jak to z tą próżnia jest ?

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

jak to z tą próżnia jest ?

#1

Post napisał: numerek » 09 mar 2008, 10:53

witam
jest tu kilku znawców odnosnie pomp prózniowych a dla mnie to temat zupełnie nowy więc pozwolę sobie zapytać
otóz jest dajmy na to jakaś substancja która zawiera ~ 40 % wody
chcę odwodnić ja jak tylko się da
czy stosując pompę próżnową mogę to zrobić ?
jesli tak to jak zabezpieczyć pompę przed dostaniem się mgly wodnej do pompy -to mnie własnie nurtuje ..........
wiadomo że pompa taka to delikatne urządzenie i woda może ją zniszczyć
zanim wydam parę zlotych na pompę to wolę się upewnić czy mozna
może ktoś posiada jakieś linki do rozwiązan w tym temacie ?

googlałem trochę i znalazłem prasy zagęszczające pracujące z próżnia ale dalej czarna magia jak zabezpieczyć pompę



Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#2

Post napisał: ALZ » 09 mar 2008, 11:06

Odwadnianie substancji za pomocą próżni to nie jest dobry pomysł bo tylko niewiele substancji można w próżni odwodnić. Ale nie wszystkie pompy próżniowe są wrażliwe na wilgoć, co nie znaczy że mogą iągnąć wodę.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pukury » 09 mar 2008, 11:31

witam !
napisz co to za substancja - będzie wiadomo o czym mówimy .
samej wody to raczej nie da się usunąć w prosty sposób . musiałbyś zamienić ją w parę . jeżeli możesz podgrzać " pewną substancję " to woda zacznie wrzeć prędzej ( w podciśnieniu ) i jako parę ją usuniesz . suszy się w podobny sposób drewno . napisz coś więcej ( jeżeli to nie jest TAJEMNICA :lol: ) .
pozdrawiam !
Mane Tekel Fares


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: pltmaxnc » 09 mar 2008, 18:30

Pompą próżniową można doprowadzić do wrzenia wody w temp. pokojowej. Temp wrzącej cieczy szybko spada i trzeba podgrzewać chyba że wody jest malo i cieplo będzie uzupelnianie z otoczenia.
Przed pompą powiniem być umieszczony pochlaniacz wilgoci ( np chlodnica z naszej ulubionej instalacji jeżeli wytrzyma podciśnienie) aby osuszyć powietrze przed dostaniem się do pompy próżniowej.
Teoretycznie można osuszyć każdy material w którym woda nie jest związana chemicznie ,
ale praktycznie znacznie szybciej i taniej można tego dokonać w piekarniku albo mikrofali w przypadku niemetali..
Przerabialem to kiedyś na ćwiczeniach z fizyki gazów ale tylko z czystą wodą i największe trudności byly z uzyskaniem podciśnienia i parowanie trwalo i trwalo............


Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#5

Post napisał: numerek » 09 mar 2008, 18:55

"pewna substancja " to ni mniej ni więcej jak osady ścieków
jest tak że część osadów ze scieków nie da się sprasować mechanicznie bo zawierają zbyt dużo zanieczyszczeń stałych -piasek kamienie, cząstki metali
prasowanie nie usuwa z nich wody bo nie da się z nich wycisnąć wody
stąd pomysł z pompą

czyli jeśli dobrze rozumiem pompa zda egzamin pod warunkiem że przed nią będzie odwadniacz tak?
dajmy na to że wrzuce te osady do jakiegoś kotła (szczelnego) i podgrzeje to przy podciśnieniu nie trzeba tak bardzo podgrzewać
ok to rozumiem ... a teraz gdzie tu niespodzianki ?
czyżby niemozność uszczelnienia instalacji podciśnieniowej nastręczała takich trudności ?
o jakich osuszaczach mówicie ? czy to jakieś wymienniki ciepła czy tez specjalistyczne konstrukcje typu osuszacz do kompresora ?
dysponuję wymienikiem typu płaszczowo-rurowego i mozna by to zastosować ? jak chłodnica do bimbru :) ?


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1545
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: upadły_mnich » 09 mar 2008, 20:41

kolega pija kawę rozpuszczalną? bo właśnie taką metodą jest robiona

Kolega kiedyś do pracy magisterskiej odwadniał jakie marchewki itp. Podgrzewał do 90*C i włączał pompę. Kilka sekund pracy pompy i po sprawie. Odwadniaczem był najzwyklejszy słoik litrowy z przerobioną-dorobioną nakrętką.
W tym przypadku (nie znam ilości) raczej wykorzystałbym skraplanie w wyniku zmiany objętości, jak w osuszaczach instalacji spręż powietrza, niż chłodnicę bimbrową. Ewentualnie połączyłbym te zasady
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: pukury » 09 mar 2008, 20:56

witam!
a może jakaś wielka wirówka ?
oczywiście jest pytanie - do jakiego poziomu " suchości " wiadoma ( ? ) substancja ma zostać doprowadzona ?
pozdrawiam !
Mane Tekel Fares


Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#8

Post napisał: numerek » 09 mar 2008, 21:06

wirówke to już mam :)
niestety odwadnianie w wirówce to za słabo bo zostaje ok 40 % wody -za małe obroty czyli za małe G
prasuję pozostałe osady w prasie (brykieciarka) i tu już jest ok
zostaje około 5-8 % wody

ilości są duże około 0.5 T /mies
i tu jest problem bo tak naprawdę jak się wywozi te osady to trza płacić za wagę :( a jak nie odwodnię to płace za wodę 40 % więcej a wierzcie mi to sa niemałe kwoty :(

miałem w planie zastosować piec do wypalania lakieru proszkowego ale niestety koszty są zbyt duże -przewyższają koszt utylizacji wody

'szukam wyjścia z ciężkiej sytuacji


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#9

Post napisał: GumiRobot » 09 mar 2008, 21:36

Zajrzyj do Banina do EKOFINN-POLu oni sprzedają/produkują yrządzenia do odwadniania "brzydkich" osadów, lub zastosuj jako pompę próżniową przerośniętą siostre laboratoryjnej pompki wodnej czyli pompa pompująca w obiegu, jako czynnik roboczy wodę , przez dyszę Venturiego. Takiej pompie próżniowej nie jest straszny nawet zassany osad.

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#10

Post napisał: ALZ » 09 mar 2008, 21:51

Pomysł dobry, ale trzeba uważać na skład tych odpadów bo "coś" tam może wrzeć łatwiej niż woda a nie trzeba chyba uświadamiać jaki efekt dałby naprzykład rozpuszczalnik do farb.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”