drukarki profesjonalne kontra zwykłe

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D

Autor tematu
WurTur
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 12
Posty: 41
Rejestracja: 17 cze 2017, 13:36
Lokalizacja: Toruń

drukarki profesjonalne kontra zwykłe

#1

Post napisał: WurTur » 02 lip 2017, 12:25

Witam

Nie ukrywam, że bardzo zależy mi na tym, aby wątek mocno się rozwinął, aby było w nim dużo wypowiedzi z uzasadnieniem. Odpowiedzi w stylu "wydruki z profesjonalnych drukarek są dokładniejsze" kompletnie mnie nie interesują.

Do rzeczy: co takiego mają drukarki drogie, profesjonalne, że drukują szybciej, dokładniej, rzadziej psują wydruki, wydruki są mocniejsze, gładsze itd, itd. Dzięki czemu drukarki profesjonalne są lepsze?

Osobiście mam podrasowaną chińską drukarkę w cenie około 700USD. Miałem z nią masę problemów, niektóre części musiałem dorobić u ślusarza, inne sam dorobiłem, musiałem ją usztywnić, samemu zrobić obudowę, niektóre części reklamowałem, itd. Niemniej jednak w końcu mogę drukować. Wydruki porównywalem jedynie z wydrukami z innych pół-profesjonalnych drukarek w cenie do około 5tys pln. W ocenie na oko, często wydruki z mojej chińskiej drukarki wyglądały ładniej. Podobno jednak z drukarką za 5tys pln nie ma problemów, stawia się w warsztacie i drukuje - trochę nie dowierzam że tam nigdy żadna śrubka się nie poluzuje, ale może...

Dla mnie na razie fakty są dwa: 1) moja tania drukarka wymaga dużo obsługi, 2) wydruki z mojej taniej drukarki na oko są (często) bardzo dobre.

Niestety nigdy nie widziałem wydruku z drukarki za np. 30-50tys pln. Często jednak słyszę, że drukarki w takiej cenie są dużo lepsze. Chciałbym się dowiedzieć, skąd się bierze lepszość tych drogich drukarek? Co one takiego mają czego brak tanim drukarkom?

Pozdrawiam



Tagi:


yacht
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 374
Rejestracja: 18 kwie 2012, 07:50

Re: drukarki profesjonalne kontra zwykłe

#2

Post napisał: yacht » 02 lip 2017, 13:11

WurTur pisze: Chciałbym się dowiedzieć, skąd się bierze lepszość tych drogich drukarek? Co one takiego mają czego brak tanim drukarkom?
Dobrze jest zapytać profesjonalistów od drukarek: http://colorgroup.pl/


Autor tematu
WurTur
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 12
Posty: 41
Rejestracja: 17 cze 2017, 13:36
Lokalizacja: Toruń

Re: drukarki profesjonalne kontra zwykłe

#3

Post napisał: WurTur » 02 lip 2017, 13:17

yacht pisze:
WurTur pisze: Chciałbym się dowiedzieć, skąd się bierze lepszość tych drogich drukarek? Co one takiego mają czego brak tanim drukarkom?
Dobrze jest zapytać profesjonalistów od drukarek: http://colorgroup.pl/
Moje pytanie jest skierowane do każdego kto może sensownie uzasadnić swoją odpowiedź, aczkolwiek chodziło o drukarki 3D - jak nazwa tego działu ;-)

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

#4

Post napisał: bratanek65 » 02 lip 2017, 14:27

W cenie do około 5tys pln nie ma żadnych pół-profesjonalnych drukarek.
Co najwyżej trochę bardziej dopracowane wariacje reprapów nadmuchane agresywnym marketingiem partyzanckim (wykupywane niby artykuły, niby niezależnych autorów, lipne akcje "marketingowe" takie jak ze sprzedażą Zortraxa dla Dell`a, itd).


Autor tematu
WurTur
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 12
Posty: 41
Rejestracja: 17 cze 2017, 13:36
Lokalizacja: Toruń

#5

Post napisał: WurTur » 02 lip 2017, 15:39

bratanek65 pisze:W cenie do około 5tys pln nie ma żadnych pół-profesjonalnych drukarek.
Co najwyżej trochę bardziej dopracowane wariacje reprapów nadmuchane agresywnym marketingiem partyzanckim (wykupywane niby artykuły, niby niezależnych autorów, lipne akcje "marketingowe" takie jak ze sprzedażą Zortraxa dla Dell`a, itd).
Myślałem że Zortax to porządny sprzęt. Co z nim nie tak?
Pozdrawiam

Edit
Ja chciałem jakieś wypowiedzi z uzasadnieniem, typu że jakaś drukarka ma taką i taką drogą część, a inne bez tej części nie osiągną jakiejś jakości, szybkości, niezawodności, itd.

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

#6

Post napisał: bratanek65 » 02 lip 2017, 18:48

Nie ty jeden. W takich czasach żyjemy że sprzedaje się nie to co dobre a to co dobrze reklamowane.
I nie ważne, że reklama to ściema. Vide: Amber Gold.
Zortrax jest sztandarowym przykładem bardziej dopracowanego reprapa.
Wielu w Polsce zrobiło drukarki w niczym nie ustępujące Zortraxowi ale nie wpadli na tak chamski pomysł reklamowy który nagle błysnął fałszywą plotką o kontrakcie na dostawę 5000 drukarek dla Della.
Tylko, że w Dellu nic o tym nie słyszeli.
A potem było już z górki. Kickstartery, dotacje unijne, etc.
Nazbierało się kasy na tyle żeby zlecić produkcję Chińczykom.
Fake o Dellu + ileś artykułów sponsorowanych i kłamstwo stało się ciałem.


Autor tematu
WurTur
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 12
Posty: 41
Rejestracja: 17 cze 2017, 13:36
Lokalizacja: Toruń

#7

Post napisał: WurTur » 02 lip 2017, 19:48

bratanek65 pisze:Nie ty jeden. W takich czasach żyjemy że sprzedaje się nie to co dobre a to co dobrze reklamowane.
Miło się dowiedzieć czegoś o zortraxie, wróćmy jednak do tematu. Co takiego wyróżnia profesjonalne drukarki od zwykłych?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

#8

Post napisał: bratanek65 » 02 lip 2017, 21:26

Technologia, jakość wykonania, dopracowane formuły materiałów eksploatacyjnych, dopracowany soft. To wszystko razem przekłada się na efekt w postaci wydruku.


Autor tematu
WurTur
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 12
Posty: 41
Rejestracja: 17 cze 2017, 13:36
Lokalizacja: Toruń

#9

Post napisał: WurTur » 02 lip 2017, 22:30

bratanek65 pisze:Technologia, jakość wykonania, dopracowane formuły materiałów eksploatacyjnych, dopracowany soft. To wszystko razem przekłada się na efekt w postaci wydruku.
No tak, takiej odpowiedzi można było się spodziewać. Dlatego specjalnie pytałem o konkrety.

Przykładowo, drukarka tania ma zwykłe paski zębate, a drukarka profesjonalna ma specjalnie wykonane śruby trapezowe, albo jakieś specjalne, szerokie paski zębate. Jaka będzie różnica w jakości wydruku?

Potem silniki krokowe. Jedna ma silniki za 100zł, druga jakieś za kilka tysięcy, jak to się przełoży na jakość wydruków?

Potem stepsticki i/albo przekładnie, jedna drukarka ma tanie stepsticki, druga ma drogie, trzecia ma tanie przekładnie planetarne, czwarta ma i to, i to w z najdroższej półki.

Potem elektronika, jedno jest na mikrokontrolerze, drugie na malinie, trzecie na najnowszym procesorze i7. Jakich różnic się spodziewać?

Potem software, jedna ma najlepszy na licencji GPL, druga ma najlepszy jaki w ogóle istnieje. Czego się spodziewać?


Pozdrawiam


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#10

Post napisał: upanie » 02 lip 2017, 22:41

Przede wszystkim różnica tkwi w technologii. Tanie drukarki pracują w technologii FDM i tu wyżej du** nie skoczysz. +/- kilka tysi ale zawsze jest to samo. Może troszkę ładniejsze wydruki będą z jednej niż z drugiej.
Profesjonalny sprzęt to inna technologia. Drukują z proszku, żywicy, z metalu czy innego cuda. FDM to topiony plastik i tyle.
czilałt...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”