Pasowanie wałka do łożyska

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
Spanner
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:29
Lokalizacja: Bielsko

Pasowanie wałka do łożyska

#1

Post napisał: Spanner » 23 cze 2012, 17:35

Witam. Jestem początkujący w dziedzinie ogólnej mechaniki maszyn. Wiem, że to jest forum dotyczące maszyn CNC ale myślę że moje pytanie ma z tym związek. mój problem dotyczy umieszczenia wałka prowadzącego l=500, d=15 w łożysku samonastawnym typu UCP. Jak wiadomo łożyska pasuje się na 0. Mając w domu łożysko UCPA201 i wałek aluminiowy 12mm stwierdziłem ze nie da się go włożyć do łożyska. Próbowałem umieścić go w zamrażarce na pół godziny, ale to nie pomaga. Nie wiem jak zachowa się wałek stalowy, który mam zamiar zastosować. Najlepszym wyjściem było by stoczenie wałka pod wymiar, lecz ja nie mam takiej możliwości. Jak sobie z tym poradzić?



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 23 cze 2012, 17:53

Przede wszystkim trzeba pomierzyć i dopiero wtedy będziesz wiedział co się dzieje. Skoro nie wchodzi to ma za dużą średnicę, ale o ile? Dlatego trzeba zmierzyć i to mikrometrem. Teraz jak sobie poradzić skoro nie masz tokarki. Domyślam się, że to nie jest nic dokładnego.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
Spanner
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:29
Lokalizacja: Bielsko

#3

Post napisał: Spanner » 23 cze 2012, 17:55

Hmm pomierzyć. Z tym nie jest ciekawie gdyż nie mam tych elementów. Chciałbym się upewnić że wszystko będzie pasować a obawiam się że nie. Bo potem kupię te łożyska, i wałki i okaże się ze wyrzuciłem pieniądze w błoto.

Niestety nie mam takiego cuda jak mikrometr. Nie wiem, jak nie znajdę jakiegoś pomysłu to zastosuję pręt gwintowany. Dokładność nie musi być ogromna, maja być dwa wałki n których będzie toczył się bęben. Konkretnie urządzenie to młyn kulowy.
Ostatnio zmieniony 23 cze 2012, 18:04 przez Spanner, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post napisał: BYDGOST » 23 cze 2012, 17:57

Minimum wyposażenia trzeba mieć. Mierzyłeś chociaż suwmiarką? A ten wałek alu to ciągniony czy walcowany? A stalowy ciągniony jest w takiej tolerancji, że łożysko po nim będzie się swobodnie przesuwać bo to jest h11 czyli ok. 0,1 mm w minusie a sam napisałeś, że chcesz mieć na 0. Poprawnie żeby było to trzeba spojrzeć w tabelkę pasowań.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
Spanner
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:29
Lokalizacja: Bielsko

#5

Post napisał: Spanner » 23 cze 2012, 18:06

Tyle wiem o tym aluminium
Materiał: aluminium 2017 T4, polerowane
Niedługo wykonam pomiary.
ten pręt aluminium podałem jako przykład, bo mam zamiar zastosować wałek prowadzący.

Niestety nie mam takiego cuda jak mikrometr. Nie wiem, jak nie znajdę jakiegoś pomysłu to zastosuję pręt gwintowany. Dokładność nie musi być ogromna, maja być dwa wałki na których będzie toczył się bęben. Konkretnie urządzenie to młyn kulowy.


Dokonałem pomiarów
Faktycznie, nie ma szans się zmieścić. Średnica wew. łożyska to 11,95mm, a wałek ma 12,50mm. Tylko pozostaje pytanie, jak będzie z "precyzyjnym" wałkiem prowadzącym...

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#6

Post napisał: BYDGOST » 23 cze 2012, 18:15

Chciałem Ci wkleić link do pasowań łożysk, ale myślę, że Ci to nie ułatwi sprawy.
Ten młyn będzie naprawdę mały skoro wałek ma mieć 15 mm. Wymagania nie są tu za duże to sobie poradzisz. Ostatecznie możesz wkleić łożyska i będzie w porządku.
Tak przy okazji. Średnica łożyska zmierzyłeś jako 11,95. Łożyska wykonywane są dokładnie i czasem można je wykorzystać jako wymiary wzorcowe (tam gdzie się da!) to w tym przypadku masz 12 mm czyli zrobiłeś błąd 0,05mm. I dobrze, że z wałkiem nie wkładałeś suwmiarki do lodówki bo by jeszcze wyszło, że jednak powinien wejść do otworu.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
Spanner
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:29
Lokalizacja: Bielsko

#7

Post napisał: Spanner » 23 cze 2012, 18:27

Też nie jestem 100% pewnie czy pomiar dokładnie wykonałem. Tzn wiadomo ze potrafię się posługiwać suwmiarką, ale już wyszedł mi błąd bo źle napisałem, wałek ma 12,05mm. Młyn nie ma być duży, załadunek myślę max 15kg. tylko mam nadzieję że wałek to wytrzyma. Te łożyska są chińskie więc nie wierzyłbym do końca wymiarom. tych łożysk sie nie wkleja, tylko przykręca - są to łożyska samonastawne w oprawach.

tu moja stara konstrukcja

Jak widać pręt gwintowany 12mm się zmieścił. tylko pytanie jak będzie z wałkiem prowadzącym.

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#8

Post napisał: BYDGOST » 23 cze 2012, 18:33

Jeśli będzie 5 setek za dużo to od biedy zbierzesz papierem ściernym. Skoro nie masz mikrometru to więcej zbierasz do końca, coś na kształt stożka i co chwila sprawdzasz z łożyskiem, czy nie za dużo zebrałeś. W tym celu można użyć wiertarki, żeby wałek się obracał, ale przy tej długości trzeba uważać, bo to może być niebezpieczne.

[ Dodano: 2012-06-23, 18:35 ]
Spanner pisze:tych łożysk sie nie wkleja, tylko przykręca
no wiem, to oprawy się przykręca, ale łożysko jest po to, żeby obracał się w nim wał a ten można osadzić w łożysku przez klejenie.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
Spanner
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 11
Rejestracja: 23 cze 2012, 17:29
Lokalizacja: Bielsko

#9

Post napisał: Spanner » 23 cze 2012, 18:56

Kleić nie trzeba, bo są tam takie małe śrubki robaczkowe, na imbus, którymi się to dokręca. Mam jeszcze pytanie odnośnie pasowania
http://www.e-*.pl/precyzyjny-w ... p-216.html

W niektórych pisze że tolerancja jest 0, czyli jak się domyślam idealny wymiar. A jak jest np -0,009 to co to oznacza?

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#10

Post napisał: BYDGOST » 23 cze 2012, 19:02

Tzn, że jest o tyle mniejsza średnica tzn. 0,9 setki.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”