Nawijanie taśmy na szpule

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
Kazek2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 05 lis 2009, 21:19
Lokalizacja: Polska

Nawijanie taśmy na szpule

#1

Post napisał: Kazek2 » 06 lis 2009, 08:24

Witam serdecznie.

Konstruuje maszyne której zadaniem jest przewinięcie taśmy z jednej szpuli na drugą w miare z jednakową prędkością jej przesuwu tzn około 21m/mi. Taśma stawia duży opór przewijania.
Chciałbym zastosować silnik 3 fazowy asynchroniczny klatkowy o mocy 0,4kW 1450 obr/min.
Zwracam się do Państwa o pomoc. Czy jest możliwość zastosować falownik tak aby początkowa prędkość silnika wynosiła 240obr/min a w miare nawijania taśmy na szpule prędkość silnika malała do około 80obr/min proporcjonalnie do jej średnicy (średnica rośnie, obroty maleją).
Jestem laikiem w temacie falowników i nie wiem jaki zastosować falownik. Czy można go zaprogramować aby automatycznie zmieniał obroty silnika czy przez czujke?
Może znacie Państwo inne lepsze rozwiązanie (nie mechaniczne) aby zmieniać obroty szpuli czynnej.

Forum przeglądałem i szukałem tematów podobnych, zbliżonych...

Z góry dziękuje



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 06 lis 2009, 09:18

Kazek2 pisze:Czy jest możliwość zastosować falownik tak aby początkowa prędkość silnika wynosiła 240obr/min a w miare nawijania taśmy na szpule prędkość silnika malała do około 80obr/min proporcjonalnie do jej średnicy (średnica rośnie, obroty maleją).
Jest możliwość. Falownik musi mieć wejście umożliwiające zmianę obrotów potencjometrem. Najprościej można wykorzystać coś w rodzaju czujnika poziomu paliwa. Zamiast pływaka mocujemy koło, które podczas przewijania będzie dotykało powierzchni rolki. Potencjometr sprzężony z dźwignią będzie stopniowo zmniejszał obroty w trakcie zwiększania średnicy szpuli.
Trzeba się jeszcze upewnić, czy moment obrotowy silnika będzie wystarczający. Prędkości obrotowe aż się proszą o przekładnię 1:5.


grzesiek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 28
Rejestracja: 11 cze 2005, 17:24
Lokalizacja: śląsk

#3

Post napisał: grzesiek » 06 lis 2009, 23:02

można zastosować liniowy pomiar prędkości za pomocą tachoprądniczki sprzęgnietej z nawianą taśmą np. za pomocą gumowej bieżni. Zamiast tacho - można użyć enkodera, ale takie rozwiaznie bedzie droższe, i nic w zamian wiecej nie oferuje w tym przypadku.
Tacho lub enkoder łączymy z falownikiem i gotowe. Jesli zalezy Ci na stałej prędkości taśmy - to... reguluj prędkość taśmy... - tak najprościej.


Autor tematu
Kazek2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 05 lis 2009, 21:19
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: Kazek2 » 08 lis 2009, 21:20

Witam serdecznie :) Po zastosowaniu wzorów M=9550*P/n (Nm) i P=M*n/9550(kW) okazało się że moc i moment są za małe jak i wcześniej przyjęte przełożenie 1:3 Teraz przyjąłem przełożenie 1:15 -słuszna uwaga :) Jeśli chodzi o pomiar prędkości to jeszcze nie podjąłem decyzji jak mierzyć ,wyczytałem że dla tachoprądniczki mogą być za małe obroty to i małe prądy.

Dzięki za podpowiedzi.

[ Dodano: 2010-11-20, 22:06 ]
Po dłuższym czasie temat wrócił.

Robię urządzenie które ma przewijać taśmę ze szpulki na szpulkę z jednakową prędkością liniową. Taśma jest hamowana. Zamontowałem motoreduktor z silnikiem 0.75KW 1500 obr/min i falownik Siemensa Micromaster 440 z modułem enkodera i panelem sterowania. Falownik ma zmieniać obroty silnika od 1800 do 350. Brakuje mi jeszcze enkodera z wałkiem na który zamontuje kółko które będzie napędzane przez taśmę. Nie mogę się zdecydować jaki zastosować enkoder. Wałek enkodera przy średnicy kółka fi 60 mm ma się obracać z prędkością ok. 85 obr/min. Proszę o doradę jaki zastosować enkoder? Jeśli obroty enkodera są za małe mogę zmniejszyć średnicę kółka na enkoderze lub zrobic przekładnie zębatą.

Z góry dziękuje i pozdrawiam


olepiotr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 108
Rejestracja: 14 lip 2008, 17:13
Lokalizacja: Tarnów/Dania-Lyngby

#5

Post napisał: olepiotr » 20 lis 2010, 22:38

Jako że mojemu tacie dodało post do poprzedniego to pisze ja :P Pomóżcie Mu dobrać enkoder :)

Pozdrawiam i dziękuje
Piotrek
I ja coś próbuje :) http://www.cnc.info.pl/topics60/frezark ... t11705.htm

Całe życie samouk :D


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#6

Post napisał: Leoo » 21 lis 2010, 00:17

Sklep naszego Sponsora oferuje enkodery magnetyczne z nastawianą rozdzielczością. Do tego zadania powinny być odpowiednie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”