Projekt podnośnika / dobór silnika do napędu śrubowego?

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych
Awatar użytkownika

Autor tematu
dj-napster
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 26
Rejestracja: 03 gru 2009, 21:26
Lokalizacja: WLKP

Projekt podnośnika / dobór silnika do napędu śrubowego?

#1

Post napisał: dj-napster » 01 sty 2010, 18:01

Witam

Bardzo słabo mi idzie w obliczeniach więc może ktoś da radę pomóc?
Muszę dobrać silnik odpowiedniej mocy do napędu śrubowego w projekcie podnośnika. Podnośnik oparty jest na napędzie śrubowym i jego działanie polega ma przemieszczaniu się platformy z osobą znajdującą się na niej.
Uproszczony schemat wygląda następująco (pomińmy zginanie śruby itp. ponieważ zostało to zabezpieczone prowadnicami itp itd):

Obrazek

Śruba:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

a wzór jaki napisał mi wykładowca wygląda tak:
Obrazek

Niestety było to trochę czasu temu a po drodze Sylwester i inne święta więc nie pamiętam już o co chodziło...

d - to pewnie średnica śruby czyli w moim przypadku 30mm (pewnie zamienić na metry trzeba...?)
F - ciężar osoby na podeście (plus dodatkowo pewnie ciężar samego podestu i to zamienić na Newtony ?)

Alfav - to pewnie kąt wzniosu gwintu czy coś takiego... (śruba jest elementem katalogowym)


Ktoś pomoże? pewnie dla niektórych to "pestka"

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 10 cze 2010, 01:15 przez dj-napster, łącznie zmieniany 2 razy.


\ d(-_-)b /

Tagi:


kamilrs
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 22 sty 2009, 21:38
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: kamilrs » 01 sty 2010, 20:37

W czym problem:)

gamma to jest kąt wzniosu linii śrubowej... tg gamma = skok śruby/pi*ds (ds to średnia średnica)
p' - pozorny kąt tarcia..u ciebie możesz przyjąć np wsp tarcia 0,1 a dla alfy 15 stopni tak jak u Ciebie p' będzie wynosił 0,1035276

z reszta powinieneś sobie poradzić :wink:

[ Dodano: 2010-01-01, 20:49 ]
W tym wzorze powinno być ds- d+d3/2 , a co do F to siła osiowa jaką w twoim przypadku będzie faktycznie ciężar podestu i ładunku...

Miłego liczenia :smile:

Awatar użytkownika

Autor tematu
dj-napster
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 26
Rejestracja: 03 gru 2009, 21:26
Lokalizacja: WLKP

#3

Post napisał: dj-napster » 13 sty 2010, 11:58

Trochę lipa z tą pomocą ;] TEMAT JUŻ MOŻNA ZAMKNĄĆ .

Poradziłem sobie dzięki książce Kurmaza i efekt obliczeń jest następujący (wstawiam bo może ktoś mieć w przyszłości podobny problem):

Obrazek
Obrazek
Obrazek
\ d(-_-)b /


ewelina.gustaw
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 31 maja 2010, 11:26
Lokalizacja: gdansk

#4

Post napisał: ewelina.gustaw » 31 maja 2010, 11:30

Hej. Mam bardzo podobny projekt do twojego. Byłabym bardzo wdzieczna gdybys wstawił rys. złożeniowy bo mam problemy z nim niestety;/

Awatar użytkownika

Autor tematu
dj-napster
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 26
Rejestracja: 03 gru 2009, 21:26
Lokalizacja: WLKP

#5

Post napisał: dj-napster » 10 cze 2010, 00:48

Otóż napęd o którym pisałem powyżej, wykorzystałem w projekcie podnośnika w pracy inżynierskiej którą obroniłem niedawno na 4.0:]

ewelina.gustaw, zamieszczam poglądowy uproszczony rysunek złożeniowy mojego projektu, zezwalam na zaczerpnięcie pomysłu i zabraniam rozpowszechniania czy czerpania korzyści majątkowych z mojej pracy;]

W projekcie musisz zapewnić prowadzenie platformy aby śruba nie ulegała zginaniu, ja dałem stelaż z rolkami dwustopniowymi wykonanymi z tworzywa sztucznego. Całość wykonana z kształtowników giętych o przekroju kwadratowym i prostokątnym po to aby konstrukcja była lżejsza i tańsza niż z kształtowników walcowanych.

Zamieszczam zdjęcie arkusza A2 na którym miałem wydrukowany wstępny rysunek złożeniowy. Na rzucie pierwszym czyli przednim nie rysowałem platformy dlatego żeby pokazać budowę/połączenia stelaża prowadzącego platformę. Na rzucie z boku widać już podnośnik kompletny z platformą/koszem.

Obrazek


P.S. - miło wspominam pisanie pracy i obronę inż. :] miałem fajny temat.

[ Dodano: 2012-02-16, 19:20 ]
W związku z pytaniami jakie dostawałem na maila odnośnie rysunków wykonawczych informuję że nie robiłem takich rysunków ponieważ nie były wymagane, miałem tylko pokazać rozwiązania konstrukcyjne najważniejszych miejsc. Tak więc:

podnośnik:
Obrazek

spawy:
Obrazek

widok z góry:
Obrazek

połączenie silnika ze śrubą przez sprzęgło przeciążeniowe:
Obrazek

dolne ułożyskowanie śruby:
Obrazek

stelaż/wózek:
Obrazek
\ d(-_-)b /


Ramires7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:01
Lokalizacja: ZMC

Pytanie

#6

Post napisał: Ramires7 » 17 sie 2012, 14:12

Witam,
Dlaczego w obliczeniach Mtgw=49Nm
przecież:
Mtgw=0,5*2000*0,026002*tg(10,7)=26,002*tg(10,7)=26,002*0,1888057=4,911Nm już po zaokrągleniu. Przy obliczeniach założyłem PI=3,14
RMS

Awatar użytkownika

Autor tematu
dj-napster
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 26
Rejestracja: 03 gru 2009, 21:26
Lokalizacja: WLKP

Re: Pytanie

#7

Post napisał: dj-napster » 06 lis 2013, 20:00

Ramires7 pisze:Witam,
Dlaczego w obliczeniach Mtgw=49Nm
przecież:
Mtgw=0,5*2000*0,026002*tg(10,7)=26,002*tg(10,7)=26,002*0,1888057=4,911Nm już po zaokrągleniu. Przy obliczeniach założyłem PI=3,14
no faktycznie jest błąd, wystarczy całość obliczyć na kalkulatorze i przecinek wychodzi nie w tym miejscu, musiałem się pomylić z przecinkiem jak te obliczenia przepisywałem do WORDa i później na podstawie tego dobrałem silnik.
\ d(-_-)b /


d0m1n
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 31 sty 2014, 11:34
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: d0m1n » 31 sty 2014, 11:37

Witam. Mam bardzo podobny projekt. Właściwie to jego dwa przypadki, w których wg powyższych obliczeń wyszły mi dwa Momenty Obrotowe: 3,53 Nm oraz 0,28 Nm. Moje pytanie jest następujące, w jaki sposób na podstawie momentów dobrać serwo? Jakieś materiały do tego? Dodam, że do napędzania śruby będzie jeszcze przekładnia 1:10.

Awatar użytkownika

Autor tematu
dj-napster
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 26
Rejestracja: 03 gru 2009, 21:26
Lokalizacja: WLKP

#9

Post napisał: dj-napster » 17 kwie 2015, 16:17

d0m1n, normalnie z katalogu, masz wyżej w moim poście kawałek tabelki z reduktorami (nie pamiętam już jaki to był katalog ale chyba z neta to miałem),
dobierz sobie trochę mocniejszy i już
\ d(-_-)b /

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”