Rolki prowadzące-dobór

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
snusmumriken
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 28 cze 2011, 12:02
Lokalizacja: Kraków

Rolki prowadzące-dobór

#1

Post napisał: snusmumriken » 04 sty 2013, 02:26

Witam
W swoim projekcie chcę zastosować rolki prowadzące("rolki popychaczy"). Konstrukcja w jakiej będą zamontowane najprościej opisać jako dwa profile prostokątne w którym jeden będzie miał możliwość ruchu poosiowego wewnątrz drugiego(korpusu). Ruch ten będzie realizowany za pomocą siłownika hydraulicznego. rolki będą zamocowane po obu stronach korpusu.

Szukając odpowiednich rolek korzystałem z katalogów z łożyskami. I tu miałbym do Was kilka pytań.

W katalogowej specyfikacji rolki, podawane są dokładnie te same informacje jak w przypadku łożyska. Czy obliczając np: nośność dynamiczną rolki, korzystamy z takich samych schematów obliczeniowych jak w przypadku łożyska? Było by to o tyle dziwne że dużą rolę odgrywa tutaj liczba obrotów, gdzie w moim przypadku rolka może wykonać kilka, ewentualnie nie wykonać żądnego obrotu a jedynie obracać się o kilka stopni raz w jedną raz w drugą stronę podczas np: stabilizacji napięcia liny. Całkiem inaczej wygląda również zabudowa rolki, czy jej mocowanie.

Kolejną kwestią jest podana zalecana ilość obr/min, która nie raz wynosi ponad 2000, abstrahując już nawet od mojego projektu, np: suwnica nie będzie pracować przy takiej wartości obrotowej rolek. Czy taka rolka pracująca w sposób jak wyżej opisałem będzie pracowała poprawnie(Czy jej okres zdadności będzie dużo krótszy od zakładanego)?

Nie ma również żadnych informacji o twardości materiału z jakiego wykonany jest zew. pierścień rolki, podobnie jak tych określających wymagane własności materiału(bieżni) z jakim rolki będą współpracować. Czy według Was opierając się o nośności podane w katalogu można założyć że rolki spełnią warunki naprężeń stykowych?

Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam.
Łukasz

Poniżej zamieszczam przykładową stronę katalogu:
Obrazek

Chciałbym również pokazać fragment schematu obliczeniowego aby lepiej zobrazować ideę działania urządzenia.
Obrazek



Tagi:

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”