zginanie ukośne

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
a_1990
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 lis 2012, 12:27
Lokalizacja: Śląsk

zginanie ukośne

#1

Post napisał: a_1990 » 09 lis 2012, 13:12

Witam,
To jest mój pierwszy post na tym forum więc prosze o wyrozumiałość.
Dostaliśmy do rozwiązania belkę:
Obrazek
o przkroju jak na rysunku
mieliśmy policzyć
1) moment gnący maksymalny - nie miałam problemu - wyszedł na minusie, układ w prawo x w górę y, przedziały od lewej, moment dodatni w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara)
2) główne momenty bezwładności przekroju poprzecznego belki
3) położenie osi obojętnej
I tu mam problem. Bo od wykładowcy usłyszałam że jak sobie obiorę układ współrzędnych będzie dobrze. Podstawiam do wzoru i liczę. ALE: Przeglądałam internet i mnóstwo książek i mam wrażenie że ostateczne wzory zależą od obranego już na początku układu współrzędnych.
I teraz moje pytania:
1) jaki układ mam obrać do liczenia głownych momentów bezwładnosic?
2) mam policzone Imax, Imin - jakie mają one zwroty?
3) biorę się za liczenie osi względem nowego układu - jak teraz wygląda mój układ? zy?? czy dalej xy?? w jaką stronę są skierowana??
4) jak wygląda mój wzór na równanie osi obojętnej ( bo co wezmę książkę to się różnią znakami )
5) do obliczen biorę wartośc bezwzględną mojego mg max?
6) jak umiejscowić i narysować moj moment mgmax i nowym układzie wspolrzędnych i rozłozyc go na mcos i msin???
Bardzo prosze o pomoc, bo ja sie już tu pogubiałam...



Tagi:


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#2

Post napisał: pabloid » 09 lis 2012, 14:54

a_1990 pisze:1) jaki układ mam obrać do liczenia głownych momentów bezwładnosic?
dowolny, mający początek w sródku ciężkości przekroju
a_1990 pisze:2) mam policzone Imax, Imin - jakie mają one zwroty?
żaden, bo momenty bezwładności są wielkością skalarną a nie wektorową
a_1990 pisze:3) biorę się za liczenie osi względem nowego układu - jak teraz wygląda mój układ? zy?? czy dalej xy?? w jaką stronę są skierowana??
??
a_1990 pisze:4) jak wygląda mój wzór na równanie osi obojętnej ( bo co wezmę książkę to się różnią znakami )
Bo znaki trzeba samemu ustalać ze zwrotu wektorów- dla wielkości które są wektorami, czyli w przypadku tego równania dla momentów zginających.
a_1990 pisze:5) do obliczen biorę wartośc bezwzględną mojego mg max?
jak wyżej- moment jest wektorem- ma zwrot więc skoro go policzylaś jak piszesz, no to jak rozumiem zwrot znasz.
a_1990 pisze:6) jak umiejscowić i narysować moj moment mgmax i nowym układzie wspolrzędnych i rozłozyc go na mcos i msin???
jak wyżej- moment jest wektorem- ma zwrot
a_1990 pisze:rozłozyc go na mcos i msin???

7 klasa szkoły podstawowej


Autor tematu
a_1990
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 lis 2012, 12:27
Lokalizacja: Śląsk

#3

Post napisał: a_1990 » 09 lis 2012, 15:30

żaden, bo momenty bezwładności są wielkością skalarną a nie wektorową
może źle si wyraziłam. chodzi mo to jak jest w tym przykładzie
przykład
że potem podpisuje się jedną oś względej której moment bezwładności osiąga min lub max. Jakie im nadaje zwroty? I dalej na tym przykładzie: obrócone osie już nie są x,y tylko yz i y jest skierowana inaczej, dlaczego?
Wyjaśniając: belkę policzyłam z układu x w prawo, y do góry - standardowego
do obliczania momentow użyłam tego samego układu wsp
oś x obracam o -17 stopni
moj moment osiąga max względem przesuniętej osi y a min względem przesuniętej x ( sprawdzając warunek (Ix-Iy)cos2alfa>0
i teraz chcę zacząć liczyć oś obojętną. W podanym przykładzie układ wsp się zmienia na yz. Dlaczego? Jak się zmieni u mnie i będzie wyglądał?
6) jak umiejscowić i narysować moj moment mgmax i nowym układzie wspolrzędnych i rozłozyc go na mcos i msin???

nie wiem po prostu jak działa mój moment, ktory jest ujemny biorąc pod uwagę to wszystko co napisałam. W przykładzie leży wzdłuż "starej" osi x.

wiem, że to co piszę jest chaotyczne. Jeżeli piszę niezrozumiale to może chociaż wytłumaczysz mi ten przykład, ktory przytoczyłam? Tzn dlaczego osie się zmieniają i dlaczego moment jest skierowany tak a nie inaczej?


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#4

Post napisał: pabloid » 09 lis 2012, 16:58

a_1990 pisze:W podanym przykładzie układ wsp się zmienia na yz. Dlaczego?
dlatego, że masz do czynienia z przestrzennym układem współrzednych: oś x=oś belki, y jest pionowa, a z pozioma, prostopadła do osi belki. Osi z nie widać patrzac na elewację belki, widać ją w przekroju belki.
a_1990 pisze:nie wiem po prostu jak działa mój moment, ktory jest ujemny
Moment ujemny rozciąga górne włókna. Jego wektor jest na osi z w prawo. W zależności od przyjęcia zwrotu osi z jest to albo moment dodatni lub ujemny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”