Sterowanie krokowym za pomocą aparaturki modelarskiej.

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
Cypisek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 33
Rejestracja: 27 sie 2011, 16:13
Lokalizacja: Pleszew

Sterowanie krokowym za pomocą aparaturki modelarskiej.

#1

Post napisał: Cypisek » 07 lip 2012, 15:19

Otóż - szukam sterownika silnika krokowego (uni lub bipolarnego, choć wolałbym bipolarnego), który byłby sterowany tak jak serwo modelarskie (PWM, lewo / prawo), przy czym wychylenie drążka w aparaturze skutkowałoby nie tylko zmianą kierunku obrotów, ale i prędkością.. Typowe serwo ma jakiś zakres pracy, a mnie interesował by pełny obrót silnika, tzn. "w lewo" na drążku oznacza proporcjonalną prędkość obrotów silnika w lewo, a "w prawo" na drążku - analogicznie w prawo. Drążek w pozycji zerowej - silnik stoi w miejscu.
Najbardziej interesuje mnie sama część odbierająca sygnały i przetwarzająca, zaś wyjście można już dopasować do mocy wymaganej przez silnik.
Byłbym wdzięczny za wszelkie linki do gotowych rozwiązań (kompletnie nie znam się na programowaniu).. Znalazłem kilka rozwiązań, ale żadne nie jest dokładnie tym czego szukam (a na przeróbki nie mam umiejętności), stąd prośba do kolegów o pomoc.

Pozdrawiam


TEORIA - wszystko wiemy, nic nie działa
PRAKTYKA - wszystko działa, nie wiemy dlaczego
POŁĄCZENIE TEORII I PRAKTYKI - nic nie działa i nie wiemy dlaczego

Tagi:

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#2

Post napisał: blue_17 » 07 lip 2012, 21:37

Niestety w serwie masz 1 uzwojenie i na dodatek układ interpretujący sygnał PWM a w silniku krokowym masz 2 uzwojenia lub więcej odpowiednio połączone gdzie podajesz po kolei na uzwojenia napięcie, fakt można modulować prąd w uzwojeniach silnika PWM.

Co do użądlenia to trzeba by było zrobić sterownik silnika krokowego interpretujący sygnał po odbiorniku w docelowym urządzeniu jest to do zrobienia tylko że na jakimś procesorze w którym będzie interpreter sygnałów wykwaterowujący odpowiednio sterownik silnika krokowego
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


Autor tematu
Cypisek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 33
Rejestracja: 27 sie 2011, 16:13
Lokalizacja: Pleszew

#3

Post napisał: Cypisek » 07 lip 2012, 22:31

Dokładnie tak jak mówisz. Jak działa serwo czy krokowy ta ja doskonale wiem, i właśnie chodzi mi o układ "tłumaczący" modelarski standart PWM na impulsy sterujące krokowym. Pisząc o braku wiedzy miałem na myśli wiedzę programistyczną, bo z częścią elektroniczną dam sobie radę bez problemu :grin: - dlatego szukam gotowego rozwiązania (ale bezskutecznie..). Owszem - mam pół wiadra innych rozwiązań, ale wszystkie by trzeba przerabiać :cry: ..
W załączniku jest pdf z kilkoma rozwiązaniami sterowania silnikiem krokowym za pomocą Attiny13. Szczególnie podoba mi się ostatnie zadanie - Układ zdalnego pozycjonowania kamery, ale jest to sterowanie potencjometrem, czyli odpada :cry: .. Dysponuję hexami do każdego zadania, ale na niewiele się one przydadzą - i tak jest ze wszystkimi innymi projekcikami..
Załączniki
KONKURS 555.pdf
(3.61 MiB) Pobrany 649 razy
TEORIA - wszystko wiemy, nic nie działa
PRAKTYKA - wszystko działa, nie wiemy dlaczego
POŁĄCZENIE TEORII I PRAKTYKI - nic nie działa i nie wiemy dlaczego

Awatar użytkownika

blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#4

Post napisał: blue_17 » 07 lip 2012, 23:39

Zapewne chodzi Ci o sterowanie pozycja jakiejś kamerki albo coś podobnego. Jeśli tak skontaktuj się z kolego oprawcafotografii wiem że on bawi sie modelami i takimi zabawkami również.

Pozdrawiam
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


Autor tematu
Cypisek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 33
Rejestracja: 27 sie 2011, 16:13
Lokalizacja: Pleszew

#5

Post napisał: Cypisek » 07 lip 2012, 23:47

Dokładnie - sterowanie, ale panelem. Wiem że podobny efekt można osiągnąć przerabiając serwo na "bezkońcowe", ale to wiązało by się z zakupem odpowiednio mocnych serw - a silników krokowych mam pół wiadra (dosłownie) :!:
Dzięki za namiary, spróbuję się z nim skontaktować :smile:

Pozdrawiam
TEORIA - wszystko wiemy, nic nie działa
PRAKTYKA - wszystko działa, nie wiemy dlaczego
POŁĄCZENIE TEORII I PRAKTYKI - nic nie działa i nie wiemy dlaczego


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#6

Post napisał: oprawcafotografii » 08 lip 2012, 07:55

Tak jak piszesz - serwo przerobione na 360st. Najprosciej i najtaniej. Serwo kupisz juz za kilka dolcow czy kilkadziesiat zl.

Ps. Aaaa czekaj, mam takie serwa 360st ktore okazaly sie za duze dla mnie, sprawdze pozniej...


Q


Autor tematu
Cypisek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 33
Rejestracja: 27 sie 2011, 16:13
Lokalizacja: Pleszew

#7

Post napisał: Cypisek » 08 lip 2012, 11:31

Witaj, i dzięki za zainteresowanie :wink:
Z serwem byłby taki problem, że mam tylko kilka małych, a że nie wiem jaka wielkość była by potrzebna więc trudno by mi było decydować jaką wielkość kupić.. Z kolei po drugie krokowych mam duuuużo, więc chciałbym je wykorzystać. Z kolei po trzecie - rozwój polega na wymyślaniu czegoś czego do tej pory nie było, więc twórca miałby stałe miejsce w annałach modelarstwa :razz: .. I z kolei po czwarte - sterowanie kamerką to tylko jedna z opcji, a taki układ mógłby być użyty w wieeeelu innych rozwiązaniach..
Mógłbym tak wymieniać przez pół godziny, ale wszystko sprowadza się do braku akurat takiego rozwiązania - więc wciąż stoję w miejscu (jeśli nie da rady to użyję serw, ale to ostateczność..)

Pozdrawiam
TEORIA - wszystko wiemy, nic nie działa
PRAKTYKA - wszystko działa, nie wiemy dlaczego
POŁĄCZENIE TEORII I PRAKTYKI - nic nie działa i nie wiemy dlaczego


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#8

Post napisał: oprawcafotografii » 08 lip 2012, 11:34

Cypisek pisze:Z kolei po trzecie - rozwój polega na wymyślaniu czegoś czego do tej pory nie było, więc twórca miałby stałe miejsce w annałach modelarstwa...
No to daj znac jak juz sie rozwiniesz ;)

q


Autor tematu
Cypisek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 33
Rejestracja: 27 sie 2011, 16:13
Lokalizacja: Pleszew

#9

Post napisał: Cypisek » 08 lip 2012, 11:44

:mrgreen:
TEORIA - wszystko wiemy, nic nie działa
PRAKTYKA - wszystko działa, nie wiemy dlaczego
POŁĄCZENIE TEORII I PRAKTYKI - nic nie działa i nie wiemy dlaczego


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#10

Post napisał: pukury » 08 lip 2012, 12:05

witam.
gdyby nie chodziło o " zapisanie się w annałach " - cy generalnie przejście do historii ( pomniki , itp ) - to można by to zrobić " po inżyniersku " .
tzw " metodą polipa " :lol:
do serwa mocujemy 2 potencjometry i mikro styki ( małe krańcówki ) .
krańcówki ustalają kierunek - DIR , a potencjometrami ustalamy częstotliwość STEP .
dalej chyba wszystko jasne .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”