pompa

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
donalt
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 26
Rejestracja: 13 lip 2009, 07:33
Lokalizacja: Toruń

pompa

#1

Post napisał: donalt » 26 cze 2011, 23:50

witam,
czy moglby mnie ktos nakierowac jaki typ pompy stanowi pompka spryskiwacza od samochodu ? chodzi mi o typowa pompe, uzywana w starszych modelach aut - tloczna czy wyporowa? czy dysponuje ktos jakimis informacjami na temat budowy i zasady dzialania takich pomp? nie chodzi mi o dokladne jej sterowanie od strony motoryzacyjnej. chodzi mi raczej o informacje na temat samej pompki np. jak zbudowany jest wirnik silnika w takiej pompie, w jaki sposob przetlaczana jest woda, ewentualnie o typowe parametry dla takich pomp - napiecie zasilania, prad znamionowy, wydajnosc itd.
dzieki z gory



Tagi:


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#2

Post napisał: skoczek » 27 cze 2011, 00:17

Witam serdecznie.
W starszych samochodach stosowane były pompki perystaltyczne.
Jeden z Kolegów na forum (Jaszuk88) skonstruował sobie taką do nakładania kleju.
https://www.cnc.info.pl/topics85/naklad ... vt7208.htm .
W samochodzowej pompce zamiast łożysk są zastosowane kulki, ale zasada pracy jest taka sama.
Pozdrawiam, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: creative1agh » 27 cze 2011, 00:34

maluch, ale nie każdy, zależy od serii miał właśnie perystaltyczną, a np łada samara z 94 - zwykły plastikowy, prosty wirniczek nasunięty na oś ślinika ( coś a'la wirnik łopatkowy, wejście płynu na środku wirnika, wyjście z boku), a to wszystko zanurzone częściowo w płynie.
Z tą perystaltyczną mam nie miłe wspomnienia - niezawodna właściwie, ale potwornie głośna :), ta druga - coż :) z czasem wirnik zaczął się zsuwać z ośki i tak do kilku latach użytkowania powoli działała coraz słabiej i słabiej, aż w końcu przestała - starł się do cna :)


Autor tematu
donalt
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 26
Rejestracja: 13 lip 2009, 07:33
Lokalizacja: Toruń

#4

Post napisał: donalt » 27 cze 2011, 07:20

o pompach perystaltycznych w internecie informacji mnostwo. chodzi mi wlasnie o ten drugi typ, ten gdzie ciecz ma kontakt z czesciami aktywnymi pompki.

[ Dodano: 2011-06-27, 07:40 ]
nie chcialem zakladac nowego tematu by nie zasmiecac forum. mam jeszcze jedno pytanie - troche glupie, ale chialbym sie upewnic. jak obliczyc doswiadczalnie wydajnosc takiej pompy? jesli przy testach, przy danym napieciu, pompa przepompowala pewna objetosc cieczy w jakims czasie to wydajnosc na cykt to po prostu ta przepompowana objetosc w ml przez czas w sekundach?


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: diodas1 » 27 cze 2011, 15:14

Ogólnie dobrze kombinujesz, z tym ze o ile w pompach perystaltycznych wydajność jest wartością dość stabilną i zależną od obrotów napędu to w wirnikowych zależy dużo silniej od całego jej otoczenia. Chodzi tu o opory przepływu cieczy zależne od średnic i długości wężyków (rurek). Drugi istotny parametr to wysokość na jaką tej pompce każemy tłoczyć ciecz. Zależność wydajności tłoczenia od wysokości nie jest liniowa. Do tego dochodzą komplikacje związane z temperaturą cieczy, jej lepkością... Dlatego praktycznie wydajność pompy dla konkretnego zastosowania lepiej jest mierzyć w docelowych warunkach pracy. Właśnie z powodu lepszej stabilności pracy pomp perystaltycznych nadają się one lepiej gdy potrzebna jest precyzja regulacji wydajności (różne dozowniki cieczy) a wirnikowe gdy potrzebna jest większa wydajność.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”