N, PE - skąd się bierze

Rozmowy dotyczące budowy, działania i naprawy urządzeń automatyki przemysłowej

Autor tematu
wirtualnyjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 404
Rejestracja: 09 paź 2012, 14:08
Lokalizacja: PL

N, PE - skąd się bierze

#1

Post napisał: wirtualnyjan » 24 paź 2015, 15:49

Witam,

zastanawiam się gdzie "rozpoczyna się kabel N i PE" dla prądu trójfazowego. Każda z faz zwój żywot zaczyna w generatorze prądu w elektrowni. Gdzie natomiast żył N i PE? W internecie nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie, a w sumie to jest podstawa żeby zacząć rozumieć elektrykę, za którą się biorę. Pomożecie?

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

#2

Post napisał: allegromtn » 24 paź 2015, 16:17

Lektura:
http://edu.pjwstk.edu.pl/wyklady/psk/scb/main74.html

Niech Kolega poczyta, a szczególnie dokładnie o układzie sieci TN-C-S
W razie pytań pisz.
Pozdrawiam Marek


Autor tematu
wirtualnyjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 404
Rejestracja: 09 paź 2012, 14:08
Lokalizacja: PL

#3

Post napisał: wirtualnyjan » 24 paź 2015, 16:56

Wyjaśniło mi się sporo, ale nadal nie znam odpowiedzi na swoje pytanie. A dodatkowo wkradło się pytanie czym fizycznie różni się kabel PEN od N i PE.


edenlubawa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 116
Rejestracja: 23 sie 2015, 10:58
Lokalizacja: Lubawa

#4

Post napisał: edenlubawa » 24 paź 2015, 17:34

wirtualnyjan, W obecnych czasach przewód PE i N wydziela się z żyły PEN tuż przed zabezpieczeniami, które chronią poszczególne obwody. Z elektrycznego punktu widzenia PE i N są na tym samym potencjale. Jednak N jest przewodem roboczym a PE jest przewodem ochronnym.

Nawiązując do pierwszego pytania, to PEN bierze swój początek w punkcie gwiazdowym trafo nn.

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

#5

Post napisał: allegromtn » 24 paź 2015, 17:36

Rozdziela się tam gdzie się chce- do przewodu PEN przyłącza się 2 kable jeden z nich nazywa się PE a drugi N i ot cała filozofia. Przewód jak każdy inny- tylko kolor izolacji istotny- żółtozielony dla PE i niebieski dla N. PEN albo żółtozielony albo niebieski.

[ Dodano: 2015-10-24, 17:41 ]
edenlubawa pisze:wirtualnyjan, W obecnych czasach przewód PE i N wydziela się z żyły PEN tuż przed zabezpieczeniami, które chronią poszczególne obwody. Z elektrycznego punktu widzenia PE i N są na tym samym potencjale. Jednak N jest przewodem roboczym a PE jest przewodem ochronnym.

Nawiązując do pierwszego pytania, to PEN bierze swój początek w punkcie gwiazdowym trafo nn.
Jeśli chodzi o zasady wiedzy technicznej to w pełni się z Kolegą zgadzam :smile:
Jeśli chodzi o podejście edukacyjne do osoby która próbuje złapać podstawy- Nauczycielem to Kolega zostawać nie powinien :razz:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#6

Post napisał: mc2kwacz » 24 paź 2015, 20:42

A moim zdaniem wypowiedź kolegi eden jest krótka rzeczowa i kompletna, czyli ma wszystkie cechy DOBREGO STYLU. Natomiast Twoja zawiera niepotrzebne dywagacje, potocznie mówiąc zbędne pierdoły, nic nie wnoszące do tematu :razz:

Wirtualny, jeśli szukasz informacji rzeczowych, to szukaj ich w książkach a nie w internecie. 99% wypowiedzi w internecie to wzajemne kopie lamerskich wypocin. Internet to przede wszystkim wielki śmietnik pełen nieprzetwarzalnych odpadów. Nie zawsze tak było ale mówimy o stanie obecnym. I lepiej raczej nie będzie już nigdy.


edenlubawa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 116
Rejestracja: 23 sie 2015, 10:58
Lokalizacja: Lubawa

#7

Post napisał: edenlubawa » 24 paź 2015, 23:26

mc2kwacz, Dziękuje za pochwałę :D Mam 23 lata i coś wiedzy z technikum i ze studiów mi jeszcze zostało ;)

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

#8

Post napisał: allegromtn » 25 paź 2015, 00:33

mc2kwacz pisze:A moim zdaniem wypowiedź kolegi eden jest krótka rzeczowa i kompletna, czyli ma wszystkie cechy DOBREGO STYLU. Natomiast Twoja zawiera niepotrzebne dywagacje, potocznie mówiąc zbędne pierdoły, nic nie wnoszące do tematu :razz:

Wirtualny, jeśli szukasz informacji rzeczowych, to szukaj ich w książkach a nie w internecie. 99% wypowiedzi w internecie to wzajemne kopie lamerskich wypocin. Internet to przede wszystkim wielki śmietnik pełen nieprzetwarzalnych odpadów. Nie zawsze tak było ale mówimy o stanie obecnym. I lepiej raczej nie będzie już nigdy.
Jak dla mnie do początkującego trzeba podchodzić prostymi słowami. Jeśli koledzy mają inne zdanie to nie pozostaje mi nic tylko to uszanować.
Gdzie Kolega się w mojej wypowiedzi doszukał się czegokolwiek zbędnego to nie wiem, ale skoro Kolega tak twierdzi to nie będę się sprzeczał.

Pozdrawiam Marek


edenlubawa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 116
Rejestracja: 23 sie 2015, 10:58
Lokalizacja: Lubawa

#9

Post napisał: edenlubawa » 25 paź 2015, 01:27

No to prostymi słowami ;) Przewód PEN rozpoczyna się w stacji transformatorowej średniego napięcia na niskie napięcie ;) W poprawnie działającej instalacji i sprawnych urządzeniach do niej podłączonych przez PE nie ma prawa płynąć prąd. Przewód N jest przewodem roboczym przez, którym płynie prąd powrotny z urządzeń zasilanych z 1f.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#10

Post napisał: mc2kwacz » 25 paź 2015, 02:50

Alle, skupiłeś się na kolorach które są kwestią wtórną i o które nikt nie pytał, nie nawiązując nawet do esencji zagadnienia i sensu podziału przewodu na ochronny i zerowy, a eden zawarł to co istotne w jednym zdaniu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Automatyka przemysłowa”