Napęd przecinarki do metalu

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
Piotr Tarasiuk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 34
Rejestracja: 04 lut 2006, 22:54
Lokalizacja: Hajnówka

Napęd przecinarki do metalu

#1

Post napisał: Piotr Tarasiuk » 30 gru 2006, 14:16

Stoje przed problemem okreslenia mocy napędu potrzebnego do napędu przecinarki taśmowej do stali.
Założenia - przecinarka ma pracować z taśmą o wymiarach 80x1,6; materiał przecinany stal; regulacja siły naciągu - obowiązkowa.
Ma ktoś z was pomysł jak określić przynajmniej szacunkowo moc silnika potrzebnego do do napędu taśmy?

Chwilowo nie mam pomsłu jak zbudowac model matematyczny czegoś takiego. Z racji wielkości planowanej konstrukcji - błąd niedoszacowania mocy będzie bardzo kosztowny.
Zna ktoś z was jakieś wzory dajace określić szaconkowo siłę podczas cięcia i wytyczne co do naciągu taśm stalowych?
Pozdrawiam.

ps. Z czasem udostępnię wiecej informacji o projekcie. Puki co szukam punktu zaczepienia do tego by zacząć konstrukcję



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 30 gru 2006, 14:31

witam !! może poszukaj informacji jaką mocą dysponują fabryczne przecinarki ? . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


Autor tematu
Piotr Tarasiuk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 34
Rejestracja: 04 lut 2006, 22:54
Lokalizacja: Hajnówka

#3

Post napisał: Piotr Tarasiuk » 30 gru 2006, 22:29

Przeglądając inne konstrukcje i przeprowadzająć krótkie obliczenia wynika iż powinienem zastosować napęd o mocy około 25 kW (standard w tym zakresie to 22 kW) i obroty na wyjściu w zakresie od 2,65 do 21,23 (obr/min).
Ma ktoś moze pomysł jak to otrzymać? Górny zakres nie jest problemem - motoderuktor (silnik Pn=22 kW i n1=1450 reduktor z przełożeniem i=67,22) załatwia mi to górny zakres prękości. W przypadku zastosowania falownika moge zmniejszyć prędkość, ale dolna granice otrzymam przy 178 obrotach. Nie mam pojecia jaką moc będzie miał wówczas silnik elektryczny?
Ma ktoś może pomysł jak się do tego zabrać? Jak uzyskać ten zakres obortów przy 22 kW na wejsciu?
pozdrawiam


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 30 gru 2006, 23:00

witam !! widzę że planujesz jakieś straszne urządzenie ! :lol: . może w takim wypadku pomyśl skrzyni biegów z jakiegoś ciągnika / ciężarówki ? . miałbyś odrazu sprzęgło i redukcję obrotów . to plus falownik i powinno wystarczyć . właściwie dlaczego nie ? . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


Autor tematu
Piotr Tarasiuk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 34
Rejestracja: 04 lut 2006, 22:54
Lokalizacja: Hajnówka

#5

Post napisał: Piotr Tarasiuk » 30 gru 2006, 23:44

pukury pisze:witam !! widzę że planujesz jakieś straszne urządzenie ! :lol: . może w takim wypadku pomyśl skrzyni biegów z jakiegoś ciągnika / ciężarówki ? . miałbyś odrazu sprzęgło i redukcję obrotów . to plus falownik i powinno wystarczyć . właściwie dlaczego nie ? . pozdrawiam !!
Ze sprzęgłem - nie glupi pomysł będe musiał przemyślec całą sprawę. Na tym co mam teraz - to tylko od motoreduktora mam mase 450 kg do dźwigania. A do tego pozostałe elementy.
Skrzynia biegów - chce jej uniknąć. Powodem są gabaryty.
A dla czego taki zakres obrotów - prędkości cięcia stali piłami taśmowymi. W zależności od gatunku stali, typu piły itd zakres prędkosci cięcia ma się mieścić od 10 m/min do 80 m/min. Podniesienie dolnej prędkosci nie jest wyjściem. Ograniczy znacząco finalny wyrób. Z racji założonej taśmy tnacej - moc slinika w reduktorze. Faktyczne zapotrzebowanie mocy określę dopiero w trakcie realizacji projektu. Nie wiem czy nie bedzie tutaj niedoszacowania, bądz przeszacowania. Po długim okresie przymiarek oglądania i obaw ruszam z tym na poważnie.


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#6

Post napisał: numerek » 30 gru 2006, 23:57

22 Kw .....???

w centrostalu gdzie kupuję stal jest przecinarka bydle wielkie na prawie 2 m
taśma jak widziałem bedzie tam tak okolo 60-80 mm i jest tam silnik 7,5 Kw
wiem bo się przyglądałem rozwiązaniu posuwu hydraulicznego
był tam też panel falownika więc sądzę że górne obroty są podnoszone falownikiem a nie silnikiem
reduktor tam był calkiem niewielki (płaski)
cięło to wówczas wałek fi 400 ze stali HGS

myślę że 22 Kw to zdecydowanie za dużo ale
nie ja robię piłę ...do ciebie należy wybór :)

dodam że te piły na allegro mają silniki 0,75 KW i tnie to to swobodnie wałki fi 120 .... i brak regulacji obrotów

Awatar użytkownika

Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#7

Post napisał: Wodzu » 31 gru 2006, 00:06

22KW- to około 29,5KM- to potęga :cool:
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.


Autor tematu
Piotr Tarasiuk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 34
Rejestracja: 04 lut 2006, 22:54
Lokalizacja: Hajnówka

#8

Post napisał: Piotr Tarasiuk » 31 gru 2006, 11:49

numerek pisze:22 Kw .....???

cięło to wówczas wałek fi 400 ze stali HGS

myślę że 22 Kw to zdecydowanie za dużo ale
nie ja robię piłę ...do ciebie należy wybór :)

dodam że te piły na allegro mają silniki 0,75 KW i tnie to to swobodnie wałki fi 120 .... i brak regulacji obrotów
Co do mocy napedu 22 kW mimo tego, że robi to wrażenie kolosa - nie jest przesadą i ma pewne uzasadnienie. Bólem może być moc w dolnym zakresie prędkości - tutaj na tym etapie jadę na domysłach i przypuszczeniach.

Wartoś 0,75 kW, bez regulacji obrotów i wałki fi 120 - tak zgadza się. Jest to dolny zakres mocy. Bedzie to za malo (ewentualnie na granicy) kiedy będziesz chciał zastosować ciągłą regulację napięcia taśmy tnącej.
Wracając do tematu mojego pytania - może ktoś z was podać przynajmnije szacunkowo moc silnika 22 kW i n=1450 przy prędkości obrotowej na poziomie n1=180?

Awatar użytkownika

ozmos
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 13 gru 2006, 01:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

#9

Post napisał: ozmos » 31 gru 2006, 19:00

Poczytaj te 2 pliki:
http://killer.iweb.pl/forum_users/Jerzy ... nikiem.doc
http://killer.iweb.pl/forum_users/Jerzy ... ik%f3w.pdf

Dla częstotliwości 50Hz będziesz potrzebował nie więcej niż wspomniane 7,5kW.
W praktyce ośmiokrotna rozpiętość prędkości taśmy w zależności od materiału nie ma zastosowania, rozpiętość czterokrotna wystarczy z nadmiarem - możesz więc pracować w zakresie częstotliwości 25 - 100 Hz. Oczywiście dla zejścia znacznie poniżej 50 Hz silnik musi mieć chłodzenie obce.
Jerzy


Autor tematu
Piotr Tarasiuk
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 34
Rejestracja: 04 lut 2006, 22:54
Lokalizacja: Hajnówka

#10

Post napisał: Piotr Tarasiuk » 03 sty 2007, 21:58

Z powodów niezależnych ode mnie temat został przerwany. Kiedyś powróce do mniego byc może tylko dla czystej własnej satysfakcji.

Kilka spraw, które mogę wyjasnić:
-założenia projektowe: cicecie do ø800,
- minimalna grubość cięcia przy największym przekroju - 5mm,
- dokładność cięcia - 0,1mm,
- płynna regulacja prędkości obrotowej,
- inne.

Jako wytyczne do konstrukcji można przyjąć
- na każde 100mm przecinanej średnicy - 1kW mocy silnika.
- zapas mocy silnika przy sterowaniu prędkoscia obrotową falownikiem - k=1,5 minimum lub k=1,75; współczynnik ten zapewnai zapas mocy (wedle uzyskanych informacji) na regulację naciagu taśmy tnacej podczas cięcia i na straty związane z funkcjonowaniem sczotek czyszczacych itd.
- 22kW miało docelowo zoptymalizować cięcie pod katem zwieszenia żywotoności taśm tnacych itp, być jednocześnie bazą badawczą dla innych rozwiazań konstrukcyjnych.
Parametry związane z technologią cięcia i jej optymalizacją oraz modyfikacjami rozwiazań przecinarki zostały zatrzymane.

Temat traktuje jako zamknięty.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”