Oscyloskop niewyrazny odczyt

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

Oscyloskop niewyrazny odczyt

#1

Post napisał: blasterpl » 20 lis 2015, 18:09

Kopiłem używany oscyloskop Gould 1604 narazie muszę się go nauczyć obsługiwać . Po włączeniu jest bardzo niewyraźny obraz , kropka jest wyświetlana jako małe kółeczko i do tego jeszcze rozmyte . Z czasem ok 10min obraz staje się ostry i jest ok. Lampa padła czy może da się to jakoś wyregulować :?:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#2

Post napisał: mc2kwacz » 20 lis 2015, 19:49

Lampa nie z gumy, żeby miała na to wpływ. Płynie regulacja zbieżności - albo sam układ regulacji ostrości albo cały zasilacz. Trzeba znaleźć serwisówkę albo przynajmniej dane katalogowe lampy, bo jak widzę to jest lampa oscyloskopowa a nie kineskop. I się pobawić :)

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#3

Post napisał: cnccad » 20 lis 2015, 20:36

w tym oscyloskopie często siadał potencjometr ( jak pamiętam , to trzeci od lewej :?: )
Niby reguluje , ale tak jak by mu brakowało zakresu.
Również
Bolączką było to że jak był długo nie używany to się obraz rozmywał. Trochę trzeba było go zostawić by usterka ustąpiła.
Dzień przerwy w pracy i znów to samo. Brak ostrości.
I jak dobrze pamiętam , w zasilaczu chyba wymieniłem wszystkie elektrolity.
Wydaje się mi że to jest bolączka w tej serii oscyloskopów czyli Gould 16xx
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#4

Post napisał: blasterpl » 20 lis 2015, 21:06

Sprzęt stal raczej długo nie używany , sprzedawca pisał ze to pozostałości po ojcu . Zauważyłem ze jak go włączyłem ponownie po ok. 1h to szybciej "doszedł do siebie" . Potencjometr ostrości raczej dobry bo najlepszy obraz jest mniej więcej w połowie obrotu.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#5

Post napisał: cnccad » 20 lis 2015, 21:20

no to kondensatory elektrolityczne wymień i powinno pomóż.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#6

Post napisał: RomanJ4 » 21 lis 2015, 17:22

pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#7

Post napisał: blasterpl » 21 lis 2015, 17:52

Wyczaiłem dziś ze przełącznik napięcia zasilania był w pozycji 220V , przełączyłem na 240V narazie testuje.

Wiec nie wiele to dało :neutral: nadal lampa musi się "rozgrzać" z czym da się żyć. Ale nadal jest problem ze znikaniem z ekranu wszystkiego po za wykresem mierzonego sygnału . Dzieje się tak po nagrzaniu sprzętu i tylko po zmianie podstawy czasu na mniejsza od 500µs :shock: .Nieraz znika wszystko a nieraz tak jak na fotce zanika od lewej strony ekranu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#8

Post napisał: mc2kwacz » 21 lis 2015, 20:27

Nooo, gdyby znikało od prawej to by dopiero było dziwne :)
Zacznijmy od podstaw - czy wiesz jak działa oscyloskop analogowy, taki jak ten? Jeśli nie wiesz, to od tego trzeba zacząć.
Możesz bombardować wątek co raz to nowymi sensacjami na temat swojego nabytku, ale to nic nie da. Sprzęt jest do naprawy i najlepiej żeby zabrał się za to ktoś kto ma pojęcie. Chyba że go będziesz co chwila rozbierał i coś wymieniał, aż trafisz :)
Tu na forum możesz co najwyżej dostać "uniwersalną" radę jak od gimnazjalisty-serwisanta PC: "wymień pan elektrolity" ;) Do kompletu można dodać "i pomódl się żeby to wystarczyło". :lol: Akurat to faktycznie może wystarczyć, bo sprzęt jest przede wszystkim stary i co gorsza jak widać zleżały. Rozformowanie się elektrolitów lub nawet wyschnięcie niektórych jest pewne.


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#9

Post napisał: blasterpl » 21 lis 2015, 22:22

O ile brak ostrości na początku można zwalić na uszkodzone elektrolity ( pod wpływem rosnącej temp. parametry tychże wracają do normy) to wcinanie części obrazu zrzucił bym raczej na problem z sama lampą lub jej sterowaniem. Ale co ja tam wiem. Temat założyłem bo może ktoś już przerabiał podobny problem i coś niecoś by nakierował. A może kolega mc2kwacz by się podjął naprawy , wiedza jest jak widzę a chęci :?:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#10

Post napisał: mc2kwacz » 22 lis 2015, 00:14

W lampie myszy nie siedzą i elektronów nie zasłaniają ;) Jest to problem z układem wygaszania i wielce prawdopodobne że wspólnym mianownikiem do wszystkich kłopotów jest zasilacz który szwankuje. To raczej nie jest problem który kumatego serwisanta postawi pod ścianą.

Ja się serwisem nie param, szczególnie nie swojej własności. Chyba że w razie tzw "wyższej konieczności". Cena byłaby niewspółmierna do wartości sprzętu :) Tak więc niestety muszę odmówić.
Zacznij od poszukania serwisówki do tego, będziesz miał łatwiej. Bez schematu o ile znajdziesz chętnego, to i tak będzie dużo drożej.
Serwisówki daje się zdobyć. Ja do wszystkich swoich sprzętów pomiarowych, przynajmniej tych na których mi bardzo zależy, mam pełną dokumentację.

P.S. Schemat znalazłem w 15 sekund:
http://www.eserviceinfo.com/download_st ... rlid=61809
A tu można przebierać:
http://www.eserviceinfo.com/index.php?w ... matics.pdf

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”