Rozwiązanie nakrętki pociągowej.

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Rozwiązanie nakrętki pociągowej.

#1

Post napisał: RobWan » 08 sty 2005, 22:44

Witam.

Natknąłem się na to rozwiązanie i proszę o opinie co o tym myślicie. Jak na rozwiązanie amatorskie to opory są bardzo małe i zużycie mniejsze niż przy normalnej nakrętce.
http://tiny.pl/8nx (w meni wybrać "mechanika 8")
Robert
Ostatnio zmieniony 06 cze 2017, 05:00 przez RobWan, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


grzesiek10
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 14 sie 2004, 22:33
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: grzesiek10 » 09 sty 2005, 00:27

Podoba mi się to rozwiązanie. Tylko zajmuje dużo miejsca, gdyby zastosować mniejsze łożyska to kto wie :D może zastosuje je w mojej maszynce pomyśle. Ogólnie doskonały pomysł.

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#3

Post napisał: chomikaaa » 09 sty 2005, 00:33

link nie dziala


Autor tematu
RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#4

Post napisał: RobWan » 09 sty 2005, 01:07

No i można kasować luz bez zbytniego zwiększania oporu. Tak mi wpadł teraz pomysł jak kasować luz automatycznie. Oś jednego z wałków byłaby osadzona w nakrętkach z tworzywa, aby nie było luzów i cały czas dokręcana za pomocą sprężyny. W miarę powstawania luzu sprężyna poprzez obrót nagwintowanej osi wałka przesuwa go i kasuje luz.

Robert

[ Dodano: 2005-01-09, 01:26 ]
Faktycznie strona przestała działać. Ma ją, ale nie wiem czy można tak bez zgody wstawić tu te zdjęcia. :?

Robert :


grzesiek10
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 14 sie 2004, 22:33
Lokalizacja: podkarpackie

#5

Post napisał: grzesiek10 » 09 sty 2005, 12:30

Link jest ok tylko trzeba próbować raz się otwiera a raz nie. Raz miałem problem, a dwa razy mi się udało otworzyć stronkę bez problemów. Co do luzów to myślę że dopiero po długiej pracy mogą się takowe utworzyć a kasowanie ich rozwiązałbym w inny sposób mianowicie poprzez przesunięcie względem siebie tych trzech wałków chodziło by tu przecież o bardzo małe odległości.

Awatar użytkownika

MAAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 409
Rejestracja: 10 wrz 2004, 09:40
Lokalizacja: Kielce

#6

Post napisał: MAAK » 09 sty 2005, 14:26

Wita MAAK
CNC Rozwiązanie nakrętki pociągowej

Ja mam zamiar zastosować napęd według mojego pomysłu bez śruby i prowadnic
Rozwiązanie jest robione do mojej maszyny pole robocze 2200 x1200mm
W ten sposób można zaoszczędzić ok. 10 razy mniej forsy w porównaniu do śrub kulowych i prowadnic liniowych
I wszystko się kręci!!
Nie ma tarcia czy ślizgania, a i jeszcze jedno dla mnie ważne nie ma smaru na którym się osadzają, przyklejają wióry czy inne nieczystości (łożyska są zamknięte) ??

MAAK
Załączniki
Prowadnico-Napęd.jpg
Prowadnico-Napęd.jpg (21.81 KiB) Przejrzano 3010 razy

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#7

Post napisał: chomikaaa » 09 sty 2005, 15:38

widze tu pewne wady konstrukcji :
-skok sruby pociagowej jak sie ma w stosunku do silnikow200krokowych jakie to przelozenie bez dodatkowej przekladni nie da rady bo silnik musialby miec olbrzymi moment
-dopasowanie sruby tzn jej gwintu skoku tak aby luzow nie bylo (raczej niemozliwe)luz wystopi ze wzgledu na lozyska kazde z nich jakis posiada
-trzeba zastosowac 2 mechanizmy aby nie wystapil efekt zukosowania bramy
-efekt i tak wystopi ze wzgledu na prace wrzeciaona lozyska nie trzymaja idealnie osi kazde lozysko posiada luz ok 3 stopni (bierznia zewnetrzna w stpsunku do wewnetrznej) co i tak spowoduje zukosowanie bramy
-rozwiazales tak jedna os a pozostale ile to ma wazyc i ile trzeba elementow zastosowac im konstrukcja bardziej skomplikowana tym ma wieksze luzy bo wszystkie niedoskonalosci sie sumuja i daja duza wartosc wypadkowa
-skoro mozesz wykonac takie elementy wiec to co jest na forum nie ebdzie stanowic problemu wiec po co masz sobie zycie utrudniac zrob frezarke taka jaka maja forumowicze i galeriach
-prosta konstrukcja oznacza dokladnosc popatrz na frezarki ciezkie jak sa zbudowane
- pomysl ze ne jestes tego w stanie odpowiednio zrobic bez parku maszynowego pozatym maszyna podczas frezowania drga od pracy wrzeciona a z nia wszystkie ruchome elementy wiec moga wpadac w rezonans i w rzeczywistosci mozesz mic problem
-proponuje przemyslec koncepcje jeszcze razprzeliczyc koszty i zrobic nowa max prosta co do frezarek to to co jest optymalne zostalo juz wymyslone wystarczy wiec skopiowac gotowe rozw i przystosowac do swoich potrzeb
- ja zostaje przy tradycyjnej koncepcji np mariuszah i mu podobnych rozwiazan
jestem w trakie rysowania konstrukcji jak stwoze dokumentacje to umiesczcze na forum ale to po sesji

Awatar użytkownika

MAAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 409
Rejestracja: 10 wrz 2004, 09:40
Lokalizacja: Kielce

#8

Post napisał: MAAK » 09 sty 2005, 18:48

Tak zgadzam się, nie ma przekładni bo to mechanizm do wycinarki plazmowej a ta nie ma obciążenia
Ale na początku też tak myślałem ale po próbach okazało się inaczej,
Zastanawiam się czy nie zrobić frezarki meblowej, też duży wymiar ale tu trzeba by dać przekładnie z paska zębatego
Robiłem to na nowych łożyskach i żadnych luzów nie stwierdziłem, wszystkie łożyska trzeba zamocować dokładnie, najlepiej zrobić dokładny przyrząd
Przy takiej odległości 1200mm raczej muszą być dwa napędy, listwy zębate jak sprawdzałem mają większy luz
To rozwiązanie jest do maszyny 2,2m x 12m
Z tego co wiem luz czołowy na nowym łożysku jest mniejszy niż boczny a przecież śruba i tak jest na łożyskach
X-110 łożysk
Y- 35 łożysk
150 szt 1,10zł szt
Twarde śruby i prowadnice będą kosztować ??
Maszyna ma być do 0,1
Ma jeszcze jedną zaletę, zwykle prowadnice i śruba szybciej się zużywają na początku pola roboczego tam gdzie się najwięcej wycina, w tym przypadku można wymienić tylko te łożyska które mają za duży luz
Myślałem też o spirali Archimedesa ale ona ma zmienne obciążenie, promień r zmienia się w stosunku do osi
Prostszym rozwiązaniem może być jeszcze tego ni sprawdzałem
śruba trapezowa 2-3 zwojowa dopasować do łożyska niepotrzebne zwoje usunąć
W małych maszynkach to chyba nie ma sensu, chyba żeby zastosować łożyska modelarskie http://www.allegro.pl/show_item.php?item=39030695
MAAK

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#9

Post napisał: chomikaaa » 09 sty 2005, 19:29

ja bym proponowal dodac jeszcze po2 z kazdej strony lozyka poziomo aby efekt zukosowania nie nastopil i wstepnie je naprezyc moze to troche komplikowac konstrukcje ale napewno pomoze

Awatar użytkownika

MAAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 409
Rejestracja: 10 wrz 2004, 09:40
Lokalizacja: Kielce

#10

Post napisał: MAAK » 09 sty 2005, 20:47

Nie bardzo wiem o jakie zukosowanie Ci chodzi czy zukosowanie całego wózka??
W moim przypadku maszyna wózek z prowadnicę ok. 500mm i dwa napędy po obu stronach 2 x 55 łożysk?
MAAK

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”