Mam pytanie dotyczace maszyny numerycznej

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
r2d2
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2005, 11:38
Lokalizacja: Olsztyn

Mam pytanie dotyczace maszyny numerycznej

#1

Post napisał: r2d2 » 16 lut 2005, 21:10

Witam

Konkretnie chodzi mi o maszyne PICK&PLACE do ukladania elementow SMD
Czy widzial ktos projekt takiej maszyny ? sam dlugo szukalem i niestety nic nie znalazlem
sama maszyna ma duzo wspolnego z obrabiarkami CNC z tym ze rozni sie glowica zamast
wrzeciona oraz elektronika sterujaca.
Ciekaw jestem czy ktos cos takiego wykonal , oczywiscie chodzi mi o maszyne do maloseryjnej produkcji.
chodzi mi mniej wiecej o cos takiego :
http://www.mechatronika.com.pl/m20p.html
model M20 i M15
Generalnie te maszyny sa bardzo drogie i chcialbym cos takiego wykonac
z wasza pomoca bo na elektronice sie znam ale na mechanice nie bardzo.

Pozdrawiam
Mariusz K.



Tagi:


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#2

Post napisał: pltmaxnc » 16 lut 2005, 21:30

Sterownie i fukcje podobne do maszyn CNC. Nie wiem jak wyglądają manipulatory.
System pozycjonowania jest do wykonania . Robiłem kiedyś dyspenser do żywic , klejów z dozownikiem ciśnieniowym i pracuje do dziś. Trzeba dokładnie obejrzeć urządzenie aby coś powiedzieć.
pozdrawiam


Autor tematu
r2d2
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2005, 11:38
Lokalizacja: Olsztyn

#3

Post napisał: r2d2 » 16 lut 2005, 21:48

z obejrzeniem bedzie ciezko , bo nie posiadam takiej maszyny i nie wiem kto takowa posiada.
chodzi mi o konstukcje mechaniczna samych osi X,Y oraz napedu glowicy i napedu obracajacego podniesiony element.
Mysle ze mozna by zastosowac podnoszenie (chwytanie elementu ) podcisnieniowe
generalnie chodzi o elementy bierne i male uklady scalone , same koncowki podcisnieniowe (chwytaki) sa dostepne na rynku , nie wiem jak wyglada sprawa napedu podajnikow elementow , mysle ze sa to oddzielne napedy wiec jest tego troche bo docelowo chcialbym zrobic urzadzenie z conajmniej 25 podajnikami.
Istotna cecha urzadzenia musi byc w miare solidna predkosc przesuwu w osiach X,Y samo pobieranie i kladzenie elementu moze byc duzo wolniejsze. Obszar roboczy wystarczy A4.
Jezeli robiles dyspenser do zywic to wlasnie jest to bardzo podobne urzadzenie.
Mysle ze elektronika musi byc dosc zaawansowana , ale mam kolege programiste ktory moze napisac mi soft pod winde oraz na mikrokontrolery , projektowalismy juz wiele urzadzen.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: pltmaxnc » 17 lut 2005, 10:21

Trochę poczytałem o tych urzadzeniach i załamała mnie ich prędkość działania. To trzeba zrobić na serwomotorach bo krokowe będą zbyt wolne. Mój dyspenser dozuje żywicę na znaczki 3D i jego prędkość działania jest kilkadziesiąt razy mniejsza. Nigdy nie liczyłem ile jest operacji na godzinę bo wynika np z ilości wylanej żywicy.


Autor tematu
r2d2
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2005, 11:38
Lokalizacja: Olsztyn

#5

Post napisał: r2d2 » 17 lut 2005, 10:33

Widzialem rozwiazanie na serwomotorach , ale widzialem tez rozwiazania na peumatyce
nawet ostatnio na Ebay'u gosc sprzedawal komplet tzn oszie X,Y i Z ale bez glowicy wlasnie od jakiejs maszyny z napedem pneumatycznym.
Co do predkosci to nie jest ona az tak wazna serwonapedy sa chyba duzo drozsze niz rowzwiazania na krokowcach , pozatym ma to byc maszynka raczej amatorska niz profi :-)
Czy mowiac serwomotory to chidzi ci o cos takiego ? : http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... 3875299535
moge to kupic jak by bylo przydatne do takiej maszyny


deemon
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 96
Rejestracja: 26 lis 2004, 06:33
Lokalizacja: Sosnowiec

Prędkość

#6

Post napisał: deemon » 17 lut 2005, 13:00

Nie wydaje mi się że prędkośc miała tu tak znaczącą rolę...
Praca maszyny bedzie wolniejsza - ale co z tego??

Serwomotory to jednak lepsze rozwiązanie ze względu na 100%precyzję (nie istnieje coś takiego jak w przypadku krokowców - gubienie kroków)

A przy robieniu ukłdów SMD chodzi tylko o precyzje a nie o prędkość...
CHyba że się mylę...

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 630
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#7

Post napisał: chaos » 17 lut 2005, 13:48

Gubienie kroków w silnikach krokowych nie jest aż takim problemem. Jeśli jest potrzeba można zastosować sprzężenie zwrotne z komputerem, który będzie śledził kroki silnika.
Gubienie kroków jest spowodowane niewłaściwym doborem parametrów silnika/sterownika, śruby oraz oprogramowania sterującego. Jeśli wszystko ztanie optymalnie dobrane, przewód łączący komputer ze sterownikiem będzie ekranowany, połączenia do silników będą w miare możliwości krutkie i oddalone od przewodów sygnałowych ryzyko zgubienia kroku spada do 0.
Robiłem experymenty z silnikami i sterownikami, które sprzedaje. Probowałem zakłucić ich prace uruchamiając w pobliżu różne użądzenia, generator wysokiego napięcia, kule plazmową, jonizator powietrza, nie wykryłem utraty kroków przez silnik.

Kolejna sprawa to jeśli ktoś zastosuje nieodpowiednie przełożenia lub głębokość obróbki i silnik nie da rady pociągnąć jednej z osi podczas obrabiania materiału wtedy utrata kroków przez silnik będzie nieunikniona.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#8

Post napisał: pltmaxnc » 17 lut 2005, 14:05

Chyba masz rację z pneumatyką. Przy wydajności ok 2500 szt/h same serva mogą nie wystarczyć. Jedna operacja składa się z podjazdu do magazynu, pobraniu elementu ,jazdy na miejsce montażu i ustawienia elementu. to wszystko w czasie ok 1,5 sek.
A jaką wydajność przewidujesz dla swojego urządzenia -- wiadomo że czas to pieniądz ale trzeba iść na kompromis.


maggot
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 74
Rejestracja: 26 sie 2004, 01:28
Lokalizacja: bialystok

#9

Post napisał: maggot » 17 lut 2005, 14:26

a czy do tego pozycjonowania to nie wystarczylby naped na paskach zebatych? chyba wystarczajaco szybkie by to bylo.. a i precyzja wydaje mi sie wystarczajaca..


Autor tematu
r2d2
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2005, 11:38
Lokalizacja: Olsztyn

#10

Post napisał: r2d2 » 17 lut 2005, 15:48

Jak juz pisalem predkosc nie ma wiekszego znaczenia
Jezeli da sie zrobic 10 elementow na minute to bedzie LUX
wiadomo ze nie chce budowac maszyny za jakies chore pieniadze
produkcje elektroniki mam maloseryjna wiec narazie robie to recznie
lutuje tylko rozplywowo na maszynce wlasnej konstrujkcji , ale taka ukladarka
to by sie przydala no i mozna by tez pomyslec zeby mozna bylo nia dozowac paste lutownicza ale to juz bedzie proste.
Ciekawi mnie tez czy jest gdzies gotowa elektronika zeby sterowac 4 silnikami + jakis przekaznik do wlaczania podcisnienia do chwytania alementu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”