Sygnały wyjściowe enkodera w silniku YASKAWA SGMP-04V316

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
szakal140
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 12 sie 2004, 03:51
Lokalizacja: krakĂłw

Sygnały wyjściowe enkodera w silniku YASKAWA SGMP-04V316

#1

Post napisał: szakal140 » 19 sie 2017, 17:45

Witam serdecznie

Pracuję nad projektem falownika do silników PMSM i napotkałem dziwny problem.
A mianowicie, posiadam silniki YASKAWA SGMP-04V316 wyposażone w enkodery inkrementalne (prawdopodobnie), w zasadzie te silniki to stare parchy z demobilu :mrgreen: . Po przebadaniu wyjść enkodera oscyloskopem stwierdziłem że na pewno mam 2 pary sygnałów A i B przesuniętych o 90 stopni oraz jedną parę Z. Z sygnałami A i B wiem o co chodzi, obsługuję je poprawnie i jakoś wmiarę to chodzi. Jednak na wyprowadzaniu Z spodziewałem się sygnału "zerowania" ? (tak sie to chyba nazywa). A mam coś takiego jak w filmiku poniżej...


[youtube][/youtube]

Sygnał Z jest przedstawiony na analizatorze jako ostatnia para na dole. Widać że zmienia się częstotliwość tego przebiegu w raczej regularny sposób. Obroty silnika są stałe. Silnik pracuje płynnie i nie drga.

Czy może ktoś ma jakiś pomysł co ten sygnał Z wyrzuca ?
Enkoder jest na scalaku JL-028A jednak ciężko do tego coś znaleźć.
Jeśli jest tu ktoś kto ma jakieś doświadczenie z tego typu enkoderami proszę o pomoc.



Tagi:


jarosław pawlik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 196
Rejestracja: 09 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: toruń

#2

Post napisał: jarosław pawlik » 26 paź 2017, 22:18

Mam tak na Yaskawach w maszynie Author 504. Kanał Z ma ciąg impulsów obejmujący jeden okres kanału A lub B - to widać na oscyloskopie w zależności w którą stronę silnik się kręci. W starszych maszynach na kanale Z był tylko jeden impuls raz na 360 stopni. I względem tego impulsu indeksacyjnego ustawiało się tzw. wirtualny punkt zerowy maszyny. Jeśli tych impulsów jest więcej, to określenie punktu zerowego maszyny polega na określeniu przez system tzw. bitu znaczącego - dla mnie w maszynie jest to określenie wymiaru puntu zerowego maszyny. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”