PWM Generator

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
mag32
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 391
Rejestracja: 31 paź 2004, 13:34
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

PWM Generator

#1

Post napisał: mag32 » 18 kwie 2008, 14:42

Czy ma ktoś jakiś pomysł i się nim podzieli w takim problemie:
Generator PWM z przestrajaniem częstotliwości potencjometrem w zakresie około 10kHz do 200kHz i jednocześnie drugi potencjometr regulujący stopień wypełnienia.
Jedno i drugie da się zrobić na 555, ale osobno, nie wiem czy i jak zrobić to razem.

A może istnieje jakiś układ realizujący to zadanie ?


Mierz co mierzalne,
a niemierzalne uczyń także mierzalnym"
(Galileo Galilei)

Tagi:


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#2

Post napisał: jarekk » 18 kwie 2008, 17:31

Mały PIC albo AVR ??

Większosc 8 nóżkowych mikroprocesorów z wbudowanym oscylatorem oraz przetwornikiem A/C


ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: ali » 18 kwie 2008, 17:39

Tez bym polecal zastosowanie mikroprocka, bez problemu bedzie mozna uzyskac dowolne charakterystyki przestrajania. Jesli nie zalezy na gabarytach to ATmega8 sa latwo dostepne tanie i maja mase zasobow.
pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#4

Post napisał: Leoo » 18 kwie 2008, 18:18

Też lubię procesory, mimo to proponuję przetestować poniższy układ. Kiedyś budowałem regulator do modelu i takie coś działało. Regulacja częstotliwości odbywa się jednym oporem i powinna działać. Dla C2 = 1n i R2+P2 = 100k, układ oscylował blisko 1kHz. Oczywiście elementy te trzeba dobrać eksperymentalnie dla żądanego zakresu. Kość najlepiej CMOS.
Załączniki
PWM555.pdf
(9.71 KiB) Pobrany 761 razy


Autor tematu
mag32
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 391
Rejestracja: 31 paź 2004, 13:34
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

#5

Post napisał: mag32 » 18 kwie 2008, 21:14

Wiem, że można na procku, ale właśnie tego bym chciał uniknąć.
Czy w powyższym układzie uzyskałeś również regulacje wypełnienia czy tylko częstotliwości ?
Mierz co mierzalne,
a niemierzalne uczyń także mierzalnym"
(Galileo Galilei)


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#6

Post napisał: jarekk » 18 kwie 2008, 22:25

Leoo pisze:Oczywiście elementy te trzeba dobrać eksperymentalnie dla żądanego zakresu. Kość najlepiej CMOS.
Po troszę też dla konkretnej kości :-(


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#7

Post napisał: Leoo » 18 kwie 2008, 23:13

mag32 pisze:Czy w powyższym układzie uzyskałeś również regulacje wypełnienia czy tylko częstotliwości ?
Wydawało mi się, że dość jasno wyraziłem się na schemacie ale mogę powtórzyć. P1 służy do regulacji wypełnienia od 0% do 100%, P2 służy do regulacji częstotliwości.
jarekk pisze:Po troszę też dla konkretnej kości
Ta konkretna kość kosztuje mniej niż najtańszy procesor. Nie potrzebuje kompilatora, symulatora, programatora, ani programisty, nie posiada systemu przerwań i nigdy się nie zawiesi.
Etap życia, kiedy wkładałem procesor gdzie popadnie, mam już za sobą. Rozwiązania sprzętowe (kombinacyjne) są najszybsze, dla tego procesory nigdy nie wyprą układów programowalnych.


ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: ali » 19 kwie 2008, 12:08

Teraz pchasz wszedzie FPGA ? Co ma programowalny uklad kombinacyjny do 555 ?

Absolutnie sie zgodze, ze wszystko ma plusy i minusy.
Jesli uklad ma byc prosty nie musi byc precyzyjny, ani miec scisle okreslonej charakterystyki istotnie 555 styknie, mozna na tym zrobic mruganie lampkami choinkowymi i pewnie nikt nie zauwazy roznicy pomiedzy 555 a mikroprockiem.

Natomiast jesli sa juz jakies wymagania co do precyzyji, albo charakterystyki przestrajania to jednak mikroprocek bedzie lepszym wyborem... kwestia ceny wspomniany przezmnie ATmega8 to koszt niecalych 5pln, wiec mysle ze nie zabija, a sa tez tansze jeszcze.
Oczywiscie trzeba umiec programowac!!
Srodowisko programistyczne mozna sciagnac ze strony producenta ZA DARMO (i masz tam: kompilator i debugger(symulator)), programator mozna zrobic na paru elementach, ktore beda mniej kosztowac niz obudowa do nich.

Co do wieszania sie, dobrze napisany program z dobrze skonfigurowanym prockiem nie ma prawa sie zawiesic. Zreszta w FPGA tez mozna zrobic uklad, ktory da sie wzbudzic i zrobi sie piekny generator bo czasy propagacji pomiedzy bramkami sa niezerowe wiec 'wieszalnosc' ukladu zalezy glownie od konstruktura.

Uzywa sie tego co jest wygodne i ma sens.
Nie jest tak, ze mikroporcki sa 'BE' a FPGA jest 'AJA' jedno sie sprawdzi tu drugie gdzie indziej. Ja wyroslem z podejscia, ze "nie bede polowal armata na muche" , jesli lata mi mucha a ja mam armate pod reka to z niej wale bo szkoda mojego czasu na szukanie lapki, a i moze sie okazac, ze w obstawie muchy bylo stado szerszeni wiec i tak po armate siegnac trzeba.
pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 19 kwie 2008, 12:45

witam!
myślę sobie żę rozwiązania powinny być adekwatne do okoliczności .
jeżeli można coś załatwić w sposób prosty i szybki to tak trzeba ( to raczej jasne ) .
jak potrzebuje prosty generator ( np. ) przestrajany to na 4060 zrobię go za 10minut ( pomijając to że mam w szafie gotowy ) .
oczywiście że jeżeli ktoś dysponuje tu i teraz oprogramowaniem , sprzętem i co ważne umiejętnościami to weźmie procek .
odnośnie procków to powiem tak - szukałem i pisałem wiele listów do różnych ludzi i po paru dniach - koniec - brak odpowiedzi .
potrzebowałem dość prostą ( dla procka ) aplikację ( sterowanie takiego czegoś :lol:
) , sprawa z pozoru prosta - ale jak dochodzi do szczegółów to kicha .
no i zrobię to " sprzętowo " - będzie więcej liczników itp - ale jak napisał Leoo - nie będzie " zwisów " ani resetów .
tak by pewnie było jak bym zaczął się uczyć programowania .
nie każdy musi umieć wszystko .
to za komuny każdy musiał być malarzem , elektrykiem , mechanikiem , itp.
pozdrawiam !
Mane Tekel Fares


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#10

Post napisał: Leoo » 19 kwie 2008, 13:37

ali pisze:Teraz pchasz wszedzie FPGA ?
Jeśli to miał być dowcip, to Koledze nie wyszedł.
Nie trzeba mieć istotnych przedrostków przy nazwisku, by rozsądnie posługiwać się elektroniką. Nie bronię Koledze pisać softu na PC, czy nawet PLC, żeby zapalić lub zgasić żarówkę - wolnoć Tomku... Nieliczenie się z kosztami jest dobre tylko do pewnej granicy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”