony.

Będziesz miał z tym problem to się odezwij na PW coś poradzimy.

Pozdrawiam
FDSA
Ostatnio zmieniony 12 mar 2012, 21:27 przez FDSA, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#4

Post napisał: gmaro » 12 mar 2012, 21:25

Jest potrzeba pomiaru rzeczywistej prędkości obrotowej , która da nam odzwierciedlenie w napięciu 0-10V . Napięcie to będzie dalej obrabiane w programie.
FDSA pisze:Kleisz na wrzecionie tarczkę białe czarne bierzesz transoptorek procesorek liczysz przerabiasz PWMem na napięcie 0-10. wielkość urządzenia pół pudełka zapałek.
A co z obrotami 24 tys ?
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#5

Post napisał: FDSA » 12 mar 2012, 21:28

A gdzie tu problem? Optyka bywa szybka :)

Przeczytaj mojego pierwszego posta jeszcze raz bo zrobiłem mały edit :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#6

Post napisał: gmaro » 12 mar 2012, 21:30

FDSA pisze:Przeczytaj mojego pierwszego posta jeszcze raz bo zrobiłem mały edit
Byłem szybki.. ale do rzeczy chętnie zlecę wykonanie takiego elektronicznego pudełeczka ..
Obroty wrzeciona są regulowane w zakresie 3000-24000 :wink:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#7

Post napisał: FDSA » 12 mar 2012, 21:55

No to mamy deal :) hehe

Mam gdzieś stary układ jeszcze z mojej poprzedniej maszynki... przylepie jutro kawałek izolacji do kresa i zobaczymy jak to będzie smigać.

Reszta mniemam że na PW ewentualnie GG

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: tuxcnc » 13 mar 2012, 07:13

FDSA pisze:Kleisz na wrzecionie tarczkę białe czarne bierzesz transoptorek procesorek liczysz przerabiasz PWMem na napięcie 0-10. wielkość urządzenia pół pudełka zapałek.
Czy może być coś bardziej idiotycznego od przerabiania procesorem impulsów w impulsy ?

Wyjście impulsów z tarczy kodowej podajemy na multiwibrator monostabilny (np. na układzie 555) i dostajemy klasyczny PWM.

.

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#9

Post napisał: Yogi_ » 13 mar 2012, 08:00

gmaro pisze:jak lub czym zmierzyć obroty rzeczywiste wrzeciona
Obrazek
http://allegro.pl/cyfrowy-bezdotykowy-t ... 65602.html
a jak Ci się nie śpieszy:
http://www.ebay.pl/itm/LCD-Digital-Lase ... 2c5bf1c1ba zawsze kilka złotych taniej.
Pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#10

Post napisał: FDSA » 13 mar 2012, 08:17

tuxcnc pisze:Czy może być coś bardziej idiotycznego od przerabiania procesorem impulsów w impulsy ?
Jak znam Twoją butną naturę to nie będę odpisywał zaczepnie :P Natomiast zastanowiłeś się jak taki ma wpływ na liniowość pomiaru zwłaszcza w skrajach zakresu? jak ma się do zmian stałych czasowych ustalania vel oscylacji wyniku zwłaszcza przy niskich obrotach?

Masz rację można to zrobić na 555 ale:

Ponieważ Gmaro produkuje maszyny i to jak ostatnio przeglądałem jego stronę chłopak rozwija sie coraz bardziej na + wiec napisałem o urządzonku które działa porządnie a nie rodem z AVT :) działa ale jak mu się zachce.

Przerobiłem już kilka rozwiązań bo zajmuję się tym na co dzień i zaleta procesora jest to że możesz robić z sygnałem co ci się podoba. Albo brać sygnał z dwóch czujników jak napisałem wcześniej albo zmiana sposobu pomiaru z impulsowego przy dużych obrotach na pomiar czasu impulsu przy małych itd.

Kolejna zaletą jest to że kożystając z powyższego możesz mieć bardzo częsty i dokładny pomiar a nie raz na 2 sekundy. Do tego jeszcze chwila na ustalenie wyjścia na RC (zaraz mi napiszessz ze skoro taki statek kosmiczny to czemu nie DAC) :P A do czego szybki pomiar? bo jeśli sygnał ma być przetwarzany dalej i na jego podstawie ma być sterowane wrzeciono to porządne sprzężenie zwrotne pozwoli na szybkie działanie sterowania przy chęci programisty nawet opartego o szybkości rozpędzania się i zwalniania jako danej wejściowej do obliczeń jaka ilość mocy jest potrzebna na dołożenie lub odjęcie od aktualnej żeby utrzymać wartości zadane.

Jak zapewne wiesz temat sterowania wielkości wolnozmiennych do tego obarczonych bezwładnością jest dość obszerny i skomplikowany wiec moim zdaniem bardzo proste rozwiązanie nie da tutaj cudownych rezultatów.


Ufam że wystarczająco opisałem własne zdanie na temat wyższości rozwiązania mojego nad sposobem AVT poskładania tego na killku elementach.

Pozdrawiam
FDSA

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”