Poszukuję oprogramowania

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
amigraf
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 30 lis 2004, 06:32
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Poszukuję oprogramowania

#1

Post napisał: amigraf » 24 paź 2006, 20:20

Poszukuję oprogramowania , które współpracowałoby z liniałami odczytu cyfrowego.
Chodzi o to, że zadaję frezarce obróbkę np. na długości 100 mm liniał mierzy precyzyjnie wykonaną drogę i po dojechaniu do końca zadanej linii zatrzymuje np. freza..
Programy takie były używane np. w drążarkach, frezarkach numerycznych.
Interesują mnie 3 osie , ale 2 też mi wystarczą.
Moge się zrewanżować dokumentacja plotera grawerująco frezującego, dużego 1000 x 500
lub małego 500 x 250 mm.
Kto pomoże ?
Jestem biegły w mechanice precyzyjnej i mogę w czymś pomóc.[/b]



Tagi:


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#2

Post napisał: pit202 » 24 paź 2006, 21:19

moze zrobic to tak : sterownik uhu , zamiast enkodera podpiac liniał na osi , sterowanie z dowolnego programu step/dir ?
PiteR


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#3

Post napisał: olo_3 » 27 paź 2006, 20:15

Niestety nie zgodzę się z przedmówca.

W wypadku gdy podłączysz tylko jedno sprzężenie zwrotne (liniał) do sterownika UHU serwomotor będzie wpadał w rezonans (kręcił prawo/lewo w małych skokach) w celu ustabilizowania swojej pozycji.

Natomiast lepszym pomysłem jest kupienie sterowników obsługujących podwójna pętle sprzężenia zwrotnego, np. w tej firmie http://www.agmasal.pl/ (maja wszystko co trzeba i są stosukowo tani) i wprowadzenie takiej kombinacji: enkoder na silniku + listwy pomiarowe na osi (np. te: http://www.ergwind.pl/oferta_05.htm ) niestety minus jest taki, ze jest to zacznie droższe rozwiązanie niż UHU

Nie znam tez oprogramowania amatorskiego które obsługuje 2 sprzężenia zwrotne. Takie rzeczy maja tylko profesjonalne systemy takie jak sinumerik itp.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#4

Post napisał: Piotrjub » 27 paź 2006, 21:38

Co prawda nie testowałem takiego rozwiązania jeszcze.
Ale draiwer jaki robię do serwa BLDC będzie obsługiwał podwójną pętle sprzężenia zwrotnego (enkoder + liniał).
W uproszczeniu można powiedzieć że będą 2 PID-y nazwijmy je wewnętrzny (enkoder) i zewnętrzny (liniał). Zewnętrzny będzie kontrolował oczywiście (bardzo łagodnie) prace enkodera.
Rozwiązanie takie założone było dlatego że też zakładaliśmy możliwość wpadania w rezonans serwosilników ale to wyjdzie w praniu.
Obsługa 2 sprzężen zwrotnych nie jest zalezna od oprogramowania a przynajmniej nie musi moze robic to bardzo inteligentny draiwer.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”